Rozhovory

Tomáš Brauner chce rozvíjet českou tradici

Měli jsme původně mluvit jen o hudbě. O plánech do budoucna. O tom, kdo je Tomáš Brauner. Ale svět se obrátil vzhůru. Čili rozhovor, který jsme vedli na konci května 2020, pár dní před Tomášovým koncertem s Pražskými symfoniky na Pražském jaru, nemohl začít ani jinak než reflexí posledních výjimečných měsíců.

Štěpán Filípek: Rád pracuji s kreativními ženami

Violoncellista Štěpán Filípek patří mezi nejvýraznější interprety současné hudby, kromě uvádění skladeb jiných autorů se Filípek věnuje také vlastní kompoziční činnosti a v průběhu své kariéry se vyprofiloval i jako dramaturg a publicista. V útulném prostředí kavárny Faine na půdě brněnského Ústavu hudební vědy jsme si popovídali o úskalích soudobé dramaturgie, festivalu Forfest či výrazných skladatelkách současnosti.

ZUŠ Horní Počernice: Naše děti na sobě pracují

„Naše škola je dobrou školou, jsem moc ráda, že mám tu čest být její pedagožkou,“ říká o Základní umělecké škole v Horních Počernicích její ředitelka Šárka Mistrová. Chloubou školy je pěvecké oddělení, jehož žáci získávají ceny na soutěžích a někteří pokračují ve studiích na konzervatoři. Škola se pyšní i dvěma pěveckými sbory – přípravkou Malíček a dětským pěveckým sborem Paleček, vloni úspěšným v celostátním kole soutěže základních uměleckých škol a absolutním vítězem soutěže Porta musicae. Počernická škola si ale hýčká i další obory a také dechový orchestr, big band či smyčcový soubor. Letošní jaro bohužel nepříjemně zasáhlo i do života školy. Chystaná vystoupení v rámci ZUŠ Open, která jsou pro žáky i učitele vyvrcholením každoročního snažení, se musela odložit, ředitelka však doufá, že se uskuteční v podzimních termínech.

ZUŠ Zlín: Čtyřbarevná škola

26. červen 2020 Napsal(a)
Zveřejněno v Rozhovory
ZUŠ Zlín: Čtyřbarevná škola

Ředitelkou Základní umělecké školy ve Zlíně je Martina Hniličková, bývalá absolventka této „lidušky“. Odmala hrála na klavír a po studiu na vysoké škole tu začala učit adepty klavírní hry a hudební nauku. Zlínskou ZUŠ vede od roku 2007, dva roky nato se stala předsedkyní Krajské umělecké rady a od roku 2015 je předsedkyní spolku ZUŠKA?ZUŠKA!, který sdružuje veřejné ZUŠky Zlínského kraje. Škola, kterou navštěvuje tisíc čtyři sta žáků, letos oslaví devadesát let od založení. Součástí oslav měla být i jarní vystoupení v rámci ZUŠ Open, jejich vrcholem pak společný koncert ZUŠek v katedrále sv. Víta. Bohužel jarní omezení nedovolila tyto koncerty uskutečnit. Ředitelka doufá, že na podzim bude situace jiná a zlínští žáci se v rámci ZUŠ Open představí.

Robert Kružík: Pevný řád je pro mě požehnáním

Nebylo výjimkou, že do vyhlášení nouzového stavu dirigoval Robert Kružík ať už v koncertních sálech či operních domech hned několikrát za týden. Novinkou a určitě velkým krokem jeho kariéry je, že se od září stane šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. A přidejme ještě jednu čerstvou zprávu – je letošním držitelem Ceny Jiřího Bělohlávka.

Kamila Hájková a ZUŠ Rychnov nad Kněžnou: Výjimečnost školy spočívá ve všestrannosti

Kamila Hájková je ředitelkou Základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou tři roky. Pracuje tam však již od roku 1993, učí hru na příčnou flétnu a více než dvacet let vede přípravné oddělení Rychnovského dětského pěveckého sboru Koťata. Své povolání si vysnila už na základní škole, hudba a láska k dětem jsou jejím celoživotním koníčkem. Je hrdá, že učí na škole, která v listopadu oslaví 75. narozeniny. Letošní jaro bohužel nepříjemně zasáhlo i do života školy. Chystaná vystoupení v rámci ZUŠ Open, která jsou pro žáky i učitele vyvrcholením každoročního snažení, se musela odložit, naštěstí je reálné, že se uskuteční v podzimních termínech.

Srdcový bas Hany Flekové

19. červen 2020 Napsal(a)
Zveřejněno v Rozhovory
Srdcový bas Hany Flekové

Jdete-li v Praze na koncert barokní hudby, nemůžete ji přehlédnout. Kadeř plavých vlasů na čele, usměvavá tvář, hřejivý tón violoncella či violy da gamba, neúnavná pozornost, hráčský prožitek. A ještě k něčemu přitáhne vaši pozornost… ke zdánlivě doprovodné, ve skutečnosti však řídící jednotce barokního organismu, pružně pulzujícímu (basovému) continuu. A právě o něm bude řeč.

Kateřina Pavlíková a ZUŠ Volary: Dechy, bicí, band

Na Základní umělecké škole ve Volarech uslyšíte v učebnách i na chodbách zejména dechové a bicí nástroje. A protože ve škole dbají i na komorní a souborovou hru, je jasné, že žáci nemusí pro motivaci zdokonalovat se na svůj nástroj chodit daleko. Volarští saxofonisté se opakovaně dostávají do ústředních kol soutěže ZUŠek v sólové i komorní hře. I ředitelka volarské ZUŠky Kateřina Pavlíková je členkou Bohemia Saxophone Quartetu a kromě Volar, kde působí devět let, vyučuje ještě na konzervatoři v Českých Budějovicích. Učí hru na saxofon, komorní a souborovou hru. Její prioritou je dělat věci kvalitně, a to bez motivace, svědomitosti a pracovitosti nejde. Tyhle vlastnosti se proto snaží pěstovat i u svých žáků a studentů.

Michal Rataj: Noty jsou naplněním něčeho, co se zkrátka musí stát

S Michalem Ratajem by se dalo povídat hodiny a hodiny, možná až do zavíračky… Bohužel, COVID-19 rozhodl jinak a tak je devátý díl Skladatelských hovorů prvním, jenž se uskutečnil po mailu. Na zajímavosti mu to ale neubralo.

Barbara Maria Willi: Domov můj pro mě neznamená nic nacionalistického

Archeologické naleziště Mstěnice se zdá být ideálním místem, které si cembalistka, dramaturgyně a profesorka Barbara Maria Willi koncepčně zvolila pro rozhovor o staré hudbě. Navzdory tomu jsme se ale věnovali tématům ryze současným: letošnímu ročníku festivalu Concentus Moraviae, umění proměnit handicap na příležitost, divoké krvi v interpretaci staré hudby, a také aktuálním  trendům, které v ní vládnou.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.