Rozhovory

Magdalena Kožená: V civilu jsem ráda nenápadná

Světovými pódii žádaná, kritiky oceňovaná a posluchači obdivovaná, všestranná a okouzlující hvězdná Magdalena Kožená. V nitru však stále moravské děvče, které baví na pódiu extravagance, ale v soukromí tenisky, a které stále vnímá zodpovědnost za každý zazpívaný tón.

Zuzana Lapčíková: Hudba je pro mě neškodnou drogou

S cimbalistkou, zpěvačkou, skladatelkou a učitelkou Zuzanou Lapčíkovou mě spojují dvě lásky – moravský folklor a Jan Amos Komenský. Naposledy jsme si povídali v roce 2010. Zajímalo mě, jaké jsou její názory, život a lidský úděl v roce 2023.

Delphine Galou: Mezzosoprán je v roli kastráta přirozenější volbou než kontratenor

Významná francouzská altistka se narodila v Paříži. Kromě klavíru a zpěvu vystudovala také filozofii na Sorbonně. Osmého srpna bude hostem Mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Spolu se souborem Collegium Marianum provede program nazvaný Canto d’Orfeo. Vedle slavné Gluckovy árie Che faró senza Euridice v něm zazní hudba Antonia Vivaldiho, Johanna Joachima Quantze, Johanna Josefa Fuxe a dalších.

Jiří Vodička: Nehrát pro efekt, ale hudbou žít

Jeden z nejcharismatičtějších českých sólistů se narodil v moravskoslezské metropoli. Ve svých 14 letech byl přijat na Ostravskou univerzitu, kde jako „zázračné dítě“ dokázal interpretovat i ty nejtěžší skladby pro sólové housle. Dodnes je s nádhernou hráčskou vášní interpretuje jako houslový virtuos, a navíc vychovává další generaci houslistů. Ve svých 35 letech vstupuje do 10. sezony jako koncertní mistr České filharmonie. Hudba rezonuje celou jeho duší i srdcem a jeho koncerty se stávají opravdu nezapomenutelnými zážitky. Miluje své housle, které mu zapůjčil Jiří Bělohlávek, rychlá auta, drony, které si bere i k moři – a svých pět dětí.

Martin Ballý, osobnost non plus ultra

15. červenec 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Rozhovory
Martin Ballý, osobnost non plus ultra

Martin Ballý je klavírista a pedagog. Než mu operace ruky znemožnila aktivně vystupovat, byl vyhledávaným interpretem a členem komorního souboru Ars trio. Supraphon právě vydává trojalbum jeho archivních nahrávek, jak sólových, tak pořízených s tímto souborem.

Festivalové zahrady

15. červen 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Rozhovory
Festivalové zahrady

Smetanova hudební, výtvarná a nově i poetická Litomyšl prolíná doslova do celého města, a to včetně zahrad. Více o tom Iva Vrátilová z organizačního týmu festivalu.

Antoine Tamestit: Moje umělecká pouť je ještě krásnější, než jakou jsem si ji vysnil

S francouzským violistou Antoinem Tamestitem jsme se setkali k rozhovoru na konci zimy. Tohoto umělce lze bez nadsázky označit za mistra svého oboru, který patří mezi nejžádanější violisty naší doby.

Tomáš Hanus: Jako dirigent musím dýchat s jevištěm

Pražské jaro zahájí dirigent Tomáš Hanus s orchestrem Velšské národní opery.

Blake Morgan: In the Right Place at the Right Time

“The most sensitive musical instrument is the human soul. The next is the human voice.” This quote from Arvo Pärt was chosen for the cover of one of the most recent VOCES8 albums, aptly called After Silence. Expressing the inexpressible through human voices seems to be the mission of this vocal ensemble and one of its members, Blake Morgan, who kindly revealed to us what his life is like, working internally as a singer and externally as a composer.

Daniel Müller-Schott: Hudba má léčivou moc

Do České republiky obecně, ale na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2023 zvlášť se chystá jedna z velkých hvězd světového violoncellového nebe. Šestačtyřicetiletý mnichovský rodák Daniel Müller-Schott má svém koncertním kalendáři za prvních pět měsíců letošního roku, tedy před svým příjezdem do Ostravy, opět řadu působivých vystoupení. Zcela namátkou: 28. února v curyšské Tonhalle, 3. března v drážďanském Frauenkirche, 23. a 23. března v hamburské Elbphilharmonie, 23. dubna v londýnské Royal Festival Hall. Ale 9. a 12. dubna také v Tchajpeji a předtím, 5. dubna, rovněž v Šanghaji.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.