Reportáže

Ivan Klánský zvolen těsnou většinou děkanem HAMU ve druhém volebním období

Dne 23. listopadu 2021 se konala na Hudební fakultě AMU volba děkana pro funkční období 2022–2026. Jediným kandidátem byl dosavadní děkan, prof. Ivan Klánský. Volbu dle volebního řádu AMU provedl Akademický senát HAMU ve složení: předseda doc. Ondřej Urban (katedra zvukové tvorby), místopředseda prof. Leoš Čepický (katedra strunných nástrojů), doc. Ivo Kahánek, odb. as. Lukáš Klánský, prof. František Malý (všichni katedra klávesových nástrojů), doc. Daniel Mikolášek (katedra bicích nástrojů), doc. Michal Rataj (katedra skladby) a odb. as. Miroslav Sekera (katedra klávesových nástrojů) za pedagogickou komoru a dále místopředseda Haštal Hapka (katedra skladby), Johanna Haniková (katedra klávesových nástrojů), Jakub Junek (katedra strunných nástrojů), Kamila Uherková a Eliška Zamouřilová (obě katedra hudební produkce) za studentskou komoru.

Ohlédnutí za 15. ročníkem Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila

Mám upřímnou radost, že se nám podařil uskutečnit další ročník naší významné české violoncellové soutěže pro studenty do osmnácti let, a to po dvou termínových přesunech z důvodu covidové situace. Z loňských let jsme zvyklí, že se do soutěže hlásí více než stovka mladých umělců ze všech koutů světa. Tentokrát jsme z pochopitelných důvodů dostali „jen“ 90 přihlášek z 10 různých zemí od Evropy až po Jižní Koreu. Od středy do neděle jsme poslouchali a hodnotili téměř 200 skladeb. Byla to pro porotu práce nesmírně zodpovědná a vyčerpávající, ale na druhé straně i velice inspirativní a radostná.

Skončila Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka Karlovy Vary 2021

Letošní 55. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech trval od 5. do 12. listopadu 2021 (loňský se kvůli pandemii covidu nekonal). Malé skupince pořadatelů vedených legendárním ředitelem Aloisem Ježkem, který spoluzakládal soutěž před více než pětapadesáti lety, se podařil husarský kousek, když za ztížených hygienických podmínek zorganizovala účast více než devadesáti mladých pěvců z patnácti zemí. Karlovarská soutěž má v současné době kategorie Operní naděje – ženy, muži, Píseň, Junior – ženy, muži a Opera – ženy, muži. Byla jsem přítomna třetímu kolu kategorií Junior a Opera a také jsem se zúčastnila závěrečného koncertu vítězů a laureátů soutěže, které doprovázel Karlovarský symfonický orchestr řízený dirigentem Jiřím Štruncem.

Třináct vítězů na jednom koncertě

Ve dnech 4.–5. června 2021 se konal v koncertním sále žižkovského Gymnázia a hudební školy hl. m. Prahy jubilejní, již desátý ročník soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons. Vzdor covidovým komplikacím se ho zúčastnilo 68 soutěžících, což je v desetileté historii soutěže vůbec nejvyšší počet. „Steinwayovská“ soutěž je určená dětem do dvanácti let, je rozdělená do šesti věkových kategorií a vyznačuje se jednou mimořádně sympatickou vlastností: porotci rozdávají tolik cen, že si nějakou cenu – a k ní spoustu dárků od sponzorů – odváží naprosto každý soutěžící.

Světová klavírní legenda opět v Praze

V předvečer svatováclavského svátku v pondělí 27. září uspořádal institut Prague Music Performance ve spolupráci s Českou filharmonií mistrovský kurz legendárního klavíristy, esejisty a básníka Alfreda Brendela, jemuž tímto pořadatelé vzdali hold k 90. narozeninám. Akce se konala v Sukově síni Rudolfina a kromě mistrovského kurzu zde organizátoři pokřtili české vydání Brendelových spisů Když dozněl potlesk (vydal Volvox Globator) a nově vydané DVD My Musical Life (vydal Supraphon). DVD obsahuje přednášky a masterclass zaznamenané v letech 2019 a 2020.

Cardiff Singer of the World 2021: Ohlédnutí za letošní soutěží

Kdo by si pomyslel, že BBC Cardiff Singer of the World 2021 – dva roky před 40. výročím založení soutěže – se bude konat ještě v době morové? Nyní, když se hudební provoz v Británii pomalu vrací do „nového normálu“, je až neuvěřitelné si připomenout, jak přísná byla letos nejrůznější bezpečnostní opatření, především pro soutěžící. Pandemie však tuto nejslavnější světovou vokální soutěž rozhodně neumlčela.

28. ročník festivalu Verbier

26. září 2021 Napsal(a)
Zveřejněno v Reportáže
28. ročník festivalu Verbier

Verbier Festival se koná každoročně v druhé polovině července a na začátku srpna ve stejnojmenném idylickém horském městečku v jihozápadním Švýcarsku (v kantonu Valais, asi 100 km na jih od Lausanne). V roce 1994 jej založil stockholmský rodák Martin T:son Engström; držitel prestižní Dmitri Shostakovich Prize v roce 2015 původně pracoval ve Francii jako konzultant EMI, a v letech 1993–2003 byl mimo jiné viceprezidentem Deutsche Grammophon pro sektor „Artists and Repertoire“. Za téměř třicet let trvání tohoto mezinárodního festivalu se jej zúčastnila řada světoznámých umělců: Leif Ove Andsnes, Martha Argerich, Renaud Capuçon, Steven Isserlis, Janine Jansen, Evgeny Kissin, Denis Kozhukhin, Lang Lang, Mischa Maisky, Thomas Quasthoff, András Schiff, Bryn Terfel, Daniil Trifonov, Yuja Wang a mnoho dalších. Z českých umělců vystoupili na festivalu Magdalena Kožená a Pavel Haas Quartet (v roce 2017 si toto kvarteto přizvalo ke svému druhému koncertu na festivalu norského violistu Larse Andrese Tomtera, se kterým provedlo výhradně český repertoár – Martinů, Smetana a Dvořák).

Masterclassové „hlášky“ Andráse Schiffa

Rezidenční umělec festivalu Dvořákova Praha András Schiff není jen skvělý klavírista, ale umí o hudbě a o klavírní interpretaci také poutavě a zasvěceně mluvit. Lze se o tom mimo jiné lehce přesvědčit na YouTube, kde je k vidění nespočet jeho masterclassů. A v úterý 21. září 2021 měli festivaloví posluchači vzácnou příležitost vidět, jaký je András Schiff při svých masterclassech „naživo“. Zájem posluchačů byl tak veliký, že Sál Martinů na pražské HAMU, kde se klavíristův masterclass konal, byla zaplněný takřka do posledního místa.

Svár renesance a baroka: Velkolepé finále Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích

Již 33. ročník Mezinárodní letní školy staré hudby přivítal i letos, navzdory nepředvídatelné epidemiologické situaci před svým zahájením, více než tři stovky účastníků. Amatéři i profesionálové všech věkových skupin, nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších koutů Evropy, započali svůj týdenní pobyt ve Valticích prvním červencovým víkendem. Lektorů, účastníkům již povětšinou známých tváří, se letos sešlo celkem dvacet devět. Na výběr byly třídy taneční, sedmnáct tříd instrumentálních a šest tříd pěveckých. Bylo možné navštěvovat třídu barokní gestiky a herectví a na své si přišli i ti nejmenší v podobě dětského orchestru či zpěvu. Letošní zastřešující téma si dalo za cíl vyobrazit přerod starého stylu ve styl nový, cestu od renesance k baroku. Lektoři spolu se svými studenty pojali toto zadání buď předvedením kontrastu mezi různými díly obou epoch, nebo prostřednictvím děl stojících na jejich pomezí a majících v sobě prvky obojího. Uplynulý ročník si zde připomeneme očima studentů Ústavu hudební vědy Univerzity Karlovy, kteří se aktivně účastnili několika tříd a pokusí se zpětně zachytit atmosféru celého města během konání.

Ohlédnutí za klavírní soutěží Pražského jara 2021

Ve dnech 9.–14. května letošního roku se opět konala mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, letos z velké části živě, a to v ostře sledovaných kategoriích klavír a smyčcové kvarteto. Vzhledem k velmi turbulentní a nevyzpytatelné situaci to byl ročník dosti dobrodružný a myslím, že právě nyní, s více než měsíčním odstupem, je ta pravá chvíle ohlédnout se zpět a podívat se, co se ve třech různých pražských sálech vlastně událo. Jakožto člen poroty klavírní soutěže se budu samozřejmě věnovat pouze jí.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.