pátek, 29. srpen 2003

Edvard Grieg, Robert Schumann: Klavírní koncert a moll op. 16, Klavírní koncert a moll op. 54, Papillons op. 2

Napsal(a) 

booklet booklet
Legendární pianista Svjatoslav Richtěr (1915-1997) byl mimořádně silnou osobností. Jen málokterý klavírista dokázal tak sugestivně působit na publikum. Každý jeho koncert byl neopakovatelným zážitkem, každá jeho nahrávka dodnes fascinuje intenzitou umělecké výpovědi. Toto CD z edice Great Recordings of the Century představuje Richtěra ve studiových snímcích dvou slavných romantických klavírních koncertů. Jako prémie je k nim připojen záznam živého provedení Schumannových Papillons . (Za zmínku stojí skutečnost, že EMI nabízí na druhém Richtěrově CD této edice klavírní koncert Dvořákův.) Richtěrovu hru lze jen velmi těžko povšechně charakterizovat. Samozřejmost, s níž Richtěr staví osmitaktí hlavního tématu první věty Schumannova Klavírního koncertu, je nenapodobitelná. Věříme tu každému tónu - a při poslechu nepochybujeme o tom, že jinak se ani zahrát nedá. Poetické plochy obou koncertů podává Richtěr svým typickým "vyprávěcím" způsobem, ve finálních větách strhne posluchače razancí, v jejíchž základech stojí skvělý rytmus a pevný úhoz. Dokonale budované gradace propůjčují každé větě pevnou a zřetelnou formu, přičemž suverénní výstavba kadence v první větě Schumannova koncertu sama o sobě vzbuzuje stejný úžas jako největší díla gotické a renesanční architektury. Digitální přepis analogové nahrávky je velmi zdařilý, zvuk orchestru vychází plasticky a zvlášť přesvědčivě znějí při svých sólových výstupech dřeva. Trochu překvapují občasné drobné nesouhry klavíru a orchestru. Schumannovy Papillons tvoří oběma velkolepým koncertům dokonalou protiváhou. Nálady se tu střídají na malých plochách, navíc převážně omezených na třídobý takt. Richtěr obdařil tyto miniatury taneční lehkostí a poetickou hravostí a s přesvědčivostí sobě vlastní jim vtiskl pečeť skutečného "básníka klavíru".

Vydavatel: EMI Classics / EMI Czech Republic

Stopáž: 73:49

Nahráli: Svjatoslav Richtěr - klavír, Orchestre National de l'Opéra de Monte Carlo - Lovro von Matačic

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.