Ostravský jubilant

Na podzim letošního roku oslaví Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě 55 let své existence. V jejím čele stály osobnosti typu Rudolfa Kubína, Jana Tausingera či Miroslava Klegy. Ze školy v průběhu let odešli do koncertního života Stanislav Bogunia, Petr Altrichter, Ivo Kahánek, Martin Kasík. Dnes má ostravská škola nejmodernější budovu ze všech konzervatoří ČR a jako jediná vyučuje všechny obory včetně tance. Na podzim otevřela první ročník gymnaziální třídy a co do počtu studentů následuje za konzervatoří pražskou. Rozhodně tedy není školou, jež by měla Janáčkovo jméno ve svém názvu pouze jako formalitu či obecnou slušnost a v žádném případě není školou spící. O tom svědčí současné úspěchy dosahované v národních i mezinárodních soutěžích, moderní výukové programy i bohatý koncertní život, který se stal již neodmyslitelnou součástí hudební Ostravy. Není tedy důvod nevěnovat této škole na stránkách HARMONIE v průběhu letošního roku pozornost. Začněme malým ohlédnutím za koncertními událostmi přelomu roku 2007/2008.

První, vánoční koncert, se uskutečnil 19. prosince 2007 a nabídl posluchačům pestrý, sympaticky předvánočně laděný program: v první polovině večera zazněla Stamicova Mannheimská symfonie č. 1 G dur v interpretaci Komorního orchestru JKGO pod taktovkou Petra Šumníka a Bachův šestý Cembalový koncert F dur, BWV 1057 ve verzi pro cembalo, dvě zobcové flétny a smyčce se sólisty Kateřinou Chrobokovou (cembalo), Janem Kvapilem a Jitkou Smutnou (zobcové flétny).

Vrchol koncertu pak tvořila Missa brevis pastoralis Jiřího Pavlici, jejíhož provedení se kromě Komorního orchestru s dirigentem Petrem Šumníkem ujaly dva pěvecké sbory – Miešaný spevácky zbor Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystici (sbormistryně Katarína Koreňová) a Pěvecký sbor JKGO v Ostravě (sbormistr Jiří Slovík) – a sólisté Marianna Pillárová (soprán) a Jakub Tolaš (baryton). Pavlicova zvukově bohatá a interpretačně i posluchačsky nesmírně atraktivní mše vyzněla velmi dobře, dirigent s početným vokálně-instrumentálním tělesem (v němž skvělý výkon podala zejména sopranistka) skladbu vygradoval k působivému závěru a všem interpretům se tak podařilo navodil příjemnou vánoční atmosféru.

Výjimečný hudební zážitek sliboval také program novoročního koncertu, který proběhl ve stejných prostorách 9. ledna 2008.

Posluchačům ve zcela zaplněném Janáčkově sále nabídl skladby převážně francouzských či alespoň francouzským prostředím ovlivněných autorů. V úvodu zazněl v interpretaci Symfonického orchestru Janáčkovy konzervatoře pod taktovkou Petra Šumníka Tanec kostlivců C. Saint-Saënse, v němž houslové sólo „Smrti“ výborně zvládl student 6. ročníku Vojtěch Zajíc.

Následovala Symfonie pro varhany a orchestr č. 1 op. 42 F. A. Guilmanta. Sólový part přednesl Petr Čech, který má za sebou dlouhou řadu soutěžních úspěchů a bohatou uměleckou činnost. V náročné, virtuózní skladbě se představil jako vynikající varhaník a svým sympatickým uměleckým projevem si získal dlouhotrvající ovace posluchačů.

Druhou polovinu večera pak vyplnily suita z baletu Čarodějná láska Manuela da Fally a orchestrální scherzo Učeň čaroděj Paula Dukase. Ve všech dílech se v tom nejlepším světle předvedl Symfonický orchestr Janáčkovy konzervatoře. Dirigent Petr Šumník volil mnohdy velmi svižná tempa, která však orchestr zvládal s naprostým přehledem, studenti hráli s chutí a velmi soustředěně. Všechny skladby, v nichž nebyla nouze o kontrastní a zvukově bohaté plochy, měly potřebný švih a v „čarodějně“ laděných dílech se dirigentovi i orchestru podařilo vytvořit tajemně kouzelnou a v Tanci kostlivců až mrazivě strašidelnou atmosféru.

Oba slavnostní koncerty Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě se mimořádně vydařily a pro posluchače se tak staly opravdovým hudebním svátkem.

Sdílet článek: