Kritiky
Záhadná krajina Antonína Dvořáka a Lesní scény Jana Ryanta Dřízala
15. září 2023 Napsal(a) Věroslav NěmecProgram festivalu Dvořákova Praha sestává z několika pozoruhodných tematických řad. Mimořádně atraktivní je řada nazvaná „Dvořák Collection“, v níž mají být postupně uvedeny všechny Dvořákovy smyčcové kvartety. Do této řady patřil i festivalový koncert Sedláčkova kvarteta v Anežském klášteře 12. září 2023. V první půli tohoto večera se k Sedláčkovu kvartetu, hrajícímu ve složení Michal Sedláček, Jan Maceček, Tomáš Krejbich a Matěj Štěpánek, připojil klavírista Matouš Zukal.
Během tří dnů slyšeli Pražané dvojí provedení Brahmsova Houslového koncertu D dur od dvou světově uznávaných houslistů. Zvláštní shoda, ale velmi užitečná, dokonce bych řekl edukativní: 10. 9. – Gil Shaham, Lahav Shani, Izraelská filharmonie v Rudolfinu (Dvořákova Praha); 13. 9. (s reprízou o den později) – Maxim Vengerov, Tomáš Brauner, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v Obecním domě (zahajovací koncert sezony). V případě Shaniho byly konduktem k Brahmsovi Symfonické tance Sergeje Rachmaninova, Tomáš Brauner zvolil dílo svého favorita Bohuslava Martinů Symfonické fantazie.
Izraelská filharmonie patří mezi orchestry se zajímavou historií. Vytvořil ji Bronislav Huberman v roce 1936 hlavně z imigrantů, tehdy ještě pod názvem Palestinský symfonický orchestr. Zahajovací koncert řídil Arturo Toscanini. Po vzniku samostatného Státu Izrael přijal orchestr dnešní název. Z řadového tělesa na orchestr mezinárodní kvality jej vytvaroval mezi lety 1977 až 2019 šéfdirigent a hudební ředitel Zubin Mehta, čímž v délce angažmá překonal i Herberta von Karajana u Berlínské filharmonie. Od roku 2020 ji vede Lahav Shani, společně pak uvedli na festivalu Dvořákova Praha v Rudolfinu 10. a 11. 9. dva programy.
Nezapomenutelný večer s Kahánkem, Järvim a Tonhalle-Orchestrem Zürich
10. září 2023 Napsal(a) Věroslav NěmecNa svém druhém koncertě festivalu Dvořákova Praha (8. 9. 2023, Dvořákova síň Rudolfina) uvedl proslulý Tonhalle-Orchester Zürich se svým šéfdirigentem Paavem Järvim zajímavou kombinaci dvou skladeb – Beethovenův Klavírní koncert č. 3 c moll op. 37 a Brucknerovu Symfonii č. 9 d moll. Sólistou Beethovenova klavírního koncertu byl jeden z našich nejvýznamnějších pianistů Ivo Kahánek.
Irokézové od Curyšského jezera rozpálili začátek Dvořákovy Prahy
8. září 2023 Napsal(a) Martin JemelkaRok se s rokem sešel a v předvečer 182. výročí narození Antonína Dvořáka zazářil na schodech pražského Rudolfina festivalový rudý koberec Dvořákovy Prahy. Zatímco publikum pózuje na koberci a spěchá do sálu, turisté a náhodní kolemjdoucí aplaudují Dvořákovým Fanfárám z roku 1891, napsaným ke slavnostnímu otevření Zemské jubilejní výstavy v Praze. Upřímně jsem rád, že toto zapomenuté, ne-li rovnou nejzapomenutější Dvořákovo dílo každý rok ožívá alespoň na schodišti Rudolfina, vždy na začátku a na závěr Dvořákovy Prahy.
Válečné requiem Benjamina Brittena je zvláštní dílo – historií, obsahem i pacifistickým paradigmatem. Coby protiválečný a proukrajinský apel zaznělo 21. února tohoto roku v Rudolfinu, a bylo to hudebně více než uspokojující. V neděli 3. září zorganizovala společnost Prague Sounds jeho opětovné provedení téměř beze změn, na velmi podobné úrovni a s podobným étosem ve Vladislavském sále Pražského hradu. Možná by stačilo odkázat na moji reflexi na tomto portálu, ale kontext reprízy se natolik vymykal z běžné koncertní praxe, že si komentář zaslouží.
Zahajovací koncert festivalu Lípa Musica v plném lesku
4. září 2023 Napsal(a) Věroslav NěmecPrvní letošní večer s Ostravskou bandou v prostoru Trojhalí v pondělí 28. srpna obsahoval, řečeno s vlídnou nadsázkou, sice „jen“ dvě světové premiéry, ale ani žádné ohlédnutí za tvorbou minulého století; nabídl skladby vzniklé v letech 2014–2023. Lze také říci, že měly společný hlubší pohled na zvukový materiál, důkladné zamyšlení nad určujícími koncepty, účinkem prezentované hudby či některými z jejích ne vždy zcela zjevných charakteristik a zákonitostí.
Letošním Ostravským dnům se brány Trojhalí Karolina poprvé otevřely v neděli 27. srpna, u příležitosti prvního orchestrálního koncertu „Orchestra Opening“. Vystoupilo na něm rezidenční těleso Ostravského centra ONO – Ostrava New Orchestra, složené z více než 80 lidí ze 16 zemí. Orchestr vzniklý již v roce 2017 své mimořádné kvality potvrdil již mnohokrát, a i tuto neděli znamenitým způsobem přednesl program se čtyřmi světovými premiérami a třemi dalšími náročnými kompozicemi.