Komentáře

Baletní moralita o Valmontovi

14. červenec 2014 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Baletní moralita o Valmontovi

Závěr jarní sezony pražského Národního divadla patřil baletnímu souboru. Na scéně Stavovského divadla uvedl Valmonta v režii a choreografii Libora Vaculíka (premiéry 26. 6 a 1. 7. 2014). Autor inscenace vytvořil libreto spolu se Zdeňkem Prokešem na hudbu Franze Schuberta a Pēterise Vaskse za spolupráce Petra Maláska. Předlohou baletního ztvárnění se staly postavy z  epistolárního románu Les Liaisons dangereuses – Nebezpečné vztahy, které uvedl v literární život jejich autor Pierre Choderlos de Laclos v roce 1782.

Malá poznámka o velkém umělci

23. červen 2014 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Malá poznámka o velkém umělci

Chtěl bych upozornit na jeden jev. V Praze se občas celkem nenápadně uskuteční hudební událost, která má umělecké parametry srovnatelné se špičkovými rudolfinskými koncerty. Organizují je nadšenci  z různých spolků, škol, či prostě přátelských seskupení milovníků hudby. Většinou tyto akce  nemají jinou propagaci než nějaký druh osobního pozvání či mailovou zprávu a uskutečňují se v prostorách, které jsou buď v majetku některého ze zúčastněných, či téměř doslova za hubičku. Dostávají tak ráz setkání  společnou slastí sblížené...

Život s Dvořákem

22. červen 2014 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Život s Dvořákem

„Nová nahrávka Dvořák Complete Symphonies & Concertos České filharmonie a Jiřího Bělohlávka vychází v České republice 20. června. Dvořákovský komplet vydává Decca Classics po více než padesáti letech… Cena šestidílné sady CD činí  1 249 Kč. K dispozici bude také na internetu (download, streaming). Čeští filharmonikové budou dvořákovský komplet propagovat během letních evropských hudebních festivalů; mj. na londýnském BBC PROMS  a doma v září na Mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha.  Po více než padesáti...

Jan Novák – cizinec ve vlastní zemi

Procházím se po Ústředním hřbitově v Brně. V čestném kruhu jsou tu uloženy ostatky osobností, které minulost považovala za důležité a které nemají být pro budoucnost zapomenuty. Od hrobu Leoše Janáčka přecházím k hrobu Rudolfa Firkušného v těsné blízkosti moravského skladatele Jana Nováka. Jeho náhrobek připomíná klávesy klavíru, které jsou ale tak velké, že představují spíše překážky, které musel skladatel se svou rodinou v životě překonávat. Jejich posmrtná blízkost je jen odrazem blízkosti za života.

170 let YMCA

31. květen 2014 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
170 let YMCA

V roce 1844 založil v Londýně mladý obchodní příručí George Williams organizaci YMCA - Youg Men´s Christian Asociation. Ta se stala během let své existence největší světovou mládežnickou organizací a její působení se rozšířilo do mnoha zemí. Dnes má přibližně 40 milionů členů. K nám se YMCA dostala začátkem 20. století, a to zejména zásluhou T. G. Masaryka a Václava Havla (děda bývalého  prezidenta V. Havla). Těšila se velké oblibě, pracovala a pracuje s mladými lidmi na třech základních pilířích – rozvíjela tělo, mysl a ducha.

Enšpíglova šibalství i slzy

30. květen 2014 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Enšpíglova šibalství i slzy

Garmisch, 31. července 1914: „Milá paní Hofmannsthalová! Dostal jsem od Huga lístek na rozloučenou, pochopitelně mě velice rozrušil. Kam Hugo narukoval? Musí na frontu, nebo zůstane v domobraně? Básníky by skutečně mohli nechat doma, vždyť je dost jiných, kteří se dají použít jako ‚kanónenfutr‘ – kritiků, režisérů i s jejich nápady atd. Pošlete mi, prosím, Hugovu adresu, doufejme, že zůstane mimo nebezpečí, i jinak je dost nepříjemností. Já jsem i dnes ještě pevně přesvědčen, že válka nebude, ta drobná šarvátka se Srbskem brzy skončí...

Za kvalitou do Kutné Hory

28. květen 2014 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Za kvalitou do Kutné Hory

Ve dnech 7. až 14. června bude Kutná Hora dějištěm sedmého ročníku komorního festivalu zaštítěného charismatickou osobností cellisty Jiřího Bárty. Coby umělecký ředitel projektu s mezinárodním přesahem dokáže vždy pozvat zajímavé umělce a vytvořit několik vzrušujících projektů. Vzrušující je koneckonců i rámec akce. Muzikanti se totiž nezřídka poznají až  po příjezdu do starobylého města a během několika dnů musí spolu nastudovat někdy i několik programů. Zajímavé bude už preludium 7. června, kdy ad hoc sestavená komorní formace v čele s...

Kyrie, free kompozice i folklorní šílenství - Druhá Mezinárodní hudební olympiáda Riga 2014

Letos poprvé se zástupci českého hudebního školství zúčastnili Mezinárodní hudební olympiády, která se ve dnech 30. dubna až 3. května konala v lotyšské Rize. Organizátory 2. ročníku byly prestižní lotyšské instituce: Lotyšská hudební akademie Jazepa Vitolse, Asociace lotyšských hudebních pedagogů a lotyšská pobočka European Association for Music in schools. Českou republiku reprezentoval student Lukáš Janata z Oldřichova v Hájích, v současnosti student Pražské konzervatoře (skladba, prof. Otomar Kvěch).

Zlínské Talentinum stále podporuje mladé sólisty

Je záslužné, pokud se vymezuje prostor mladým takovým způsobem, aby to nebyla jen podbízivá komerce. Bylo by to možná pohodlné pro obě strany, ale určitě ne prospěšné pro budoucnost. To dokládá každé dva roky nesoutěžní přehlídka Talentinum, na kterou přijíždějí mladí sólisté a dirigenti do zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů z celé České republiky i zahraničí. Tento nápad vznikl již v roce 1972 za doby působení ředitele Františka Tichého, tehdejšího šéfdirigenta Zdeňka Bílka a dirigenta a pozdějšího šéfdirigenta Rostislava Hališky.

Rafael Kubelík - Věděl, jak se dostat k srdci hudby

Začátky kariéry Rafaela Kubelíka v Československu a jeho triumfální návrat do vlasti v roce 1990 jsou českým čtenářům známé; o jeho působení v Symfonickém orchestru bavorského rozhlasu v Mnichově, kde byl šéfdirigentem v letech 1961–1979 (a až do roku 1985 hlavním hostujícím dirigentem), se mohou dočíst mimo jiné ve vzpomínkové publikaci nakladatelství Bärenreiter z roku 2006, Rafael Kubeliks „Goldenes Zeitalter“, Die Münchener Jahre 1961–1985.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.