Komentáře

Hudba, smysl a nesmysl Alfreda Brendela

Před Vánoci vydalo nakladatelství Volvox Globator knihu Alfreda Brendela s názvem Hudba, smysl a nesmysl. Přinášíme vám exkluzivně úvod k českému vydání knihy, které napsal klavírista a umělecký ředitel festivalu Prague Music Performance Jan Bartoš. Alfred Brendel přijíždí 7. února do Prahy k několikadenní rezidenci, aby v Sukově síni Rudolfina pokřtil českou verzi své knihy, vedl schubertovský masterclass se Škampovým kvartetem a violoncellistou Tomášem Jamníkem a v kině Ponrepo představil výběr ze svých oblíbených filmů. Letos šestaosmdesátiletý umělec již veřejně nekoncertuje, kromě psaní a přednášení ale intenzivně pracuje s nejlepšími smyčcovými kvartety světa. Půjde o mimořádnou událost (redakce).

Mezinárodní violoncellová soutěž Jana Vychytila 2017

Jan Vychytil byl významný český violoncellista a pedagog, který v roce 1994 založil a vedl hudební Gymnázium na pražském Žižkově. Zemřel v roce 2004 a na jeho počest vznikla o dva roky později soutěž pro začínající violoncellisty.

Bedřich Tylšar: mistr hornové zvukové elegance

Před několika lety ve školních lavicích Pražské konzervatoře sedávala nenápadná mladá dívka s tmavými vlasy, jejímž studijním oborem byla hra na lesní roh. Na otázku, kdo je jejím profesorem hlavního oboru, odpověděla nynější členka České filharmonie Kateřina Javůrková: „Mým profesorem hlavního oboru je pan profesor Bedřich Tylšar.“

Prolog Classic Prague Awards 2016

23. leden 2017 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Prolog Classic Prague Awards 2016

O Cenách klasické hudby jsem již psal (komentář zde). Dne 21. ledna 2017 se uskutečnil v sále Martinů HAMU v Praze prolog Classic Prague Awards 2016. Nová soutěž má velké ambice, řadu partnerů (například Carollinum, innogy) a podporovatelů (Nespresso, Le Premier, Bohemian Heritage Fund, Nadační fond Magdaleny Kožené…) a záštitu jak ministerstva kultury, tak Hlavního města Prahy. Večer měl slavnostní rámec  a zdá se, že prezident soutěže Petr Stuchlík byl překvapen, že se jej podařilo v komorně velkolepém rámci uskutečnit. Průběh byl však skutečně vydařený!

Domov Pavla Šporcla

19. leden 2017 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Domov Pavla Šporcla

Když  v roce 2013 vydala firma Supraphon Pavlu Šporclovi v podstatě vlasteneckou nahrávku s názvem My Violin Legends a zakončil ji skladbičkou Česká nostalgie, nemohl jsem se zbavit vtíravého pocitu, že by mu slušelo zpracování národní hymny. K vydání došlo na počátku roku 2017.   

Dlouhý život klavíristky a paní farářové

Čestné uznání na prestižní Chopinově soutěži ve Varšavě v roce 1949, stejně jako čtvrté místo ve druhém ročníku soutěže Pražského jara o rok dříve nebo stejné umístění na Smetanovské soutěži, to jsou jen tři nejstarší z kamínků, které skládala postupně do mozaiky svého dlouhého života Anna Máchová – Heryánová (10. 5. 1923 - 14. 12. 2016), klavíristka, docentka AMU.

Stará hudba v Praze: závěr roku 2016

Poslední dny roku 2016 přinesly na domácí scéně staré hudby několik mimořádných zážitků: čtyři koncerty Collegia 1704 (Rudolfinum, 20. a 21. 12.; kostel sv. Šimona a Judy, 31. 12. – jeden program, opakovaný dvakrát za sebou) a vánoční koncert Collegia Mariana (kostel sv. Šimona a Judy, 29. 12.). Collegium Marianum tentokrát zvolilo ne zcela obvyklou dramaturgii - konfrontaci tvorby dvou skladatelů, z nichž první byl za největšího hudebníka německy hovořících zemí pokládán během svého života, zatímco druhý si všobecné uznání získal až v první polovině 19. století a později: Georga Philippa Telemanna a Johanna Sebastiana Bacha. Z

Jak (a proč) jsme natáčeli Kabeláčovy symfonie

Bylo to přesně před čtvrt stoletím. Jako čerstvý posluchač katedry skladby jsem už několik měsíců tvrdošíjně čelil snahám svého pana profesora Jiřího Kollerta probudit ve mě lásku k soudobé hudební estetice a zároveň jsem se zmítal v pubertálním pocitu vlastní skladatelské impotence. No a pak jednoho dne pan profesor přinesl neznámou partituru. Byla to symfonická passacaglia Miloslava Kabeláče Mysterium času. A mně se změnil svět. Strhující a neúprosná hudba, která je zároveň kompozičně velice promyšlená a až matematicky důsledná, působila jako naprosté zjevení. Najednou jsem byl přesvědčen, že i racionální konstrukt dokáže v rukách inspirovaného skladatele znít naprosto intuitivně a muzikálně.

O podivuhodném životě Jana Hory

31. prosinec 2016 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
O podivuhodném životě Jana Hory

Když se naše muzikantské parta ptala na jednom koncertě tehdy 92letého bývalého hobojisty České filharmonie na tajemství jeho mladistvého vzezření, opáčil: „Jednoduchý! Choď rovně a nemluv o nemocech!“ Několik současných osmdesátníků tento axiom uskutečnilo a výsledkem je, že nás mladá generace v tramvaji nepouští sednout…

Rozmarná silvestrovská fantazie Jakuba Hrůši

Milí čtenáři, obracím se na Vás tentokrát zcela netradičně s rozmarnou silvestrovskou idylou, přiznávám, že ještě lehce spící, v dumce, ba lehké elegii z toho, jaké posvícení nám přinesl uplynulý rok. Je Silvestr, sotva skončila krásná zimní noc a milá sousedská nálada mi zde v přírodě přináší vzpomínky z dětství. Až by se mi chtělo pobrukovat třeba ovčákovu starou píseň nedělní Ráno raníčko, pleju obilíčko“ nebo jiná česká říkadla či písničky pro děti („Kráčím, kráčím mezi vrchy“)... jen kdyby na kolem se vinoucích polích ještě aspoň nějaký ten špalíček obilí zbyl; je tam však jen sníh. Invence pro nějaké ty čtyři dětské písně a říkadla mi nikdy nechyběla. Uplynulé veselé Vánoce v tomto ohledu přinesly obzvláštní žně: byla nálada a zazněla ledasjaká malá milostná

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.