Komentáře
Vzpomínka na mistra nenápadného řemesla
1. květen 2014 Napsal(a) Markéta KozinováDne 20. března 2014 zemřel profesor konzervatoře Jana Deyla a střední školy pro zrakově postižené v Praze, ladič Ján Melicher. Po celý život se tento tichý a nenápadný nevidomý muž věnoval oboru stejně skrytému a nenápadnému, jako byl on sám – ladění klavírů. Většina lidí ví, že existují ladiči klavírů, netuší ovšem, že za každým klavírním vystoupením, každým nahráváním či soutěží, kde je použit klavír, stojí několikahodinová práce ladičského mistra.
Taneční soubor VerTeDance patří k jedněm z nejzajímavějších i nejproduktivnějších souborů na poli současného tance u nás. Tanečnice a choreografky, Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (Tanečnice roku 2010) mají hodně společného. Znají se již ze studií v Tanečním centru Praha, kde získaly základy a společný start k tvůrčí práci a k prvním choreografickým pokusům. VerTeDance založily společně v roce 2004. Od té doby pravidelně uvádějí díla, ke kterým postupně přizvaly řadu hostů.
Pátá velmoc aneb Česká hudba mezi body A–Z
28. únor 2014 Napsal(a) Ivan MatějkaMáme Rok české hudby. Není to, či přesněji neměla by to být, jen povinná splátka vyprázdněné úcty k velikánům, jejichž roky narození mají na konci čtyřku. „Česká hudební kultura je pátou nejvýznamnější na světě po hudbě italské, francouzské, hudbě německých zemí a hudbě ruské, takže v tomto kontextu je bezesporu zajímavé, že tolik hudebních podnětů pro světovou hudbu přichází z poměrně malého českomoravského prostoru,“ míní divadelní intendant a režisér (namnoze operní) Jiří Nekvasil.