Komentáře

Výuka zpěvu na dálku?

22. prosinec 2021 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Výuka zpěvu na dálku?

Vážení čtenáři, dovoluji si podělit se s vámi o svou zkušenost s distanční výukou, konkrétně výukou klasického sólového zpěvu.

Vzpomínka na vzácného přítele

9. prosinec 2021 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Vzpomínka na vzácného přítele

S Pavlem Hůlou (23. 1. 1952) jsem se seznámil v roce 1975. Tehdy mi následky zranění znemožnily pokračovat v kariéře primária mnou založeného Nového smyčcového kvarteta, a Pavel byl ochoten nastoupit na moje místo. Tato jeho volba dle mého soudu kvarteto zachránila, a jeho schopnost zvládnout v krátkém čase jakýkoliv potřebný repertoár soubor úspěšně navrátila na pódia. Pavel byl dvojnásobným laureátem Kocianovy houslové soutěže, takže bylo logické se zaštítit v nové sestavě jménem Mistra. Pavel Hůla byl ideálním primáriem, který svým přínosem, přirozenou hudebností a dokonalou technikou mi od počátku připomínal umění jedinečného primária Smetanova kvarteta, Kocianova žáka Jiřího Nováka. Během několika let Kocianovo kvarteto, především díky Pavlově talentu, se umístilo mezi nejuznávanější špičku evropských komorních souborů.

Skončila interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů v oboru violoncello

Interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů je určena pro české a slovenské hudebníky ve věku do 28 let (v oboru zpěv do 30 let). Letos proběhla již po dvacáté šesté. V pravidelných čtyřletých periodách se opakuje osm disciplín: klavír, housle, violoncello, zpěv, cembalo, dechy (flétna, klarinet, trubka) a komorní soubory s klavírem nebo bez klavíru. Soutěž je jednokolová a vždy probíhá během jednoho víkendu.

Janáčkův festival ve městě se třemi vykřičníky

Psal se rok 2015, když Ostravě jen těsně unikla pocta reprezentovat Česko v projektu Evropské město kultury. A je-li pravda to, že síla jedinců, týmu či společenství se pozná nikoli ve chvílích vítězství, nýbrž proher, pak pro Ostravu a její kulturní život to platí jako ušité.

Říjen patřil dávné kráse pravoslavné hudby

Skvělé výkony dosud neznámých umělců, výborná návštěvnost navzdory těžké koronavirové době a zejména duchovně povznášející atmosféra hudby východního křesťanství. Tak lze charakterizovat 12. mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos 2021, který proběhl v říjnu v Praze.

Dvořákova Nelahozeves 2021: Oslava 180 let od skladatelova narození

Celý hudební svět si v roce 2021 připomíná výročí 180 let od narození hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841–1904). Pro pořadatele festivalu Dvořákova Nelahozeves, který se každoročně odehrává přímo ve skladatelově rodišti a v autentických prostorech spojených s Dvořákovým dětstvím, byl proto letošní ročník výzvou, jak dané jubileum patřičně oslavit. Vzhledem k tomu, že samotný festival – tehdy ještě zapsaný spíše jako „dvořákovské oslavy“ – vznikl již v roce 1951 v souvislosti s otevřením první expozice ve Dvořákově rodném domě, připomínali letos pořadatelé u příležitosti jejího 70. ročníku také historii samotné akce.

Za Bernardem Haitinkem

24. říjen 2021 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Za Bernardem Haitinkem

Ve čtvrtek 21. října 2021 zemřel ve svém londýnském domě holandský dirigent Bernard Haitink. Odešel pokojně, obklopen svými nejbližšími. Na jaře příštího roku by mu bylo 93 let.

Odešla královna bel canta

20. říjen 2021 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Odešla královna bel canta

Z Curychu přišla nečekaná, smutná zpráva. Ve věku 74 let tam zemřela Edita Gruberová. Příčina smrti nebyla uvedena.

Jiří Bezděk oslavil šedesátku koncertem v Praze a novým CD

Přední český soudobý skladatel a učitel budoucí skladatelské generace Jiří Bezděk (nar. 1961) oslavil letos významné životní jubileum. Výčet tvůrčích úspěchů Jiřího Bezděka je velmi dlouhý. Jeho skladby se prosazují u nás i v zahraničí, kde jsou vydávány německým vydavatelstvím Edition Brendel. Profil autora doplňuje jeho bohatá publikační a hudebně teoretická činnost. Na pražské HAMU vede katedru hudební teorie, zabývá se především soudobou hudbou a koncertním melodramem. V posledně jmenovaném žánru v současnosti pracuje také jako organizátor koncertů a ředitel mezinárodní skladatelské soutěže v rámci festivalu Melodramfest.

Masterclass Borise Giltburga: tři a půl hodiny výuky bez přestávky

Festival Dvořákova Praha nabízí letos vedle koncertů také dva mimořádně atraktivní klavírní masterclassy. První se konal 13. září 2001 dopoledne v Sukově síni Rudolfina. Jeho protagonistou byl výtečný rusko-izraelský pianista Boris Giltburg, jenž nadchl Pražany svým debutovým recitálem na Dvořákově Praze v roce 2019 a kterému bylo letos na tomto festivalu svěřeno kurátorství Komorní řady.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.