Komentáře

Ivo Bláha (1936–2023)

30. listopad 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Ivo Bláha (1936–2023)

prof. MgA. Ivo Bláha (* 14. 3. 1936 Litomyšl, † 27. 11. 2023 Praha) hudební skladatel a pedagog (HAMU, FAMU), mnohaletý člen výboru Společnosti českých skladatelů

Mirko Škampa: Největší nepřítel nejlepšího je dobrý

Ve čtvrtek 5. října 2023 zemřel ve věku 88 let Mirko Škampa, violoncellista a pedagog, který vychoval několik generací českých špičkových hudebníků.

Přehlídka mladých violoncellistů na Mezinárodní soutěži Jana Vychytila

Právě proběhl 17. ročník Mezinárodní violoncellové soutěže Jana Vychytila, který pořádá Pražský hudební institut v čele s ředitelkou Alžbětou Kerberovou a Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy.

Pražské jaro zahájí Berlínští filharmonikové. Ozdobou festivalu budou i proslulé soubory staré hudby a světové premiéry

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro zveřejnil program nadcházejícího 79. ročníku, který se uskuteční mezi 12. květnem a 3. červnem 2024. Mnoha koncerty oslaví Rok české hudby a také dvě stě let od narození Bedřicha Smetany. Návštěvníci si budou moci vybrat z nabídky takřka padesáti koncertů, jíž budou vévodit zahraniční symfonické orchestry, tělesa specializovaná na starou hudbu a zajímaví sólisté či projekt zaměřený na současnou hudbu Prague Offspring.

Jaroslav Mihule – laureát ceny ministra kultury za rok 2023

PhDr. Jaroslav Mihule hrál ve skrytém kulturním životě Československa roli, o jejímž rozsahu tlampače veřejnosti většinou mlčely. Klavírista, skladatel, muzikolog, hudební publicista, prorektor Univerzity Karlovy, velvyslanec v Haagu, to vše byl a je tento nenápadný ctitel paní Hudby.

Vzpomínání na Jiřího Černého

17. říjen 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Vzpomínání na Jiřího Černého

Na nedávno zesnulého publicistu Jiřího Černého (1936–2023) vzpomíná Jiří Pallas, mimo jiné manažer skupiny Šafrán a organizátor legendárních Antidiskoték.

Ohlédnutí za 50. ročníkem Setkání přátel komorní hudby a interpretačních kurzů Litomyšl

Do Litomyšle letos v červenci na 11 dní přijelo celkem 145 účastníků mezinárodních hudebních interpretačních kurzů, které spojila účast na již tradiční letní vzdělávací akci doprovázené cyklem komorních koncertů lektorů, hostujících umělců a studentů. Závěrečným slavnostním koncertem ve Smetanově domě s radostným názvem HU-HU (Humor v hudbě) se uzavřelo půlstoletí této záslužné letní kulturní aktivity, které se za dobu existence kurzů zúčastnily tisíce studentů všech věkových kategorií, z nichž vyrostli jak význační profesionální a světově uznávaní hudebníci, tak hudebně vzdělaní amatéři, pro které byla účast na těchto kurzech pramenem inspirace a nadhledu pro jejich osobní i profesní rozvoj.

Půl století od úmrtí skladatelky Slávy Vorlové

Před padesáti lety zemřela 24. srpna v Praze jedna z nejzajímavějších moderních skladatelek Sláva Vorlová (1894–1973). Narodila se a vyrůstala v Náchodě, kde dodnes působí komorní orchestr nesoucí její jméno. Talentovaná Miroslava Johnová, jak znělo její dívčí jméno, přerušila studia na místním gymnáziu, aby odešla do Vídně na Akademie für Musik und darstellende Kunst studovat zpěv a klavír. Její slibnou dráhu pěvkyně ukončila tuberkulóza a Sláva se rozhodla pro soukromé studium klavíru u Václava Štěpána a kompozice u Vítězslava Nováka, později také u Františka Maxiána a Jaroslava Řídkého.

Veselý pán s brýlemi a dýmkou. Vzpomínka na Hanuše Bartoně (1960–2023)

30. července ve věku 63 let zemřel skladatel, klavírista a pedagog Hanuš Bartoň. Poslední rozloučení proběhlo v sobotu 5. srpna v kostele sv. Petra a Pavla na Budči. Na někdejšího vedoucího katedry skladby hudební fakulty AMU, eklektického skladatele a klavíristu na těchto řádcích vzpomínají i jeho žáci – skladatelé Slavomír Hořínka a Jakub Rataj.

Poznámky z cest aneb Chvála festivalů

25. červenec 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Komentáře
Poznámky z cest aneb Chvála festivalů

Když se oteplí a lidé začnou více myslet na svou dovolenou než na práci, když se uzavřou divadla a filharmonie, nastává pravá žeň festivalových akcí, které dávají člověku naději, že stále ještě žijeme v normálním světě, jenž si váží mimořádných uměleckých hodnot. Předpokládám, že čtenář těchto řádků bude sám naplněn řadou festivalových zážitků a bude svou zkušenost konfrontovat s mou zkušeností: viděl jsem naplněné kostely, hudbu v netradičním prostoru, lidi, kteří běžně nevyhledávají klasiku, v uvolněné a povznesené náladě, usměvavé prarodiče s rodiči a dětmi. Skoro by se chtělo zpívat společně s Armstrongem What a Wonderful World, a přitom stačí ocenit nenahraditelnou roli, kterou hrají festivaly v našem kulturním životě.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.