Vivat jazz na DVD

Jelikož se HARMONIE v recenzní rubrice doposud nevěnovala formátu DVD s jazzovým obsahem, požádali jsme dva autory, aby sestavili jakýsi seznam doporučených titulů, které už v jejich dévédiskotékách prověřil čas.

Nejprve má slovo Ondřej Konrád.

EMIL VIKLICKÝ, LACO TROPP, FRANTIŠEK UHLÍŘ – PRAGUE JAZZ OPEN

Začněme upřímným uvítáním první tuzemské vlaštovky nad tímto polem. Sdružení připravující na příští počátek léta podle všeho velkoryse zamýšlený jazzový festival zvolilo jako úvodní vizitku pro veřejnost digitální zpracování koncertu Viklického tria z Bratislavských jazzových dnů (2001) z archívu Slovenské televize. Stále hlubší propojení s odkazem moravské muziky Viklickému a spol. vysloveně svědčí, aniž by se přitom z muziky vytratilo jazzové čarování.

Vivat jazz na DVDVše pěkně funguje, včetně výborných komentářů muzikantů k jednotlivým skladbám. Jen při kliknutí na položku Prague Jazz Open se nedozvíme prakticky nic.

DIANA KRALLLIVE IN PARIS

Souběžně s vysoce ceněným CD vyšel i tento video sestřih z Dianiných koncertů uskutečněných před koncem roku 2001 v legendárním sále Olympie. Je tu ovšem o několik songů navíc a nechybí ani bonusy v podobě dvou starších klipů a záběrů ze zkoušky. Zpěvačka a pianistka je ve veliké formě a doprovází ji mimořádná malá skupina. Smyčce, kterých už bylo na předcházejících projektech Krallové až dost, jsou tu jen jako střídmé koření. Jde o jedno z nejzdařilejších jazzových DVD vůbec, zvukově, obrazově, obsahově.

ONE NIGHT WITH BLUE NOTE

V polovině osmdesátých byla jako Šípková Růženka – i když ne po stovce let – probuzena znovu k aktivitě společnost Blue Note. Slavilo se to velkým koncertem v New Yorku. Byli u toho nejen zvukoví inženýři (tři LP vyšla ihned), ale i televizní kamery. Bože, je to ale sbírka jmen! Hancock, Hubbard, Henderson, Carter, Williams, Tyner, Donaldson, Smith, Turrentine, Burrell, Griffin, Blakey, Lloyd, McLean. A právě objevení Michel Petrucciani a Stanley Jordan. A ještě další. Budete jen zírat na úvodní jízdu Cantaloupe Island (Hubbard se k Vám málem profoukne obrazovkou do obýváku). A určitě najdete řadu dalších skvělých míst titánského jam session.

GIL EVANS AND HIS ORCHESTRA

Koncert z roku 1983 v italském Luganu zachycuje Evanse v období, kdy měl v kapele už etablované osobnosti jazzrocku, trumpetisty Soloffa a Breckera, na tenora jeho bratra Michaela, vibrafonistu Mainieriho, klávesistu Goldsteina a dokonce i Billy Cobhama s obrovskou baterií. V orchestru, jedinečně experimentujícím s náladami a barvami, dostávají prostor k sólům také tubista Howard Johnson i fenomenální John Clark na lesní roh. Zajímavostí je přítomnost tehdy začínajícího kytaristy Deana Browna. Vedle kapelníkových kompozic nechybí originální interpretace skladeb Gershwina, Monka, Minguse i Hendrixe.

STAN GETZ – THE FINAL CONCERT RECORDING

V červnu 1990 dělily Getze od smrti už jen měsíce, ale v na pódiu mnichovské filharmonii zněl jako ten nejzdravější a nejvyrovnanější člověk na světě. S Kennym Barronem (piano), nebo Terry Lyne Carringtonovou (bicí) hrál latiny, balady i odpichovky fantasticky. Dvojice přidaných klávesistů obstarávala barvy velké kapely, takže mohly zaznít i skladby z jeho právě vydaného, velmi úspěšného alba Apasionado.

PACO DE LUCIA & GROUP

Osm let stará nahrávka z Jazzových dnů v německém Germeringu zachycuje De Luciu se svou slavnou kapelou, ve které jsou baskytarista Carles Benavent, flétnista a saxofonista Jorge Pardo, Ramon De Algeciras a Juan Manuel Canizares na další kytary i zpěvák Pepe De Lucia. Ale užijete si i Paca samotného. Kombinace „vysokovirtuózního“, vášnivě krvavě vážného andaluzského folklóru s jazzrockovými echy působí pořád omamně. Zvlášť když to vidíte.

DAVE HOLLAND QUINTET

Dnes jedna z myšlenkově nejbohatších kapel hrála už roku 1986 ve Freiburgu výsostně, byť v ní od té doby došlo k personálním korekturám. Tady jsou s kapelníkem Steve Coleman (saxofony a flétna), Robin Eubanks (trombón), Kenny Wheeler (trubka) a Marvin Smith (bicí). Hollandovy zásadní zkušenosti načerpané u Milese Davise ústí v koncept kolektivní improvizace, při které technicky úžasné, hluboce vzdělané a vždy plnokrevné muzikantské persony permanentně vnímají souvislosti a zkouší je v každém okamžiku dál rozvíjet.

Vivat jazz na DVD

STING – … ALL THIS TIME

Sting se jazzmany obklopuje skoro dvacet let. Nahrávku soukromého koncertu vydal mimo CD i ve formě DVD. V kapele má vedle bubeníka Manu Katché a trumpetisty Chrise Bottiho, kteří patří do základní sestavy, také prominentního kontrabasistu Christiana McBridea. A místo po Kennym Kirklandovi zaujal senzitivní mladý pianista Jason Robello. Jazzové příměsi slyšíme požehnaně. Ale jsou to pořád Stingovy songy. Bonusový vzrušující dokument z několikadenního zkoušení zachycuje i výsek dramatické schůze celého ansámblu na téma zda večer hrát či nehrát – totiž 11. září 2001.

ALISON KRAUSS + UNION STATION – LIVE

Na závěr něco z už zcela jiného soudku – newgrassová brilantní houslistka a především zářivá vokalistka nejde jazzovým směrem jako třeba Béla Fleck. Drží se písniček, které ale dělá s téměř zázračnou kapelou opravdově a osobitě. A každé sólo hráče na dobro Jerryho Douglase je srovnatelné s výkony jazzových mistrů. A také zprávou, že se velké věci dějí i v jiných žánrech. Anebo že se hranice mezi nimi stále více stírají.

A tady je výběr Jana Hály:

HERBIE HANCOCK – FUTURE 2 FUTURE – LIVE

Toto DVD ocení především příznivci Hancockovy elektrické tvorby. Natočeno živě v roce 2002. Zvuk i obraz nejvyšší kvality, možnost volby vlastních pohledů kamery. Vedle Hancocka můžete vidět například i bubenici Terry Lyne Carrington, basistu Mathew Garrisona nebo trumpetistu Wallace Rooneyho. Přidán legendární video klip Rockit z roku 1983.

CASINO LIGHTS '99

Ve skvělé obrazové i zvukové kvalitě natočený záznam festivalového koncertu ve švýcarském Montreux, kde se na pódiu sešli Bob James, Kenny Garrett, Larry Carlton, Kirk Whalum, Kevin Mahogany, George Duke, skupina Fourplay a v různých sestavách spolu nabídli posluchačům moderní fusion.

STEPS AHEAD IN EUROPE

Pro změnu akustická verze skupiny vedené vibrafonistou Mike Mainierim, ve které excelují Michael Brecker, Eliane Elias, Eddie Gomez a Peter Erskine. Balzám pro uši! Nahráno 1986 v Kodani.

HARRY CONNICK JR. – THE NEW YORK BIG BAND CONCERT

Zpěvák a pianista s fantasticky hrajícím bigbandem. Typicky americká show, která stojí za zhlédnutí, pokud jste příznivcem swingové muziky. Zvuk stereo i 5.1.

MY FIRST NAME IS MACEO – MACEO PARKER

Pro milovníky funkového saxofonisty Maceo Parkera je toto album lahůdkou. Koncert z doby, kdy s ním ještě hráli zbývající členové JB Horns Fred Wesley a Pee Wee Ellis. Má to šťávu, má to koule – je to funk!!!

BRIAN SETZER ORCHESTRA LIVE IN JAPAN

Že se dá hrát strhující rock and roll na kytaru se swingujícím bigbandem za zády dokazuje kytarista Brian Setzer. Jeho brilantní hru si můžete podle vlastní volby přiblížit volbou pohledu jiné kamery.

Vivat jazz na DVD

STEELY DAN – TWO AGAINST NATURE

Kdo má rád tuto americkou kultovní skupinu konečně ji může spatřit v akci. Koncertní záznam posledního alba, na kterém vedle Donalda Fagena a Waltera Beckera můžete vidět například i saxofonistu Chrise Pottera.

JONI MITCHELL – PAINTING WITH WORDS AND MUSIC

Písničkářka Joni Mitchell se vždy obklopovala skvělými jazzmany. Tentokrát to jsou bubeník Brian Blade, trumpetista Mark Isham, basista Larry Klein a hráč na steel kytaru Gregg Leisz. Koncert je to komorní se skvělou atmosférou.

LEE RITENOUR LIVE IN MONTREAL

Záznam festivalového vystoupení Lee Ritenoura v roce 1991. Moderní fusion s výborným saxofonistou Ernie Wattsem, flétnistou Davem Valentinem, tančícím basistou Abe Laborielem a bubeníkem Gary Novakem.

NORAH JONES IN NEW ORLEANS

I když její projev je více folkový než jazzový, stojí toto DVD za shlédnutí. Skromná plachá Norah Jones u kláves zpívá písně ze svého prvního veleúspěšného alba.

A konečně série. DOUBLE TIME JAZZ COLLECTION, obsahuje na každém DVD dva koncerty ve stereo zvuku:

Kenny Drew Trio – Live At The Brewhouse / Diane Schuur & Count Basie Orchestra

Lahůdka pro milovníky swingu. Trio pianisty Kennyho Drewa s úžasným Niels-Henningem Orstedem Pedersenem u kontrabasu. A zpěvačka Diane Schuur ve výborné formě s Basieho bandem vedeným saxofonistou Frankem Fosterem.

Lee Ritenour Live / Steps Ahead – Live In Tokio

Pop-fusion kytarista Lee Ritenour spolu se saxofonistou Erniem Wattsem a elektrická verze skupiny Steps Ahead, ve které hrají například Mike Brecker, Mike Stern nebo Mike Mainieri. Obě nahrávky jsou z poloviny 90. let.

V této řadě také vyšlo: Carmen McRae / The Manhattan Transfer, Lee Ritenour – Dave Grusin / GRP All-Stars, Roots / The Gadd Gang, Tribute to John Coltrane / Tribute to Bill Evans.

BET THE JAZZ CHANNEL PRESENTS je řada amerického jazzového televizního kanálu (všechna DVD mají skvělý stereo, 5.1 + DTS zvuk):

Herbie Hancock In Concert – Hancockův akustický koncert se skladbami z CD Gershwin's World.

Kenny Rankin In Concert – folk-jazzový zpěvák interpretuje osobitým stylem jazzové standardy.

Chaka Khan In Concert – soulová zpěvačka, tentokrát s jazzovým repertoárem.

V této řadě dále vyšlo: B. B. King In Concert, B. E. King In Concert, Bobby Womack In Concert, Lou Rawls In Concert, Roberta Flack In Concert.

P.S.: Milovníkům legrace a skvělé bluesové muziky doporučuji celovečerní filmy The Blues Brothers a The Blues Brothers 2000. Uvidíte a uslyšíte Johna Belushiho, Dana Aykroyda, Jamese Browna, Ray Charlese, Arethu Franklin, Erikah Badu, Caba Calowaye a mnoho dalších.

Sdílet článek: