Graz – profesionalita a setkávání kultur

Vzdělávání zaměřené na oblast jazzové hudby dnes v Evropě nabízí stále více škol. Téměř každá větší hudební škola či konzervatoř v západní Evropě a vzrůstající množství akademií ve střední a východní Evropě zahrnují nějaké jazzové oddělení. Mezi nejprestižnější lze řadit Universität für Musik und darstellende Kunst v rakouském Grazu.

Jazzové oddělení zde vzniklo v roce 1965 na podnět Friedricha Kornera. Je považováno za nejstarší oddělení jazzu v Evropě, protože poprvé v Evropě umožnilo mladým muzikantům vzdělávání v takto specializované podobě.

Pokud chcete v Grazu studovat jazzovou hudbu, máte na výběr v zásadě čtyři obory: hru na nástroj, kompozici a aranžování, zpěv a jazzovou pedagogiku. Nicméně máte zde skvělou příležitost získat znalosti a dovednosti ze všech těchto oblastí, protože nemusíte navštěvovat jen svůj „domovský“ obor. Své zkušenosti zde předávají prvotřídní evropští (a světoví) jazzoví hudebníci. Téměř každý z nich má za sebou klasické i jazzové vzdělání, někteří z nich vystudovali na univerzitách ve Spojených státech. Žijí vesměs bohatým uměleckým životem, účinkují po celém světě, vyučují a nahrávají. Karlheinz Miklin, Renato Chicco, Howard Curtis III, Dena DeRose, Ed Neumeister, Ed Partyka a Ulrich Rennert, abychom zmínili jen některé, jsou vysoce ceněni jazzovými muzikanty po celém světě, nahrávali či spolupracovali s takovými umělci, jako je Jerry Bergonzi, Billy Hart, Bob Mintzer, Lionel Hampton, David Liebman, George Coleman, Ron McClure a mnoha dalšími. Jazzové oddělení nabízí i lekce se skvělými muzikanty, kteří žijí v USA a jezdí do Evropy na turné. Často hrají s místními vyučujícími, kteří je pak zvou na výuku a hraní se studenty. Například nedávno hostil Graz Rona McLureho a Billy Harta v Triu Karlheinze Miklina. Neznám nic lepšího než lekce s takto výbornými jazzmeny!

Jako student hudební akademie v Katovicích a univerzity v Grazu mám skvělou možnost porovnat oba systémy vzdělávání. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma školami spočívá v přístupu k výuce nástrojové souhry. V Grazu je především kladen velký důraz na skupinovou práci. Na oddělení jazzu je množství souborů, v nichž můžete participovat. Jsou mnohem menší než v Katovicích a umožňují vypracování specifického stylu každého ansámblu. Každá ze skupin musí nahrát sebe sama ve studiu, kde se studenti seznámí s rozličnými technickými problémy studiového nahrávání.

Univerzita má ve své knihovně obrovské množství jazzových desek, DVD a dalších studijních materiálů. Všechny z nich jsou k dispozici k zapůjčení či zhotovení kopie. Jsou zde knihy mapující mnoho odvětví jazzu, konkrétní nástroje či jazzové hudebníky. Můžete tu poslouchat či zhlédnout mnoho, často obtížně dostupných, jazzových nahrávek.

Graz - profesionalita a setkávání kultur

Každý den jam sessions

A co můžete dělat po škole? Pokud se zrovna nejdete do některého z mnoha jazzových klubů v Grazu jenom podívat, je tady spousta jam sessions, kterých se můžete aktivně zúčastnit. Velmi mě překvapilo, že v Grazu můžete jít na jam sessions skoro každý den. Tohle je skvělá šance seznámit se s novými lidmi, navázat kontakty do budoucna, a pochopitelně také zahrát si před publikem.

Graz je multikulturní město; opravdu světová metropole a průsečík kultur. Okolo 25 % z 250 tisícového Grazu tvoří cizinci. Většinou jde o lidi přicházející z bývalé Jugoslávie, Turecka a Afriky. Podobné je to ve škole, kde rakouští studenti tvoří minoritu. Většina studentů pochází z blízkých zemí, jako Chorvatsko, Itálie, Srbsko, Bosna, Moldávie a tak dále. Nicméně na problém s komunikací nenarazíte, každý mluví většinou anglicky i německy.

Jaké jsou nevýhody školy? Například pokud hrajete na housle či akordeon, můžete se dostat do potíží, neboť zde nejsou žádní vyučující těchto nástrojů. Učitelský sbor je limitovaný nejoblíbenějšími nástroji v jazzové hudbě (rytmická sekce a některé dechové nástroje). Ale s trochou úsilí (a pochopitelně dobrou vůlí vašich potenciálních učitelů) je možno nalézt nějaké řešení a v Grazu studovat. Nakonec hudba je jen jedna, bez ohledu na váš nástroj.

Jaké jsou vaše vyhlídky, když v Grazu dostudujete? Pochopitelně, že obvykle vás nečeká sólová kariéra a jenom jazzem se asi taky neuživíte. Spíše jde o kombinaci vyučování, hraní jazzu a práce v oblastech spjatých s touto hudbou. Většina studentů se vrací do svých zemí. Pro ty, kteří se rozhodnou zůstat, Rakousko nabízí širokou škálu jazzových festivalů a klubů. Konečně Rakousko leží v srdci Evropy, takže hudebníci mají snadný přístup i do okolních zemí.

Těm, kteří plánují studovat v Grazu, doporučuji webové stránky s informacemi ohledně podmínek studia tam i jinde v Rakousku: www.kug.ac.at, www.grazjazz.at, www.jazzinaustria.at, www.jazzbigbandgraz.com.

(Autor studuje na Universität für Musik und darstellende Kunst v rakouském Grazu.)

Sdílet článek: