Jazz

Lenka Lichtenberg: Čeština na cenách kanadské Akademie

Poprvé v historii Juno Awards, které jsou paralelou amerických Grammy, byla cena udělena albu zpívaném česky. Lenka Lichtenberg na něm spolu s dalšími skladatelkami zhudebnila básně, které psala její babička vězněná v Terezíně. Album Zloději snů představí pražskému publiku na koncertě v Židovském muzeu 11. června, doprovázet ji bude česká multiinstrumentalistka a zpěvačka Mili Janatková, která album též ilustrovala svými kresbami, kanadská klavíristka Fern Lindzon a rovněž kanadská houslistka Jessica Deutsch. 

K čemu jsou žebříčky world music?

17. duben 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Jazz
K čemu jsou žebříčky world music?

Žebříčky oblasti world music mají kořeny v raných 90. letech. Jaká je jejich role dnes?

Dhafer Youssef: Inspirován pudem sebezáchovy

13. duben 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Jazz
Dhafer Youssef: Inspirován pudem sebezáchovy

Cesta za úspěchem umí být pořádně trnitá a mnohým se nepoštěstí nikdy. V mnoha ohledech mají složitou startovací pozici umělci, kteří nepochází z nejvyspělejších zemí a dřít musí o to víc. Tuniský zpěvák a hráč na arabskou loutnu oud Dhafer Youssef vyrazil před třiceti lety zkusit štěstí do Vídně. Zpočátku neměl střechu nad hlavou, dokonce mnohdy ani co jíst, ale postupem času se vypracoval mezi elitu. Dobrým důkazem je jeho početná diskografie a nejnovější album Street of Minarets, kde hostují pojmy typu Herbie Hancock, Marcus Miller, Ambrose Akinmusire nebo Dave Holland. Aby toho nebylo málo, se skladbami nebyl v první fázi spokojen, a proto je v rozmezí mnoha měsíců přepracovával a zároveň musel absolvovat operaci poté, co zřejmě ze stresu přišel o hlas.

Jan Kavka: Výzvy pianového tria

15. únor 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Jazz
Jan Kavka: Výzvy pianového tria

Pianové jazzové Jan Kavka Trio se proměnilo na Kahoma Trio a vydává album In the Woods. Nezabloudilo na něm v lesích, ale naopak nalezlo prosluněnou cestu mezi psaným a improvizovaným materiálem.

Diana Krall, Kurt Elling, Simon Phillips či Melissa Aldana. Na festivalu JazzFestBrno se potkají legendy s novou vlnou

Program 22. ročníku festivalu JazzFestBrno, který se uskuteční od 7. března do 19. května, je kompletní. K již dříve zveřejněným hvězdám přibyla další významná jména současné jazzové scény. Do Brna zavítají mimo jiné zpěvák Kurt Elling, bubeník Simon Phillips, saxofonista Donny McCaslin, klavírista Emmet Cohen, kytarista Kurt Rosenwinkel, saxofonistka Melissa Aldana či nově vzniklé anglicko-české trio Noble-Slavík-Clarvis. Představí se také kapela Poogie Bell – Juraj Griglak Band, bubeník Udi Shlomo a basista a zpěvák Chris Morrissey. Tito umělci doplnili již dříve oznámené hudebníky, kterými jsou Diana Krall, Kronos Quartet, Dave Holland, John Scofield a Tigran Hamasyan. Letošní ročník brněnského JazzFestu nabídne v průběhu hlavní části 16 koncertů během 13 festivalových večerů.

Jaromír Honzák: Z úzkosti vzejde naděje

Kdykoliv Jaromír Honzák vydá desku, jde o událost. Ale neomezili jsme se jen na povídání o albu Twenties. Došlo i na genderovou otázku v jazzu, vzpomínky na divadlo Vizita či plánovanou spolupráci se SOČR.

The Bad Plus: Znovuzrození jazzových pankáčů

13. listopad 2022 Napsal(a)
Zveřejněno v Jazz
The Bad Plus: Znovuzrození jazzových pankáčů

Nahrazení piana kytarou a saxofonem. To je zásadní novinka kultovního uskupení The Bad Plus, které 9. listopadu zavítá do pražského klubu Jazz Dock. Z tria je rázem kvarteto, které by si, kvůli reputaci nových členů, bez problémů zasloužilo označení „superskupina“. Sestavu totiž doplnili saxofonista Chris Speed, a především kytarista Ben Monder, který se mimo jiné podílel na albu Blackstar Davida Bowieho. V rozhovoru s jedním ze zakládajících členů a hlavním skladatelem formace, basistou Reidem Andersonem, jsme probrali vznik a zvuk eponymní novinky, vzpomínky na Prahu, ale i jeho specifický vztah k pojmu „jazz“.

Snarky Puppy: Návrat do Texasu

3. říjen 2022 Napsal(a)
Zveřejněno v Jazz
Snarky Puppy: Návrat do Texasu

Dvě říjnová vystoupení v České republice a nové album. To jsou nejdůležitější novinky z planety uznávaného amerického jazzového kolosu jménem Snarky Puppy. Při příležitosti koncertů Snarky Puppy na Jazzfestu Brno (22. 10.) a Strunách podzimu (23. 10.) jsme se spojili s kapelníkem a baskytaristou Michaelem Leaguem, se kterým jsme mimo jiné zavzpomínali na společná studia s českým pianistou Jiřím Levíčkem v Texasu. Do doby a hlavně místa vysokoškolských studií se chtěl kapelník vnitřně vrátit a vyzval k tomu i všechny své spoluhráče, aby tak nastavili hlavní koncept nové desky Empire Central. Během pandemie byl Michael celkově nebývale aktivní a i další jeho nová tvorba je tématem rozhovoru.

Chief Xian: Porazit vesmír nenávisti

9. září 2022 Napsal(a)
Zveřejněno v Jazz
Chief Xian: Porazit vesmír nenávisti

Úkolem současného hudebníka je nalézt společný jmenovatel, způsob, jak sblížit lidi odlišných kultur, říká trumpetista Chief Xian, dříve Christian Scott.

Mladí ladí jazz uzavírá přihlášky soutěže pro mladé muzikanty Jazzfruit již v neděli 17. července

Festival Mladí ladí jazz již po třinácté vyhlásil soutěž Jazzfruit pro mladé hudebníky řadící se k široké paletě nejrůznějších jazzových stylů.  V letošním roce se mohou zájemci hlásit do dvou kategorií, a to Junior určené muzikantům do 26 let a jejich českým projektům a International, která je otevřena hudebníkům do 35 let, do níž je možné přihlašovat projekty z České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska a Německa. Přihlášky se uzavírají již 17. července. Na vítěze soutěže čekají mimo jiné koncertní příležitosti v České republice i v zahraničí, finanční odměna, záznam živého vystoupení (jen kategorie Junior), live stream vystoupení na finále soutěže i profesionální podpora týmu Mladí ladí jazz.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.