čtvrtek, 22. srpen 2013

Harmonie 9/2013

Napsal(a) 

časopis Harmonie 9/2013 časopis Harmonie 9/2013

Vážení a milí přátelé hudby,

jako nevyléčený exhouslista mám k tomuto nástroji přirozeně nejblíže a pozorně sleduji novinky a nové koncertní i nahrávací projekty. Řadu zajímavých produkcí jsem letos slyšel od českých houslistů a houslistek. Sice nikdo z nich se nemůže porovnávat se světovou špičkou, ale několik koncertů mělo vysokou úroveň (Josef Špaček, Ivan Ženatý, Pavel Šporcl, František Novotný, Roman Patočka...). Naštěstí k nám přijíždějí i cizinci. Na vzrušující nabídku Pražského jara naváže Dvořákova Praha, když pozvala Christiana Tetzlaffa a Juliana Rachlina. Dnes už vůči tomuto festivalu partnerské Struny podzimu nabízejí provokujícího houslového čaroděje Daniela Hopea, jenž je pro mě více hodný pozornosti nežli v té míře těžko pochopitelně oslavovaný Nigel Kennedy. Pak si budeme muset počkat na výjimečné houslisty až na příští jaro, zvláště pak Pražské (Hilary Hahn, Julia Fischer...). Nicméně určitě bude stát za to slyšet v prosinci na koncertu České filharmonie Beethovenův Trojkoncert a mimořádně talentovanou korejskou houslistku Ye-Eun Choi (další květ legendární mnichovské učitelky Any Chumachenco). Originální houslisty jsem však měl to štěstí slyšet i v létě. Dokonce to byl zážitek, který předčil skvělé rámcové koncerty Letních slavností staré hudby, jichž jsem byl svědkem.

časopis Harmonie 2013/09 časopis Harmonie 2013/09

Rád se hlásím ke své celoživotní „slabosti“ pro moravskou lidovou kulturu. Na první místo ze všech folklorních festivalů kladu červencové Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou. Zdejší mikroregion dal naší zemi neuvěřitelný hudební, taneční a zvykový poklad a zážitek ze slavností jistě působí na každého jako omlazující kúra. (Mimochodem zajímavý je i ekonomický efekt. Za čtyřhodinový koncert na Horňáckých slavnostech dáte 150 korun, za dvouhodinový symfonický koncert v průměru 500 korun, za představení Verdiho opery ve Státní opeře Praha více než 1000 korun, za pěvecké show „superhvězdy“ vám zmizí z portmonky kolem 4000 korun.)

časopis Harmonie 2013/09 časopis Harmonie 2013/09

Opět mě potěšil inteligentní moderací zpěvák Martin Prachař, který dal k dobrému řadu vtipů a historek. Vybral jsem jednu, jež je pro tento kraj příznačná: „V jednéj rodině ve Velkéj sa narodiu chuapec a do 10 roků nemůviu. Až pri osuavě mu tata naléu štamprlu, vypili ju spouem a on ríká – suabá. Šeci ostali jak oparení a ptali sa ho, proč ceú dobu nemůviu? A chuapec ríká – nebyuo o čem.“... Na Horňáckých slavnostech jsem obdivoval zakořenění hudby do života lidí a opět neuvěřitelný počet hudeckých muzik, záplavu dětí a mladých lidí, kteří věnují odkazu svých předků svůj volný čas. Vedle horňácké legendy, primáše Martina Hrbáče, kterému to i ve čtyřiasedmdesáti letech hraje náramně, se představila elita tohoto kraje, a když na závěr vytvořily všechny kapely velký orchestr a pódium bylo přeplněno tanečníky a zpěváky, cítil jsem, že jsem svědkem podobně mimořádného okamžiku, jako byl třeba koncert Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam na Pražském jaru 2001. Primášové Petr Mička, Petr Galečka a zvláště Miroslav Kolacia by mohli vyučovat i naše frakové houslisty a jsou ve „své“ hudbě stejní mistři jako Julian Rachlin nebo Daniel Hope, kteří poskytli HARMONII exkluzivní rozhovory.

Krásný konec léta a příjemné léto babí přeje

Luboš Stehlík

vyšlo: 26. 9. 2013

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 9/2013

obsah

3 Komentáře
6 Daniel Hope: Hudba má moc sblížit lidi (Markéta Vejvodová) Exkluzivní interview s houslistou, který pravdivost svého tvrzení dokazuje celému světu.
12 Rozhovor s klavíristou Lukášem Vondráčkem – Z Bostonu do Prahy (Věroslav Němec) O cestě zázračného dítěte na pódium Carnegie Hall.
16 Z nevydaných textů muzikologa Vladimíra Lébla (Anežka Polášková) Leoš Janáček a jeho ruské vášně.
20 Houslista, violista a dirigent Julian Rachlin (Markéta Vejvodová) S mužem několika tváří o jejich proměňování, prolínání a vzájemném ovlivňování.
22 Holešovské probouzení (Michaela Vostřelová) Po několika stoletích se na holešovský zámek vrací barokní hudba a vy můžete být u toho.
24 FOK je krásný parník (Luboš Stehlík) S novým ředitelem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK o nadějných vyhlídkách.
26 Václav Neumann let sedmdesátých (Bohuslav Vítek) Retrovýlet do zlatých časů české dirigentské taktovky.
29 Verdi a Wagner – Paralelní životy IV (Vlasta Reittererová) „Reformátor a provokatér“ na straně jedné a „Sedlák ze Sant’Agaty“ na straně druhé.
32 Matthias Goerne: Rád bych nastudoval Janáčkovu operu (Markéta Jůzová) Rozhovor s německým barytonistou, který před pár měsíci uchvátil české publikum.
34 Wagner na světových audionosičích (Bohuslav Vítek) Aneb jak k nám promlouvá skrze Karajana, Soltino nebo Barenboima.
38 Jak se v česku baletilo... (Jana Hošková) ...v době romantismu.
44 Kritiky
48 Svět opery
52 David Kollar: Jdu vlastní cestou (Peter Motyčka) Krátká procházka se slovenským kytaristou.
54 Dhafer Youssef: Neuzavírám svůj hudební vesmír (Tomáš S. Polívka) S fenomenálním zpěvákem a hráčem na arabskou loutnu o jiných sférách hudby.
55 Leszek Możdżer: Chopina s jazzem už nemíchám (Peter Motyčka) O jednom z hříchů mládí polského klavíristy.
56 TFF Rudolstadt – ve zkratce kolem hudebního světa (Jiří Moravčík) Ohlédnutí za opulentní přehlídkou zvučných a zvučících jmen world music.
58 Recenze
65 Infoservis

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.