středa, 24. srpen 2011

Harmonie 9/2011

Napsal(a) 

časopis hARMONIE 2011/9 časopis hARMONIE 2011/9

Vážení čtenáři,

v zářijovém editorialu udělám výjimku a místo abych glosoval hudební události, učiním kulturní přípodotek. V létě prosvištělo tištěnými, obrazovými a elektronickými velkomédii téma obohacování spisovné češtiny o novotvary, anglicismy a hovorové výrazy. Nejsem proti kultivovanému rozšiřování spisovné češtiny a určitému zjednodušování pravidel českého pravopisu, ale nemyslím si, že by média a zaměstnanci Ústavu pro jazyk český měli rezignovat na kultivaci naší mateřštiny. Pak by byla na místě otázka, zda není cílem pouze jedna podoba češtiny – obecná a její mluvená forma, hovorová čeština. Pro začátek jsem proti „zespisovnění“ slov typu abysme, vy(z, od)komunikovat, vytunit, zabukovat, šopingovat, naschle... Budu v tomto směru rád dinosaurem. (Stačí, že se musím smířit s Českem.) Zajímavé ale je, že jakkoliv jsou jazykovědci a média v tomto směru odvážní a progresivní, tak tvrdošíjně trvají na přechylování cizích ženských jmen a nevadí jim, že vznikají komické novotvary, nad kterými by jejich nositelky zaplakaly (naštěstí vesměs neumějí česky): Brueggergosmanová, Bartoliová, Von Otterová, Ottová, Gheorghiuová, Larrochaová, Midoriová, Larmoreová, Mutterová, Terraniová. Dočkáme se od jazykotepců zkomolenin Garančaová či Genauxová?

Druhou kauzou léta je plánovaný prodej Lobkovického paláce na Malé Straně, což je unikátní ukázka pražského baroka. (Stejný osud údajně čeká i malostranský palác Fürstenberský.) Takového nepochopitelného kroku se děsím. Neumím si představit ekonomickou situaci, která by opravňovala vedení státu k nevratné ztrátě architektonických skvostů první třídy. Přece nechceme opakovat chyby minulosti, viz darování bubenečského zámečku Sovětům prezidentem Edvardem Benešem!

Zářijové číslo má dvě ústřední osobnosti. V životě Dagmar Peckové se sešlo v roce 2011 tolik výročí, že je nešlo nereflektovat. Druhou hvězdou září je jubilant Antonín Dvořák. Díky dvěma špičkovým muzikologům přibližujeme veřejnosti dva zásadní institucionální projekty – Nové souborné vydání Dvořákových děl a Dvořákovo muzeum.

vyšlo: 29. 8. 2011

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 9/2011

obsah

3 Komentáře / Události
6 Osobnost: Dagmar Pecková (Luboš Stehlík)
10 Vojtěch Spurný o romantismu a starší hudbě (Luboš Stehlík)
12 Vizitka: Muzeum Antonína Dvořáka (Eva Velická)
15 Dvořákovský ediční projekt, na který čeká celý hudební svět (Jan Kachlík)
20 Václav Talich 9 (Petr Kadlec)
22 Metropolitní orchestr je zatím na dobré vlně (Luboš Stehlík)
24 Housle na Pražské konzervatoři 9 (Jaroslav Foltýn)
26 Profily géniů taktovky: Wilhelm Furtwängler (Ivan Žáček)
30 Dějiny hudby pro každý den 9 (Vlasta Reittererová)
34 Unikátní český regionální festival Lípa Musica slaví deset let (Lucie Maňourová)
36 Michael Roháč o orchestru v Mariánských Lázních (Michaela Vostřelová)
39 Kritiky
42 Svět opery
45 Rozhovor s kontrabasistou Vincencem Kummerem (Jiří Vanýsek)
48 Jazz na sluncem zalité francouzské Riviéře (DJ Mobley)
50 Jazzové hvězdy na North Sea (Jan Mazura)
51 Rozhovor s Mulgrewem Millerem (Milan Tesař)
52 Recenze
62 Infoservis

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.