pátek, 11. září 2009

Harmonie 9/2009

Napsal(a) 

časopis Harmonie 09/2009 časopis Harmonie 09/2009

Vážení a milí,

nedávno mi jeden čtenář napsal, že HARMONIE je sice skvělý časopis, ale že mu chybí investigativní žurnalistika a kauzy. S tím prvním neposloužím, neboť máme na to málo peněz a ekonomické nezávislosti. Druhou vadu aspoň částečně na podzim odčiníme zveřejněním druhé části studie Jaroslava Mihuleho o fiktivním sporu Jaroslav Ježek versus Bohuslav Martinů, což je z hlediska historie už jenom kuriozita. Zásadním počinem bude unikátní série článků a vzpomínkových rozhovorů s časovou osou roku 1989 a takzvané sametové revoluce. O dění před a po listopadu 1989 budou vyprávět zástupci čtyř profesí: hudební organizátor a publicista, muzikolog, skladatel a dirigent. Slibuji si od toho nejen mnohé životem prověřené moudré pohledy na hudbu a na život, ale otevřené pojmenování některých věcí, kterým se česká hudební obec vyhýbá.

Osobností měsíce září je pianista Michal Mašek, jehož životní příběh není zrovna obvyklý. Osud tomu chtěl, že došel až na samé dno, kam může muzikant padnout, aby po letech silou vůle začal znovu stoupat do světa, kde se „tvoří hudba“. Je to příběh při vší drsnosti pozitivní i varující.

V září oslaví jubileum jeden ze vzácných českých muzikantů – primárius legendárního Smetanova kvarteta Jiří Novák. Jako žák pardubické lidušky jsem byl před 40 lety svědkem koncertu tohoto báječného souboru v Chrudimi. Byl to jeden z impulsů, který mě tehdy přiměl změnit názor na klasickou hudbu a studium houslí. Dodnes jsem za to Smetanovcům vděčný. Jsem rád, že můžeme přiblížit osudy Jiřího Nováka i čtenářům HARMONIE.

Jazz je naplněn řadou poutavých článků. Jednak je zde turistický exkurs po význačných festivalech, jednak narazíte na několik silných osobností: Chrise Cheeka, Hanka Jonese, Chrise Pottera.

Bezplatným bonusem zařijového vydání je kompaktní disk, kterým HARMONIE ve spolupráci s Institutem Bohuslava Martinů vzdává poctu velkému umělci a člověku BM. Jsem rád, že mohu touto cestou poděkovat firmě Zentiva za mnohaletou finanční podporu. Nejdřív to byla soutěž Ceny Harmonie, posléze bonusová CD. Toto je zatím posledním. Doufám, že i v budoucnu Vás, věrné příznivce HARMONIE, budeme moci občas obdarovat nějakým duchovně obohacujícím artefaktem.

vyšlo: 2. 9. 2009

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 9/2009

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Brazilské klavírní duo v Česku (Martina Fialková)
4 Rozhovor s kontratenoristou Damienem Guillonem (Markéta Vejvodová)
6 Fakta z historie Komorní filharmonie Pardubice (Bohuslav Vítek)
10 Bohuslav Martinů a moderní tanec v Americe (Judith Mabary)
14 Jubileum legendárního primária (Dagmar Virtová)
17 Rozhlasový podzim (Luboš Stehlík)
18 Osobnost: Michal Mašek (Věroslav Němec)
25 Sametová revoluce v České filharmonii 1 (Petr Kadlec)
26 Bilancující rozhovor s Ivanem Medkem (Jindřich Bálek, Petr Kadlec)
30 Seriál: Alois Hába a proměny hudebního života XX. století – 9 (Vlasta Reittererová)
34 Kauza: Případ sonáty Jaroslava Ježka – 2. díl (Jaroslav Mihule)
38 Nový pokus o Zelenkovu Serenatu (Václav Kapsa)
39 Kritiky
43 Svět opery (Brusel, Bratislava, Vídeň, Frankfurt nad Mohanem, Stuttgart)
JAZZ
46 Rozhovor s Chrisem Cheekem (Daniel Konrád)
48 Jazzový festival v největším přístavu Evropy (Jan Beránek)
50 Chris Potter na festivalu Bohemia Jazz (Daniel Konrád)
53 Zámecký festival v Salzau (Peter Motyčka)
56 Hank Jones rozehřál Jízdárnu Pražského hradu (Vladimír Kouřil)
NAHRÁVKY
58 Recenze
69 Novinky nahrávacího průmyslu
INFOSERVIS
70 Zprávy, prezentace hudebních subjektů a firem. Soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.