pondělí, 25. červenec 2011

Harmonie 8/2011

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2011/08 časopis Harmonie 2011/08

Vážení a milí čtenáři!

Říká se, že léto je pro novináře okurkovou dobou. Volno mají orchestry i divadla, města se vyprázdní a v Praze, Ostravě, Brně... se dá najednou dobře, kulturně a klidně chodit a jezdit. Prostě se neděje nic, o čem by bylo záhodno psát. Není to vždy pravda. Letošní léto je toho opět důkazem. Přineslo několik událostí, které je třeba zmínit.

Zemřel Josef Suk, člověk, který se ještě za svého života stal legendou. V závěru parte, které zveřejnily Ministerstvo kultury ČR, MHF Pražské jaro a Česká filharmonie, se píše: „Josef Suk během své dlouhé oslnivé umělecké dráhy fascinoval svět výjimečnými přednesovými vlastnostmi, technickou brilancí a jedinečnými tónovými dispozicemi. Jeho umělecký a lidský odkaz se natrvalo vryl do české hudební kultury.“ Patří mezi umělce, o kterých mohu napsat, že budou českému hudebnímu životu hodně a dlouho chybět.

Česká filharmonie se domluvila se svým ředitelem na pravidlech „dobrého soužití“. Abych parafrázoval významného českého politika – udělali tlustou čáru za minulostí a jdou vstříc zítřkům. Dohodli se na lecčems. Někdejší problém s nahráváním je najednou pryč, vedoucí sekcí budou mít víc pravomocí (?) a prý budou nepravidelné(!) přehrávky případných problémových členů orchestru. No, trpělivě si počkám na realizaci této dohody...

Téměř tajně proběhl v červenci ve Státní opeře nový projekt – Prague Ballet Gala. Stojí za ním bývalá legendární primabalerína Jana Kůrová. Její snaha dovézt do Prahy členy zahraniční baletní elity opět uspěl. Tedy uspěl umělecky a měl štěstí. Po prvním představení to vypadalo, že dostane kvůli prý stěží pochopitelnému tlaku zástupců hostitele infarkt, nicméně zásahem sponzorů se exitus nekonal a mezinárodní setkání „baleťáků“ bylo triumfem skutečně klasického baletu. (Odpovědí Národního divadla bude 2. 9. pražské zastavení Bubeníček World Ballet Tour 2011.)

Srpnové vydání je „mladé“. Jedna autorka referuje o nejznámější světové pěvecké soutěži, její kolega zase o vítězce domácího (a přitom zdravě mezinárodního) Concertina Praga. Svůj prostor zde mají hobojista Vilém Veverka, člen Filharmonie Brno, a houslista Josef Špaček, nová posila České filharmonie. Osobností srpna je však „královna českého klarinetu“ Ludmila Peterková, která na nové desce, která vyjde na podzim, spolupracuje s mladým Benewitzovým kvartetem. Mladá je ostatně, jako obyčejně, i jazzová rubrika.

Luboš Stehlík

vyšlo: 29. 7. 2011

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 8/2011

obsah

3 Komentáře / Události
6 Osobnost: Ludmila Peterková (Michaela Vostřelová)
10 V Cardiffu se zrodily nové pěvecké hvězdy (Mirka Zemanová)
12 Concertino Praga: Veronika Blachuta (Tomáš Chmelár)
13 Profil: Josef Václav Köhler (Hana Budišová Colombo)
14 Rozhovor s novým ředitelem Filharmonie Brno (Jana Slimáčková)
16 Hobojista Vilém Veverka (Vítězslav Mikeš)
20 Houslista Josef Špaček (Šárka Mrázová)
22 Václav Talich 8 (Petr Kadlec)
24 Hudba v životě: Eva Syková a Josef Syka (Marie Kulijevyčová)
26 Housle na Pražské konzervatoři 8 (Jaroslav Foltýn)
28 Profil: Daniela Dessi (Libuše Santorisová)
30 Dějiny hudby pro každý den 8 (Vlasta Reittererová)
32 Kritiky
37 Operní sezona v Česku 2010/2011 (Helena Havlíková)
40 Svět opery
44 Rozhovor s Noční optikou (Jan Mazura)
46 Rozhovor s jazzovým flétnistou Magicem Malikem (Milan Tesař)
48 Experimentární Octurn (Petr Vidomus)
50 Rarity z archivu (Jiří Moravčík)
52 Recenze
62 Infoservis

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.