čtvrtek, 30. červen 2011

Harmonie 7/2011

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2011/07 časopis Harmonie 2011/07

Milí čtenáři,

skončil největší domácí festival klasické hudby – Pražské jaro – a doběhly nebo doběhnou další významné akce (Janáčkův máj, Concentus moraviae, Smetanova Litomyšl, Prague Proms). Letní „vakace“ symfonických orchestrů a jejich koncertních řad střídají buďto specializované akce typu Letních slavností staré hudby nebo středněproudé vážnohudební festivaly s akcentem na hvězdy typu Českého Krumlova.

V 90. letech si dala britská gramofirma Decca do znaku No. 1 světa opery. No. 1 českých festivalů je Pražské jaro. Nedá se přehlédnout, že když v obecné rovině porovnám festivaly venku – Salcburk, Lucern – s naším „rodinným stříbrem“, tak je mimo jiné rozdíl v počtu, ekonomické síle a vkladu sponzorů. (I to je důvod synergie „hvězdnosti“ a dramaturgické vynalézavosti některých zahraničních festivalů.) Jelikož se nedá předpokládat, že se v budoucnu významně zvýší finanční podpora Ministerstva kultury ČR Pražskému jaru (i dalším festivalům), ani se dramaticky nezmění k lepšímu návštěvnost, tak jedinou možností navýšení rozpočtů, a tím i dramaturgických a uměleckých možností, je práce se sponzory, intenzivní fundraising a hledání významných mecenášů. Leccos se už začíná dít (Pražské jaro, Struny podzimu), ale jsme teprve na počátku cesty.

Tváří červencového vydání je gruzínská houslistka Lisa Batiashvili. Její energeticky strhující hra byla společně s recitálem Juliana Rachlina pro mě sólovým vrcholem letošního Pražského jara. K tomuto festivalu se vracíme reprezentativní recenzní mozaikou a návratem k setkáním hostů Pražského jara s novináři. Hluboko do naší jazzové historie vás zavede nejkompetentnější průvodce – Lubomír Dorůžka.

Krásné, příjemné léto Vám všem přeje

vyšlo: 29. 6. 2011

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 7/2011

obsah

3 Komentáře
4 Události
6 Osobnost: Lisa Batiashvili (Petr Veber)
10 Pozvánka na slavnosti staré hudby v Praze (Marc Vanscheeuwijck)
13 O baletu v Plzni s Jiřím Pokorným (Jana Hošková)
16 Představujeme: Ilja Racek (Markéta Jůzová)
18 Profil legendy: Menahem Pressler (Věroslav Němec)
20 Daishin Kashimoto v Praze a v Kutné Hoře (Dita Hradecká)
22 Housle na Pražské konzervatoři 7 (Jaroslav Foltýn)
24 Václav Talich 7 (Petr Kadlec)
28 Jiný pohled na festival Pražské jaro (Jindřich Bálek)
30 Dějiny hudby pro každý den 7 (Vlasta Reittererová)
32 Kritiky
43 Svět opery
47 Jazzový bubenický virtuos Dave Weckl (Milan Tesař)
48 Bubeník Dan Weiss v Brně (Milan Tesař)
50 Poválečné jazzové osudy (Lubomír Dorůžka)
52 Recenze
62 Infoservis

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.