středa, 28. květen 2008

Harmonie 6/2008

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2008/06 časopis Harmonie 2008/06

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

o letošním 85. výročí Českého rozhlasu jsem věděl už dlouho, ale jeho aktuálnost jsem si uvědomil, když jsem za prudkého deště křižoval v sobotu 17. května jižní Čechy. Přepínal jsem mezi Classicem, Vltavou a Radiožurnálem, kde právě vysílali výjimečně svátečně vzpomínkový Zápisník zahraničních zpravodajů. Potěšilo mě, že lidi tento formát stále těší a ocenil jsem, že moderátoři nechali zaznít i kritiku bývalé editorky pořadu, která nostalgicky vzpomínala na literárnost a všestrannou kultivovanost legendárního Karla Kyncla a přála jeho následovníkům stejnou úroveň češtiny. Pak jsem střídal Classic a Vltavu, čímž nabobtnal rozdíl mezi povrchností, která skrývá mnohé vady na kráse, a důslednou seriózností.

Delší dobu prosakují na veřejnost signály, jak by někteří politici a lobbystické skupiny rádi viděli Český rozhlas zprivatizován (od sloučení s Českou televizí se už asi ustupuje). Těžko by se mohlo naší kultuře, potažmo hudbě, stát něco horšího. Vltava, "stanice pro kulturní menšiny", je dnes jediným médiem s velkým dosahem, které se koncepčně a do hloubky věnuje kultuře, zvláště pak náročnějším formám hudby. Bohužel o České televizi totéž říci nelze. Samozřejmě nic není dokonalé. Rádio jako každá obrovitá organizace (doufám) bojuje se symptomy hyperbyrokratičnosti, hledá s proměnlivým úspěchem hranice, jak nově oslovit posluchače a přitom nesklouznost svým "in" do módní komerce, příliš se upíná k průzkumům poslechovosti, místo aby hlavními kritérii byla za všech okolností kvalita, kreativita a nepodbízivost. Na druhou stranu se nechává blahodárně inspirovat výdobytky techniky. Dobrým příkladem je digitální stanice D-dur. Českému rozhlasu přejme do dalších 15 let ke kýžené stovce hodně nadšených pracovníků a posluchačům hodně smysluplné a krásné hudby bez vizuálních berliček.

Český rozhlas je přítomný i na kompaktním disku, který je bonusem tohoto vydání. Náš volný cyklus "školních" vizitek pokračuje po březnovém čísle s HAMU prezentací Konzervatoře Jana Deyla pro zrakově postiženou mládež, která neprávem stojí ve stínu konzervatoří "pro lidi bez handicapu". Kromě nahrávek současných studentů, které HARMONIE produkovala, je zde i několik nahrávek absolventů, které pocházejí z archivu Českého rozhlasu.

Červen je vrcholem jara a zároveň počátkem léta. Vlastně automaticky jej spojujeme se sluncem, s pozitivním očekáváním (dovolené, letních festivalů, návštěvy rozkvetlých zahrad...) Životní optimismus přímo tryská i z rozhovorů se dvěma vzácnými osobnostmi: Jiřím Bělohlávkem a Martinem Hilským. Světlo naplňuje i profil k životnímu jubileu Milana Škampy. Debutantem v HARMONII je pianista Pavel Kašpar, jehož jméno jste už možná zaregistrovali na deskách jako Paula Kaspara. Poněkud méně optimistický je článek o tuzemském vydávání jazzové hudby.

Inspirující chvíle s HARMONIÍ Vám přeje

Luboš Stehlík

vyšlo: 28. 5. 2008

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 6/2008

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Hudba - základ života: Martin Hilský o hudebnosti Shakespearových děl (Marie Kulijevyčová)
6 Milanu Škampovi k osmdesátinám (Anna Šerých)
8 Rozhovor s Pavlem Kašparem (Dita Kopáčová Hradecká)
10 Seriál: Italská opera 18. století v Praze - 3 (Milada Jonášová)
14 Soudobá hudba pod Golden Gate (Michal Rataj)
16 Pražské baletní události: Fantom ve Státní opeře, Balet Gala v Národním (Jana Hošková)
18 Osobnost: Jiří Bělohlávek (Petr Veber)
22 Seriál: Zaprášená kritika (Dita Kopáčová Hradecká, Eva Hazdrová Kopecká, Vlasta Reittererová)
24 Zlatá Praha 2008. Rozhovor s Henkem van der Meulenem (Markéta Jůzová)
26 Korespondence Karla Ančerla s Ivanem Medkem - 6 (Petr Kadlec)
30 Litomyšl včera a dnes 2 (Petr Veber)
32 Kritiky
34 Svět opery (Praha, Brno, Vratislav)
JAZZ
37 Jak se žije jazzovým vydavatelům (Lubomír Dorůžka)
41 Eliane Elias na brněnském Jazzfestu (Jaroslav Rozsíval)
42 Rozhovor s Mari Boine (Jiří Moravčík)
NAHRÁVKY
44 Recenze
61 Novinky
INFOSERVIS
62 Zprávy, servis, objednací kupon

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.