pátek, 1. červen 2007

Harmonie 6/2007

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2007/06 časopis Harmonie 2007/06

Z veřejných zdrojů vyplývá, že reforma, kterou vypracovala naše současná vláda, chce mimo jiné zredukovat počet státních zaměstnanců, mluví se o více než čtyřiceti tisících lidí. Připomíná mi to virtuózní film Jiřího Menzela a Bohumila Hrabala Postřižiny. Tam zavádí Francin úspory více či méně úspěšnou organizací práce v pivovaru, motocyklem, nákladním autem; Maryška začne módu zkracování jídelním stolem a skončí svými vlasy. Doufám, že neskončíme s redukcí zaměstnanců státu jako Maryška s Pepinem u nepovedeného zkrácení noh jídelního stolu. Ono to však nebude tak horké. Reakce ministra kultury jistě řadu lidí v kultuře potěšila. Vysvětlil, že v jeho resortu je též sedm tisíc herců, zpěváků... a že odmítá cestu k úsporám "snižováním počtu herců v Národním divadle, hudebníků v České filharmonii, zpěváků v Pražském filharmonickém sboru..." Doufejme, že tento sympaticky zásadový postoj kulturní ministr obhájí před svým stranickým kolegou - finančníkem a před premiérem, kteří se na akcích výše zmíněných institucí objevují jako ony pověstné bílé vrány.

Média však zaznamenala i proslovy jiné úrovně. Na serveru Aktualne.cz má blog "Jak rostou platy v televizi a jak ve škodovce" novinář a manažer Jiří Janeček, toho času generální ředitel České televize, instituce veřejné služby. V glose jsem našel perlu, která stojí za uveřejnění: "Televize veřejné služby má smysl jen tehdy, pokud je televizí sledovanou. Úžasné dokumenty, překrásné koncerty a hlubokomyslné debaty neplní veřejnou funkci veřejné služby, pokud jim rozumí jen hrstka vyvolených a pokud je tedy téměř nikdo nevidí. Za aktuální a velmi silnou výzvu považuji tvorbu atraktivních, divácky přitažlivých pořadů, které mají i vysokou uměleckou hodnotu, a spolu s tím tvorbu v úžeji vymezených uměleckých žánrech takovým způsobem, aby přilákal i »méně náročného« diváka." Už se na takové pořady těším. Zatím vidím silný tah od serióznosti, odbornosti a kreativity typu BBC k bulvarizaci, což je ostatně obecný trend českých médií. Výrok páně Janečkův aspiruje na čestný titul "blábol roku".

Červnové vydání Vašeho magazínu má tři silná témata. První je "ruské" (Gennadij Rožděstvenskij, Mstislav Rostropovič). Svorníkem tří materiálů je cembalo, viděné prizmatem historického vývoje, muzejní prezentace a nejznámějšího českého "čembalníka". Třetí téma je v českém tisku výjimečné - jazzové školství viděné mezinárodní optikou.

vyšlo: 25. 5. 2007

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 6/2007

obsah

KLASICKÁ HUDBA, TANEC

3 Festivalový tip: Smetanova Litomyšl (Jindřich Bálek)

4 Seriál: Hudební křižovatky (Vladimír Blaho)

8 Legenda naší doby: Mstislav Rostropovič (Jindřich Bálek)

11 Forum Harmonie (Marta Němcová)

13 Rozhovor s Františkem Vyhnálkem (Marta Němcová)

15 Cembalo ve sbírce Českého muzea hudby (Daniela Urbancová)

18 Osobnost: Gennadij Rožděstvenskij (Jindřich Bálek)

22 Tanec: Dvě Baletní Gala, Miniatury (Jana Hošková)

24 Dobře placená procházka v Národním divadle (Markéta Jůzová)

29 Kritiky

31 Svět opery

34 Pocta Claudiu Monteverdimu (Marc Niubo)

JAZZ, WORLD MUSIC

36 Jazzové školství: Paříž očima Vojtěcha Procházky (Petr Vidomus),
Graz (Maciej Afanasjew), Katovice (Jan Přibil), Praha (Jaromír Honzák)

41 Jazzfest v Brně (Peter Motyčka)

42 Suden Aika z jezerní země (Jiří Moravčík)

NAHRÁVKY

45 Recenze

INFOSERVIS

61 Novinky nahrávacího světa

62 Programy orchestrů, zprávy, soutěž, objednací kupon

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.