úterý, 24. duben 2007

Harmonie 5/2007

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2007/05 časopis Harmonie 2007/05

Milé čtenářky a vážení čtenáři,

politici a média se setrvale poživačně rochní v kauzách, žalobách a trestních oznámeních. Bohužel různé čunkiády zastiňují kauzy, které jsou možná zajímavější. Například lidé kolem pražské severojižní magistrály, „pomsty bolševiků“, neuspěli se žalobou na nepříjemný hluk od tisíců aut. Soud sice uznal, že normy jsou překračovány, ale náprava není v dohledné historické době možná, takže je Bém & company z obliga a lidé mají v nevyměnitelných bytech smůlu. Ostatně s nadlimitním hlukem se u nás potýkají statisíce lidí. Pro obtěžování hudebním smogem bych žaloval některá rádia, hypermarkety a restaurace, ale neudělám to – určitě bych prohrál. A propos – restauratéři a hoteliéři si mohou částečně oddychnout. Podle našeho Ústavního soudu není neplacení poplatků správcům autorských práv trestním činem. Nicméně zdatné právní týmy si mohou vyjet na neplatiče po občanskoprávní koleji. Nicméně Ochranný svaz autorský jistě zaplesal, že Evropský soudní dvůr rozhodl, že na rozhlasové a televizní vysílání v hotelových pokojích se vztahují autorská práva. U nás není hotelový, potažmo i nemocniční, pokoj dle zákona vnímán jako veřejný prostor, takže se zatím nic neplatí. (Nepřipadá Vám snaha zahrnout do placení poplatků i nemocnice nemravná?) U restaurací je to průhlednější, a tak OSA bude inkasovat dvakrát za stejnou věc: od vysílatele a od majitele konkrétního prostoru. Doufám, že z bohatého penězovodu bude bohatě kapat i do podpory soudobé (hlavně mladé) vážné a jazzové hudby.

Májová HARMONIE září opět mnoha barvami. Hlavním materiálem je rozhovor s americkým dirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem, jehož vzdělávací a popularizační činnost je srovnávána s Lenny Bernsteinem. Na Pražské jaro přijíždí už podruhé v tomto tisíciletí se svým orchestrem ze San Franciska. Petr Veber se za ním vydal do Mnichova a vedl s ním zajímavý dialog. Další dirigentskou hvězdou tohoto vydání je Pierre Boulez, jenž poskytl Jindřichu Bálkovi v Berlíně rozhovor, který je, jak jinak v tomto Boulezově období, o Mahlerovi. Konečně třetím dirigentem je mladý Charles Olivieri Munroe, jenž kdysi oslnil na soutěži Pražského jara, v roli šéfa vytáhl orchestr v Teplicích na výsluní a systematicky si buduje venku kariéru. Zvlášť bych chtěl upozornit na rozhovor s vynikající hráčkou na barokní hoboj Xenií Löffler, který vedla její přítelkyně a kolegyně, flétnistka Jana Semerádová. Myslím, že v Čechách neobvyklý pokus se vydařil. O kvalitách paní Löffler si můžete ostatně vytvořit názor i z bonusového CD, kde exceluje zvláště ve 22. tracku. Cédečko, které má tentokrát rekordní stopáž, opět podpořila firma Zentiva. Unikátní materiál najdete i v rubrice jazzu. HARMONIE je jediným českým časopisem, kterému poskytl slavný bluesman Otis Taylor interview.

Krásný májový lásky (a hudby) čas Vám přeje

vyšlo: 25. 4. 2007

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 5/2007

obsah

KLASICKÁ HUDBA • TANEC
3 Tip na červen – Zlatá Praha (Luboš Stehlík)

4 Seriál: Hudební křižovatky (Vladimír Blaho)

8 Sladký barokní hoboj Xenie Löffler (Jana Semerádová)

11 Debut: Ondřej Vrabec (Dita Hradecká)

12 Ostrava ve znamení Janáčkova máje (Jaromír Javůrek)

14 Česká spořitelna patří mezi největší mecenáše české hudby

17 Exkluzivní rozhovor s Pierrem Boulezem (Jindřich Bálek)

18 Osobnost: Michael Tilson Thomas (Petr Veber)

25 Jubileum: Milan Slavický (Wanda Dobrovská)

26 Rozhovor s Charlesem Olivieri Munroem (Marie Kulijevyčová)

28 Zdeněk Chrapek – fotograf nerozlučně spjatý s Pražským jarem (Petr Veber)

30 Tanec: Labutí jezero v Praze, Taneční most v Brně (Jana Hošková)

32 Kritiky

36 Svět opery (Praha, Opava, Hof, Brusel, Frankfurt, Paříž)JAZZ • WORLD MUSIC

40 Exkluzivní rozhovor s Otisem Taylorem (Peter Motyčka)

42 Nové album Erika Truffaze (Petr Vidomus)

43 Jazzmani sobě: Roman Pokorný o muzikantských odborech

44 Jak se prosazuje český jazz v zahraničí

45 Balzar nahrával s Abercrombiem (Petr Vidomus), Stańkovo postmoderní

vzpomínání na Hradě (Igor Wasserberger)NAHRÁVKY

46 RecenzeINFOSERVIS

61 Novinky nahrávacího světa

62 Programy orchestrů, anonce, soutěž, objednací kupon

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.