pátek, 26. únor 2010

Harmonie 3/2010

Napsal(a) 

Harmonie 2010/03 Harmonie 2010/03

Vážení čtenáři,

v podstatě již tradičně je březnové číslo více jazzové než jindy. Na titulní straně je vynikající jazzový pianista a skladatel Vojtěch Procházka, který se představuje dokonce v dvojroli. Nejdřív je tím, kdo je zpovídán a posléze se přesune do role novináře, který zpovídá. Jenomže to není vše. Do třetice všeho dobrého se objevuje na bonusovém sampleru firmy Animal Music. Tento český label je sice ekonomickými možnostmi malý a jistě nemůže konkurovat gigantům jako jsou Blue Note nebo Verve, ale pro českou scénu má zásadní význam. Otevírá totiž prostor nejtalentovanějším českým jazzovým interpretům obého pohlaví. A co je mi sympatické nejvíc – jedná se většinou o mladé lidi. „Nevážnohudební“ plochu HARMONIE doplňují články o klezmerské skupině Kroke z Polska, holandském saxofonistovi Cyrillu Oswaldovi žijícím v Praze, norské jazzové legendě Christianu Wallumrødovi a zamyšlení nad historií i současností cover designů jazzových nahrávek.

Březnem začínáme dvě zajímavé tematické série. První by se dala ve zkratce nazvat „Stará hudba očima nejlepších tuzemských interpretů“. Otevírat záhudbí této sféry vám budou výrazné, většinou mladé osobnosti a vedoucí renomovaných souborů. První bude sličná flétnistka a muzikoložka Jana Semerádová. Druhá série se pokusí rozklíčovat opomíjenou oblast vážné hudby v České televizi. Určitou přezíravost až opovržení, které vidím v očích novinářů a hudebníků, si ČT zavinila sama, když se v minulosti stavěla k této oblasti dost formálně včetně použitých formátů, zkratkovitě, ne vždy vynalézavě, občas až macešsky. (Samozřejmě nic není jen černé, a tak by se daly jmenovat i pozitivní, vysoce hodnotné projekty.) Týkalo se to jak hudebního vysílání, tak i hudebního zpravodajství. V první části se věnujeme právě zpravodajství. Nástup nového hudebního šéfa vzbudilo naděje v rychlou evoluci. Vnímám pozitivní signály a snahu o kvalitativní změnu, ale bude to ještě dlouhá cesta, která by si jistě zasloužila úvahu nad strukturou hudebního zpravodajství a personální inovací.

Jestliže únor byl ve znamení smyčcových nástrojů, tak v březnu upozorňujeme na výrazné pěvecké osobnosti. Dva tenoristy – Slováka Pavola Breslika a Mexičana Davida Lomeliho – a jednu sopranistku – Danu Burešovou.

Luboš Stehlík

vyšlo: 1. 3. 2010

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 3/2010

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Hudba v životě: Aleš Cibulka (Marie Kulijevyčová)
6 Události (Ivan Matějka)
7 Komentáře (připravil Luboš Stehlík)
8 Tenor I: David Lomeli (Petr Veber)
10 Gustav Mahler 3 (Vlasta Reittererová, Milan Palák)
13 Stará hudba očima interpretů – Jana Semerádová
16 Tanec: Spící krasavice ve Státní opeře (Jana Hošková)
18 Osobnost: Vojtěch Procházka (Petr Vidomus)
22 MIDEM 2010 (Lenka Dohnalová)
23 Nové možnosti nahrávání (Mirek Černý)
24 Tenor II: Pavol Breslik (Šárka Mrázová)
26 Rozhovor se sopranistkou Danou Burešovou (Daniel Jäger)
30 Seriál o České televizi 1 (Markéta Jůzová)
33 Kritiky
37 Svět opery
JAZZ
40 Polský klezmer = Kroke (Jiří Moravčík)
42 Cyrille Oswald – Z Haagu do Prahy (Daniel Konrád)
44 Cover design v jazzu (Roland Kánik)
46 Rozhovor s Christianem Wallumrødem (Vojtěch Procházka)
NAHRÁVKY
50 Recenze
61 Novinky
INFOSERVIS
62 Prezentace hudebních subjektů a firem, soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.