pátek, 27. únor 2009

Harmonie 3/2009

Napsal(a) 

Harmonie 2008/03 Harmonie 2008/03

Vážení čtenáři a příznivci HARMONIE,

konečně se blíží okamžik, kdy se za zimou zavřou vrata a s příchodem jara budeme už netrpělivě vyhlížet například první vrchol festivalové sezony České republiky – Pražské jaro. O problém peněz, či spíše jejich setrvalý nedostatek, zakopáváme v kultuře všude. Nevím, nakolik je pravdivá šuškanda, že sponzoři dávají do klasické hudby méně peněz nežli v minulosti, že festivaly jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, MHF Český Krumlov musejí šetřit, nicméně druhému největšímu festivalu v zemi zazvonil umíráček už teď. Mezinárodní hudební festival Pražský podzim byl bez náhrady zrušen, organizátorům se totiž po odchodu hlavního a v podstatě jediného sponzora nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků. Tedy v podstatě bankrot. Existenční problémy měli již několik měsíců, ale plíživá hrozba úpadku se začala projevovat už minimálně dva roky. Přitom paradoxně umělecká úroveň stoupala a postupem let došlo ke svébytné profilaci. Unikátní koncepce hostování zejména rozhlasových orchestrů skončí, zvláště v dnešní podivné ekonomické nejistotě, v prachu archivních análů, nicméně marketingově atraktivní prostor měsíce září bude jistě promptně zaplněn nějakým finančně zabezpečeným promotérem. Doufejme, že to bude umělecky špičková a dramaturgicky jasně vyprofilovaná akce, jež bude zdravou konkurencí Pražskému jaru.

Březnové vydání je po delší době hlavně ve znamení jazzu. Ondřej Pivec patří mezi nejtalentovanější české jazzmany, kteří postupně pronikají na jinou než českou scénu. Získávají zkušenosti a úspěchy jak v Evropě, tak i v Americe. Být osobností měsíce si plně zaslouží. Volný cyklus Hudba v životě, který je zpovědnicí hudebních laiků, kteří získali věhlas v jiném oboru lidského umění a poznání, pokračuje profilem Rudolfa Pellara, člověka, před jehož záběrem, entusiasmem a životním dílem se můžeme jen s úctou sklonit. V martinůovském bloku si přečtete o přátelství skladatele s malířem Rudolfem Kunderou, o putovní výstavě k jeho výročí a o připravovaných akcích u nás i ve světě. Zvlášť bych chtěl nasměrovat Vaši pozornost na portrét mimořádného houslisty Čeňka Pavlíka, jehož dráhu sleduji už od jeho studia na pražské HAMU. Nenápadný, ušlechtilý člověk, který dokáže ze svých guarnerek dostat nádherný tón, je léty vybroušený drahokam, o který čeští pořadatelé a orchestry nemají kupodivu zájem, což není pro ně příliš dobrá vizitka.

CD bonus v tomto čísle dokončuje loňskou sérii, v které jsme představili čtyři hudební učiliště: HAMU, Deylovu konzervatoř, Hudební gymnázium Jana Nerudy a JAMU. Vizitka Janáčkovy konzervatoře Ostrava není umělecky pozadu a dokonce je svým orchestrálním kabátem pozoruhodnou tečkou.

Krásné chvíle s Vaším časopisem přeje

Luboš Stehlík

vyšlo: 26. 2. 2009

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 3/2009

obsah

KLASICKÁ HUDBA

3 Hudba v životě: Rozhovor s Rudolfem Pellarem (Marie Kulijevyčová)

6 MIDEM 2009 (Lenka Dohnalová)

7 Debut: Lukáš Sommer (Dita Kopáčová Hradecká). Surfujte (Ivan Matějka)

8 Portrét houslisty Čeňka Pavlíka (Marie Kulijevyčová)

11 Stoletý Smetana (Olga Kittnarová)

14 Seriál: Alois Hába a proměny hudebního života XX. století – 3 (Vlasta Reittererová)

16 Tanec: Baletní konfrontace (Jana Hošková)

18 Osobnost: Ondřej Pivec (Petr Vidomus)

22 Výstava Bohuslava Martinů (Kateřina Maýrová)

25 Studie: Bohuslav Martinů a Rudolf Kundera (Irena Jirků, Lucie Berná)

28 Soumrak disků (Lukáš Hurník)

30 Svět rusalek (Vlasta Reittererová)

33 Kritiky

36 Svět opery (Curych, Brno, Brusel, Paříž, Plzeň)

39 Zpravodajství Martinů Revisited

JAZZ

40 Andrej Šeban: Jazz ztratil odvahu (Marian Jaslovský)

42 Splněný sen Jiřího Hály (Lubomír Dorůžka)

44 Čaroděj z Mali – Habib Koite (Jiří Moravčík)

NAHRÁVKY

48 Recenze

61 Grammy 2009

INFOSERVIS

62 Prezentace hudebních subjektů. Soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.