čtvrtek, 11. únor 2010

Harmonie 2/2010

Napsal(a) 

Harmonie 2010/02 Harmonie 2010/02

Vážení čtenáři,

byli jste někdy v houslařské dílně? Jestli ne, tak jste přišli o podivuhodný zážitek, který je polysmyslový (zrak, čich, hmat, sluch). Když mi bylo devět let, zavedl mě můj pardubický učitel houslí nejdříve do dílny jednoho tamějšího houslaře a později se mnou zajel do ateliéru pana Pilaře v Hradci Králové. Byl jsem očarován! Podnícen povídáním o Stradivarim a Guarnerim del Gesù, o starých pražských houslařích a četbou knih Karla Jalovce a Františka Skokana jsem toužil stát se houslařem. Vzhledem ke skromným manuálním předpokladům se tak naštěstí pro české houslařství nestalo, ale zážitky z dětství mám v sobě ještě dnes. V době studií v Praze jsem rád občas navštívil ateliéry pánů Musila, Vávry a Špidlena. Úmrtím Přemysla Otakara Špidlena odešel nestor našich houslařů. Zanechal po sobě obrovité dílo, řadu skvělých nástrojů a jeho stopa v české kultuře je hluboká.

Podobně výraznou stopu v české kultuře a žurnalistice zanechal Ivan Medek. Je pouze jediný novinář, kterého si vážím pro jeho lidství, morální kredit a kritický rozum stejně jako jeho – je jím Pavel Tigrid. Jsem hrdý na to, že poslední velký tištěný rozhovor poskytl Ivan Medek v minulém roce právě HARMONII. Přestože vzpomínáme Ivana Medka a Přemysla Špidlena v tomto čísle spíš skromně, symbolicky jej věnuji právě jim.

Aniž to tak bylo původně zamýšleno, s osobností P. O. Špidlena souvisejí dva rozhovory: s belgickým houslařem Thomasem Meuwissenem a s houslistou Jaroslavem Svěceným. Titulní materiál měsíce února však patří Kvartetu Pavla Haase, které právě vydalo novou nahrávku a slaví ve světě pozoruhodné úspěchy. Ve volném cyklu Hudba v životě, kde vyprávějí o svém vztahu ke klasické muzice vážnohudební laici, se setkáte s hercem, zpěvákem a ředitelem divadla Semafor Jiřím Suchým.

Nemohli jsme pominout dvousté výročí narození Fryderyka Chopina. Nakonec se nám pocta básníku klavíru poněkud rozrostla, ale článek Dity Kopáčové Hradecké Vás myslím potěší a třeba se dozvíte i něco nového.

Z jazzové rubriky doporučuji Vaší pozornosti obzvláště profil Michala Nejtka, kterého zná veřejnost spíše z oblasti takzvané vážné hudby, a rozhovor s losangeleským rodákem s ruskými předky, saxofonistou Samem Sadigurskym.

Vše dobré Vám přeje

Luboš Stehlík

vyšlo: 29. 1. 2010

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 2/2010

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Hudba v životě: Jiří Suchý (Marie Kulijevyčová)
6 Události (Ivan Matějka)
7 Komentáře – Loučení s Ivanem Medkem (Petr Kadlec, Jindřich Bálek)
8 Rozhovor se sopranistkou Daniellou de Niese (Petr Veber)
10 Gustav Mahler 2 (Vlasta Reittererová, Milan Palák)
13 Reportáž o unikátní baletní premiéře ve Velkém divadle (Jana Hošková)
16 Rozhovor se Zdeňkem Zouharem (Karol Frydrych)
18 Osobnosti: Kvarteto Pavla Haase (Jindřich Bálek)
21 Jaroslav Svěcený o houslích, houslařích a houslové hře (Petr Veber)
24 K jubileu Fryderyka Chopina (Dita Kopáčová Hradecká)
30 Rozhovor s houslařem (Mirek Černý)
32 O výročí Ensemble Damian s Tomášem Hanzlíkem (Daniel Jäger)
34 Kritiky
38 Svět opery
JAZZ
41 Michal Nejtek trochu jinak (Lubomír Dorůžka)
43 Jazzmani sobě – Štěpánka Balcarová
44 White Zulu Johnny Clegg (Jiří Moravčík)
46 Sam Sadigursky – jazmann s literátskými choutkami (Daniel Konrád)
48 Bubeník s datem narození 1997 (Marian Jaslovský)
NAHRÁVKY
50 Recenze
58 Přehled nahrávek českých firem v 2. polovině 2009
61 Novinky
INFOSERVIS
62 Prezentace hudebních subjektů a firem, soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.