pondělí, 28. leden 2008

Harmonie 2/2008

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2008/02 časopis Harmonie 2008/02

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

tvář na obálce asi zná jen málokdo. Důvodem však není jen jeho mládí, kdy do Kristových let jej čeká ještě celá pětiletka, ale i to, že je mužem v "záhudbí". Na zlatém podnose přinese hudbu dirigentovi, který, není-li dost pokorný a vědoucí, se pak může chlubit cizím peřím. Nicméně po skončení oratoria, kantáty, symfonie, opery přijde několikaminutový střih, kdy na výsluní je obor, který tento mladík reprezentuje - je jím umělecký šéf Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek. Pozici sbormistra našeho nejlepšího pěveckého tělesa převzal po delším bezvládí v létě loňského roku a i za tak krátkou dobu si získal respekt odborné veřejnosti a milovníků sborového zpěvu. HARMONIE nabízí první velký rozhovor v českém mediálním prostoru.

Neokoukanou tváří je i Francouz Giullaume Tourniaire, hlavní dirigent Státní opery Praha, jejíž obal (budova) slaví letos 120. výročí. Mimochodem k této příležitosti vydalo divadlo pozoruhodný kalendář, v němž jsou unikátní pohlednice původní podoby budovy, kdy ještě nebyla sevřena absurdními okovy severojižní magistrály. (Dobové pohlednice jsou majetkem fotografa Pavla Horníka.)

Kupodivu jen sporadicky mají mladí muzikologové a publicisté zájem o prezentaci pod hlavičkou Forum HARMONIE. Výjimkou je Robert Škarda, který představuje pražské soubory, které se koncepčně zabývají tvorbou a interpretací soudobé hudby.

Nelze neupozornit na reportáž z návštěvy stavitele kladívkových klavírů Paula McNultyho v jeho Strojírně v Divišově. Je to zážitek, jakých není v soudobé organologii u nás mnoho.

Jazz tentokrát tvoří hlavně dva rozměrné materiály, z nichž zvlášť bych chtěl upozornit na procházku po pražských jazzových klubech od Lubomíra Dorůžky.

Příjemné chvíle s HARMONIÍ přeje

vyšlo: 28. 1. 2008

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 2/2008

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Forum Harmonie: Soudobá hudba si pomáhá sama (Robert Škarda)
8 Profil: Simona Houda Šaturová (Věra Drápelová)
10 Korespondence Karla Ančerla s Ivanem Medkem - 2 (Petr Kadlec)
13 Tanec: Hostování baletu z Monte Carla v Praze (Jana Hošková)
14 Rozhovor s violoncellistou Michalem Kaňkou (Marie Kulijevyčová)
16 Giullaume Tourniaire: Zůstávám zvědavý (Helena Havlíková)
18 Osobnost: Lukáš Vasilek (Luboš Stehlík)
21 Seriál: Italská opera 18. století v Praze - 1 (Milada Jonášová)
24 Reportáž z návštěvy Paula McNultyho, výrobce kladívkových klavírů (Dita Kopáčová Hradecká)
26 Výročí: Viktor Kalabis
28 Seriál: Zaprášená kritika (Vlasta Reittererová)
31 Kritiky
34 Svět opery (Brno, Vratislav, Plzeň, Bratislava, Berlín, Frankfurt nad Mohanem)
JAZZ
37 Ohlédnutí za Oscarem Petersonem (Petr Vidomus)
38 Rozhovor s Laurentem de Wilde (Petr Vidomus)
42 Průvodce po pražských jazzových klubech (Lubomír Dorůžka)
NAHRÁVKY
46 Recenze
61 Novinky
INFOSERVIS
63 Zprávy, prezentace orchestrů

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.