pondělí, 28. leden 2008

Harmonie 2/2008

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2008/02 časopis Harmonie 2008/02

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

tvář na obálce asi zná jen málokdo. Důvodem však není jen jeho mládí, kdy do Kristových let jej čeká ještě celá pětiletka, ale i to, že je mužem v "záhudbí". Na zlatém podnose přinese hudbu dirigentovi, který, není-li dost pokorný a vědoucí, se pak může chlubit cizím peřím. Nicméně po skončení oratoria, kantáty, symfonie, opery přijde několikaminutový střih, kdy na výsluní je obor, který tento mladík reprezentuje - je jím umělecký šéf Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek. Pozici sbormistra našeho nejlepšího pěveckého tělesa převzal po delším bezvládí v létě loňského roku a i za tak krátkou dobu si získal respekt odborné veřejnosti a milovníků sborového zpěvu. HARMONIE nabízí první velký rozhovor v českém mediálním prostoru.

Neokoukanou tváří je i Francouz Giullaume Tourniaire, hlavní dirigent Státní opery Praha, jejíž obal (budova) slaví letos 120. výročí. Mimochodem k této příležitosti vydalo divadlo pozoruhodný kalendář, v němž jsou unikátní pohlednice původní podoby budovy, kdy ještě nebyla sevřena absurdními okovy severojižní magistrály. (Dobové pohlednice jsou majetkem fotografa Pavla Horníka.)

Kupodivu jen sporadicky mají mladí muzikologové a publicisté zájem o prezentaci pod hlavičkou Forum HARMONIE. Výjimkou je Robert Škarda, který představuje pražské soubory, které se koncepčně zabývají tvorbou a interpretací soudobé hudby.

Nelze neupozornit na reportáž z návštěvy stavitele kladívkových klavírů Paula McNultyho v jeho Strojírně v Divišově. Je to zážitek, jakých není v soudobé organologii u nás mnoho.

Jazz tentokrát tvoří hlavně dva rozměrné materiály, z nichž zvlášť bych chtěl upozornit na procházku po pražských jazzových klubech od Lubomíra Dorůžky.

Příjemné chvíle s HARMONIÍ přeje

vyšlo: 28. 1. 2008

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 2/2008

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Forum Harmonie: Soudobá hudba si pomáhá sama (Robert Škarda)
8 Profil: Simona Houda Šaturová (Věra Drápelová)
10 Korespondence Karla Ančerla s Ivanem Medkem - 2 (Petr Kadlec)
13 Tanec: Hostování baletu z Monte Carla v Praze (Jana Hošková)
14 Rozhovor s violoncellistou Michalem Kaňkou (Marie Kulijevyčová)
16 Giullaume Tourniaire: Zůstávám zvědavý (Helena Havlíková)
18 Osobnost: Lukáš Vasilek (Luboš Stehlík)
21 Seriál: Italská opera 18. století v Praze - 1 (Milada Jonášová)
24 Reportáž z návštěvy Paula McNultyho, výrobce kladívkových klavírů (Dita Kopáčová Hradecká)
26 Výročí: Viktor Kalabis
28 Seriál: Zaprášená kritika (Vlasta Reittererová)
31 Kritiky
34 Svět opery (Brno, Vratislav, Plzeň, Bratislava, Berlín, Frankfurt nad Mohanem)
JAZZ
37 Ohlédnutí za Oscarem Petersonem (Petr Vidomus)
38 Rozhovor s Laurentem de Wilde (Petr Vidomus)
42 Průvodce po pražských jazzových klubech (Lubomír Dorůžka)
NAHRÁVKY
46 Recenze
61 Novinky
INFOSERVIS
63 Zprávy, prezentace orchestrů

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.