pátek, 26. listopad 2010

Harmonie 12/2010

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2010/12 časopis Harmonie 2010/12

Milé čtenářky, vážení čtenáři,

především se s Vámi musím podělit o radost, že se nám podařilo připravit pro všechny čtenáře HARMONIE dárek. Dost mě trápí, jak veřejnost a hlavně hudební odborná obec až příliš často zapomíná na silné a v mnohém stále inspirativní osobnosti našich hudebních dějin. Kdybych je měl vyjmenovat, tak bych tento editorial snadno naplnil. Do soupisu by určitě patřili i členové Smetanova kvarteta (stejně je tomu v případě Vlachova kvarteta, Kvarteta hl. m. Prahy ad.) Svoji činnost zahájilo původní složení souboru před 65 lety. Díky vstřícnosti firmy Supraphon a finanční podpoře advokátní kanceláře Vyroubal Krajnhanzl Školout vznikla reprezentativní kompilace, která představuje Smetanovce v té nejlepší formě. Přirozeně jsou zde ukázky hlavní čtveřice jejich repertoáru – Smetana, Janáček, Beethoven, Dvořák. Vizitka by však nebyla úplná, kdyby zde nebyl zastoupen vídeňský klasicismus (Mozart). Je pro mě obrovským potěšením, že mohu tento disk symbolicky věnovat nejen dvěma již odešlým členům – Jiřímu Novákovi a Lubomíru Kosteckému, ale hlavně žijícím členům kvarteta – Antonínu Kohoutovi a Milanu Škampovi!

Poslední vydání HARMONIE roku 2010 je pro mě výjimečné nejen bonusovým cédéčkem, ale i hlavním článkem, který je věnován báječné muzikantce i ženě, paní Zuzaně Lapčíkové. Poprvé jsem dělal interview s interpretem lidové hudby a byl to pro mě skutečně silný zážitek. Slovo je však pouze odrazem myšlenkového světa člověka. Abyste pochopili duši této cimbalistky, zpěvačky a skladatelky, doporučuji navštívit její koncerty nebo se proposlouchat jejími nahrávkami, například hned tou poslední – vánoční.

V časopisu najdete také mimo jiné profily dvou velkých uměleckých osobností současnosti – pianisty Paula Lewise a dirigenta Nikolause Harnoncourta a vzpomínku na letní operní festival v Glyndebourne. Stejně jako BBC Proms jsou přitažlivější díky působení Jiřího Bělohlávka u BBC Symphony, tak Glyndebourne se stal ještě zajímavějším angažmá Jakuba Hrůši v projektu Glyndebourne On Tour.

Milí přátelé, dovolte mi, abych Vám z celého srdce popřál klidný advent, krásné Vánoce a radostné poslední dny roku 2010.

PhDr. Luboš Stehlík, šéfredaktor Harmonie

vyšlo: 30. 11. 2010

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 12/2010

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Nikolaus Harnoncourt – rozhovor s jubilantem (Markéta Jůzová)
6 Události (připravil Ivan Matějka)
7 Komentáře
8 Profil britského pianisty Paula Lewise (Dita Kopáčová Hradecká)
11 U mikrofonu Ilja Hurník (Věroslav Němec)
12 Rozhovor s dirigentem Gerdem Albrechtem (Markéta Jůzová)
14 Portrét violisty Jana Pěrušky (Marie Kulijevyčová)
17 Poznámky k Mozartovi Friedricha Guldy (Radim Kopáč)
18 Osobnost: Zuzana Lapčíková (Luboš Stehlík)
22 Pocta Smetanovu kvartetu. Vizitka: Jaroslav Foltýn (Luboš Stehlík)
23 Slavný rok Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská (Karol Frydrych)
25 O mecenášství s Petrem Vyroubalem (Luboš Stehlík)
26 Polička a Bohuslav Martinů (Lucie Jirglová)
29 Reportáž z Glyndebourne (Petr Kadlec)
30 Gustav Mahler 12 (Vlasta Reittererová, Milan Palák)
34 Zlatá Praha 2010 (Markéta Jůzová)
35 Kritiky
40 Svět opery
JAZZ
43 Jazzový matematik v Praze (Jan Mazura)
44 Marcus Strickland: Vydavatelství nepotřebujeme (Peter Motyčka)
46 Youssou N‘Dour – africký umělec století (Jiří Moravčík)
48 Pětašedesátka Josefa Vejvody (Lubomír Dorůžka)
NAHRÁVKY
51 Recenze
INFOSERVIS
61 Martinů revisited, prezentace hudebních subjektů, oznámení, soutěže

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.