pátek, 26. listopad 2010

Harmonie 12/2010

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2010/12 časopis Harmonie 2010/12

Milé čtenářky, vážení čtenáři,

především se s Vámi musím podělit o radost, že se nám podařilo připravit pro všechny čtenáře HARMONIE dárek. Dost mě trápí, jak veřejnost a hlavně hudební odborná obec až příliš často zapomíná na silné a v mnohém stále inspirativní osobnosti našich hudebních dějin. Kdybych je měl vyjmenovat, tak bych tento editorial snadno naplnil. Do soupisu by určitě patřili i členové Smetanova kvarteta (stejně je tomu v případě Vlachova kvarteta, Kvarteta hl. m. Prahy ad.) Svoji činnost zahájilo původní složení souboru před 65 lety. Díky vstřícnosti firmy Supraphon a finanční podpoře advokátní kanceláře Vyroubal Krajnhanzl Školout vznikla reprezentativní kompilace, která představuje Smetanovce v té nejlepší formě. Přirozeně jsou zde ukázky hlavní čtveřice jejich repertoáru – Smetana, Janáček, Beethoven, Dvořák. Vizitka by však nebyla úplná, kdyby zde nebyl zastoupen vídeňský klasicismus (Mozart). Je pro mě obrovským potěšením, že mohu tento disk symbolicky věnovat nejen dvěma již odešlým členům – Jiřímu Novákovi a Lubomíru Kosteckému, ale hlavně žijícím členům kvarteta – Antonínu Kohoutovi a Milanu Škampovi!

Poslední vydání HARMONIE roku 2010 je pro mě výjimečné nejen bonusovým cédéčkem, ale i hlavním článkem, který je věnován báječné muzikantce i ženě, paní Zuzaně Lapčíkové. Poprvé jsem dělal interview s interpretem lidové hudby a byl to pro mě skutečně silný zážitek. Slovo je však pouze odrazem myšlenkového světa člověka. Abyste pochopili duši této cimbalistky, zpěvačky a skladatelky, doporučuji navštívit její koncerty nebo se proposlouchat jejími nahrávkami, například hned tou poslední – vánoční.

V časopisu najdete také mimo jiné profily dvou velkých uměleckých osobností současnosti – pianisty Paula Lewise a dirigenta Nikolause Harnoncourta a vzpomínku na letní operní festival v Glyndebourne. Stejně jako BBC Proms jsou přitažlivější díky působení Jiřího Bělohlávka u BBC Symphony, tak Glyndebourne se stal ještě zajímavějším angažmá Jakuba Hrůši v projektu Glyndebourne On Tour.

Milí přátelé, dovolte mi, abych Vám z celého srdce popřál klidný advent, krásné Vánoce a radostné poslední dny roku 2010.

PhDr. Luboš Stehlík, šéfredaktor Harmonie

vyšlo: 30. 11. 2010

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 12/2010

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Nikolaus Harnoncourt – rozhovor s jubilantem (Markéta Jůzová)
6 Události (připravil Ivan Matějka)
7 Komentáře
8 Profil britského pianisty Paula Lewise (Dita Kopáčová Hradecká)
11 U mikrofonu Ilja Hurník (Věroslav Němec)
12 Rozhovor s dirigentem Gerdem Albrechtem (Markéta Jůzová)
14 Portrét violisty Jana Pěrušky (Marie Kulijevyčová)
17 Poznámky k Mozartovi Friedricha Guldy (Radim Kopáč)
18 Osobnost: Zuzana Lapčíková (Luboš Stehlík)
22 Pocta Smetanovu kvartetu. Vizitka: Jaroslav Foltýn (Luboš Stehlík)
23 Slavný rok Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská (Karol Frydrych)
25 O mecenášství s Petrem Vyroubalem (Luboš Stehlík)
26 Polička a Bohuslav Martinů (Lucie Jirglová)
29 Reportáž z Glyndebourne (Petr Kadlec)
30 Gustav Mahler 12 (Vlasta Reittererová, Milan Palák)
34 Zlatá Praha 2010 (Markéta Jůzová)
35 Kritiky
40 Svět opery
JAZZ
43 Jazzový matematik v Praze (Jan Mazura)
44 Marcus Strickland: Vydavatelství nepotřebujeme (Peter Motyčka)
46 Youssou N‘Dour – africký umělec století (Jiří Moravčík)
48 Pětašedesátka Josefa Vejvody (Lubomír Dorůžka)
NAHRÁVKY
51 Recenze
INFOSERVIS
61 Martinů revisited, prezentace hudebních subjektů, oznámení, soutěže

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.