úterý, 8. prosinec 2009

Harmonie 12/2009

Napsal(a) 

Harmonie 2009/12 Harmonie 2009/12

Milé čtenářky a vážení čtenáři,

vážná hudba dokáže vzbudit občas i úsměv, a to nejen žertéřstvím skladatelů nebo interpretů. Tři příklady za všechny. Jestliže se někdo z Vás těšil, že České muzeum hudby uctí příští rok 80. výročí úmrtí Emy Destinnové, tak má smůlu. Projekt byl stornován pro nedostatek peněz. Zato bude v hlavním sídle hudebního muzea na Malé Straně, v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdalény, umístěna jedna priorit roku 2010 – Beatles & Beatlemánie v srdci Evropy. Marně tápu v paměti, co má České muzeum hudby, vědecká záštita naší hudby od renesance přes Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka až například k Aloisi Hábovi, společného s rozpustile tragickou čtveřicí z Liverpoolu. Nebo že by to byl kreativní marketingový tah, jak vylepšit hospodářský výsledek vědecké instituce v období pokračující ekonomické krize? Jaké že to výstavní unikáty Pražané shlédnou? Že by první vydání Beatles v české kotlině? Bude snad výstava sledovat po minutách pražskou návštěvu exbeatla McCartneyho v roce 2004? Budou snad v klenuté prostoře bývalého kostela poskakovat hoši z The Beatles Revival Bandu...?

Dvě poznámky se týkají Magdaleny Kožené. Prvního listopadu se v rámci svého turné, které propagovalo její první sólovou vivaldiovskou nahrávku, zastavila v Praze. I když zpívala pouze Vivaldiho, tak o desce samotné nepadlo v programu ani slovo. Musím říci, že jsem se s něčím takovým setkal jen výjimečně. Většinou se naopak pořadatel a umělec snaží upozornit posluchače na vše, občas i na to, co neudělal...

Dostal jsem několik dopisů od čtenářů, kteří jsou nadšeni úspěchem scén z opery Julietta Bohuslava Martinů v soutěži britského magazínu Gramophone, kde jednu z rolí zpívá Magdalena Kožená. Je to očekávaný a zasloužený úspěch Supraphonu. (Koneckonců je možné, že není poslední, neboť nahrávka je nominována na Midem Classical Award 2010 a na cenu časopisu BBC Music!) V dopisech je však i otázka, proč nahrávka zvítězila v kategorii Recital? I mně to přijde úsměvné, nicméně bez uzardění dodávám, že nevím. Takže mi nezbývá, než oněm čtenářům dát jedinou možnou radu – obraťte se s dotazem na šéfredaktora Gramophonu...

Prosincovým číslem se uzavírá další velký seriál. Končí pouť životem a dílem Aloise Háby a na dohled je další seriál, který snad bude neméně důležitý a bude harmonickým novoročním překvapením. Končí i čtyřdílné nahlédnutí do minulosti relativně nedávné, kde milníkem byl rok 1989, a profily málo známých osobností starší české hudby. Když už jsem u těch výročí, tak jsem rád, že můžeme po Jiřím Novákovi připomenout dalšího jubilanta bývalého Smetanova kvarteta – violoncellistu Antonína Kohouta. Předposlední den roku 1859 se narodil v Praze Josef Bohuslav Foerster, jeden z velikánů českých hudebních dějin, kteří čekají na svoji renesanci. Ani on v prosincové HARMONII nemůže chybět. Osobnostmi tohoto posledního čísla roku 2009 jsou členové pražského Guarneri tria, ansámblu, který za více než dvacet let působení nesčetněkrát potvrdil, že patří do mezinárodní elity.

Jaké by to byly Vánoce bez dárku! Díky vstřícnosti a pomoci MHF Pražské jaro a firmy Radioservis Vám nabízíme nahrávku v Anglii domestikovaného českého pianisty Libora Nováčka. Hudba sice může léčit jen omezeně a je jen na nás, co si zvolíme, v jakých dávkách a nakolik se jí otevřeme, ale jaký by byl bez ní život? Přeji Vám krásný Advent s kvalitní hudbou a požehnané Vánoce.

Luboš Stehlík

vyšlo: 27. 11. 2009

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 12/2009

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Výročí zakladatele Smetanova kvarteta Antonína Kohouta (Pravoslav Kohout)
6 Rozhovor s Markem Vrabcem (Luboš Stehlík)
9 Portrét Josefa Bohuslava Foerstera (Vlasta Reittererová)
13 Profil Jana Martiníka (Martin Jemelka)
15 Surfujte s Bohuslavem Martinů (Ivan Matějka)
17 Panovy flétny se vyrábějí i v Česku
18 Osobnosti: Guarneri trio Praha (Luboš Stehlík)
23 Sametová revoluce v České filharmonii 4 (Petr Kadlec)
24 Rozhovory s dvěma dirigenty: Liborem Peškem a Martinem Turnovským
(Petr Kadlec, Jindřich Bálek)
27 Bohuslav Martinů a Newyorská filharmonie (Gregory Terian)
29 K výročí F.O.K. (Bohuslav Vítek)
30 Seriál: Alois Hába a proměny hudebního života XX. století – 12 (Vlasta Reittererová)
33 Zapomenutí mistři starší české hudby: Alberik Mazák (Jiří Sehnal)
36 Kritiky
39 Svět opery (Praha, Seattle, Mnichov, Bern)
JAZZ
43 Ondřej Pivec na Strunách podzimu (Václav Vraný)
44 Pocta velikánům v Přerově (Igor Wasserberger)
45 Rozhovor s Tomášem Liškou (Ferdinand Valent)
47 Rozhovor s Vijay Iyerem (Peter Motyčka)
48 Hradecká globální vesnice (Igor Wasserberger)
NAHRÁVKY
50 Recenze
INFOSERVIS
61 Po uzávěrce. Prezentace hudebních subjektů a firem. Soutěž


CD PŘÍLOHA
Libor Nováček
Joseph Haydn, Claude Debussy, Bohuslav Martinů, Manuel de Falla

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.