pondělí, 1. prosinec 2008

Harmonie 12/2008

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2008/12 časopis Harmonie 2008/12

Vážení čtenáři,

dovolím si podělit se s Vámi o několik radostných zážitků z poslední doby. Moji ochabující víru v kreativitu a budoucnost konzervatoří posílil 13. listopadu koncert Komorního orchestru Pražské konzervatoře, který pořádal FOK v pražském kostele sv. Šimona a Judy a který skvěle řídil František Pospíšil.

I když někteří hudební kritikové byli otráveni délkou Mozartovy opery La finta giardiniera, absencí škrtů, monotónností scény a výkony českých zpěvaček, tak já jsem se téměř čtyři hodiny ohromně bavil a připadal jsem si, že nejsem v Praze, ale v Salcburku nebo v Londýně. Inscenaci manželů Herrmannových ve Stavovském divadle řadím k nejlepším, které jsem v Čechách viděl. Vřele doporučuji.

Dvě pěvkyně ve dvou dnech oslnily, každá jinak, Prahu. Barbara Frittoli rozmnožila plejádu koncertů operních "celebrit" podporovaných bankami. Jejího Verdiho dlouho nezapomenu; od dob Mirelly Freni jsem v Praze neslyšel lepší italskou zpěvačku. Magdalena Kožená přijela a opět si Prahu, tentokrát z královského (prezidentského) Hradu, podmanila. Bylo to krásné a inspirující.

Prosincové číslo, kterým listujete, nabízí řadu zajímavých materiálů. Jsem rád, že skladatelka Ivana Loudová, která jinak nerada publikuje, poutavě vzpomíná na svého učitele Oliviera Messiaena. Jsem také rád, že biskup Václav Malý, který nerad dává rozhovory, se uvolil povídat si o hudbě svého srdce. Jubilantem tohoto vydání však není jen Messiaen ale též Pavel Jurkovič, Josef Pančík a Panochovo kvarteto. Ančerlovský dopisový seriál sice končí, ale na příští rok chystáme několik dalších výjimečných cyklů, které Vás snad potěší. Unikátním materiálem je první český rozhovor s basbarytonistou Brynem Terfelem, bezesporu jedním z nejznámějších pěvců současnosti, jenž vznikl v jeho rodném Walesu.

Milí přátelé HARMONIE, přeji Vám krásný Advent a pokojné Vánoce.

S úctou Vás srdečně zdraví

PhDr. Luboš Stehlík, šéfredaktor

vyšlo: 1. 12. 2008

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 12/2008

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Hudba v životě: Rozhovor s biskupem Václavem Malým (Marie Kulijevyčová)
6 Bohuslav Martinů: Tři fragmenty z opery Julietta (Aleš Březina)
8 Čtyřicátiny Panochova kvarteta (Marie Kulijevyčová)
11 Moje setkávání s Olivierem Messiaenem (Ivana Loudová). Doslov (Miloslav Navrátil)
14 Seriál: Korespondence Karla Ančerla s Ivanem Medkem - 12 (Petr Kadlec)
18 Osobnost: Bryn Terfel (Petr Veber)
22 Profil Pavla Jurkoviče (Eva Ocisková)
25 Seriál: Italská opera 18. století v Praze 6 (Milada Jonášová)
29 Profil Borise Krajného (Marie Kulijevyčová)
32 Josef Pančík o sborovém světě (Jana Slimáčková-Michálková)
34 Kritiky
37 Svět opery (Praha, Ústí nad Labem, Paříž, Verona)
JAZZ
40 Československý jazzový festival v Přerově (Igor Wasserberger)
42 Rozhovor s Marcinem Wasilewským (Peter Motyčka)
44 Jazz Go To Town v Hradci Králové počtrnácté (Igor Wasserberger)
46 Bratislavské jazzové dny (Vilém Spilka). Jazz v Rudolfinu (Vladimír Kouřil)
NAHRÁVKY
48 Recenze
62 Přehled novinek
INFOSERVIS
66 Prezentace hudebních subjektů. Soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.