pondělí, 1. prosinec 2008

Harmonie 12/2008

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2008/12 časopis Harmonie 2008/12

Vážení čtenáři,

dovolím si podělit se s Vámi o několik radostných zážitků z poslední doby. Moji ochabující víru v kreativitu a budoucnost konzervatoří posílil 13. listopadu koncert Komorního orchestru Pražské konzervatoře, který pořádal FOK v pražském kostele sv. Šimona a Judy a který skvěle řídil František Pospíšil.

I když někteří hudební kritikové byli otráveni délkou Mozartovy opery La finta giardiniera, absencí škrtů, monotónností scény a výkony českých zpěvaček, tak já jsem se téměř čtyři hodiny ohromně bavil a připadal jsem si, že nejsem v Praze, ale v Salcburku nebo v Londýně. Inscenaci manželů Herrmannových ve Stavovském divadle řadím k nejlepším, které jsem v Čechách viděl. Vřele doporučuji.

Dvě pěvkyně ve dvou dnech oslnily, každá jinak, Prahu. Barbara Frittoli rozmnožila plejádu koncertů operních "celebrit" podporovaných bankami. Jejího Verdiho dlouho nezapomenu; od dob Mirelly Freni jsem v Praze neslyšel lepší italskou zpěvačku. Magdalena Kožená přijela a opět si Prahu, tentokrát z královského (prezidentského) Hradu, podmanila. Bylo to krásné a inspirující.

Prosincové číslo, kterým listujete, nabízí řadu zajímavých materiálů. Jsem rád, že skladatelka Ivana Loudová, která jinak nerada publikuje, poutavě vzpomíná na svého učitele Oliviera Messiaena. Jsem také rád, že biskup Václav Malý, který nerad dává rozhovory, se uvolil povídat si o hudbě svého srdce. Jubilantem tohoto vydání však není jen Messiaen ale též Pavel Jurkovič, Josef Pančík a Panochovo kvarteto. Ančerlovský dopisový seriál sice končí, ale na příští rok chystáme několik dalších výjimečných cyklů, které Vás snad potěší. Unikátním materiálem je první český rozhovor s basbarytonistou Brynem Terfelem, bezesporu jedním z nejznámějších pěvců současnosti, jenž vznikl v jeho rodném Walesu.

Milí přátelé HARMONIE, přeji Vám krásný Advent a pokojné Vánoce.

S úctou Vás srdečně zdraví

PhDr. Luboš Stehlík, šéfredaktor

vyšlo: 1. 12. 2008

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 12/2008

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Hudba v životě: Rozhovor s biskupem Václavem Malým (Marie Kulijevyčová)
6 Bohuslav Martinů: Tři fragmenty z opery Julietta (Aleš Březina)
8 Čtyřicátiny Panochova kvarteta (Marie Kulijevyčová)
11 Moje setkávání s Olivierem Messiaenem (Ivana Loudová). Doslov (Miloslav Navrátil)
14 Seriál: Korespondence Karla Ančerla s Ivanem Medkem - 12 (Petr Kadlec)
18 Osobnost: Bryn Terfel (Petr Veber)
22 Profil Pavla Jurkoviče (Eva Ocisková)
25 Seriál: Italská opera 18. století v Praze 6 (Milada Jonášová)
29 Profil Borise Krajného (Marie Kulijevyčová)
32 Josef Pančík o sborovém světě (Jana Slimáčková-Michálková)
34 Kritiky
37 Svět opery (Praha, Ústí nad Labem, Paříž, Verona)
JAZZ
40 Československý jazzový festival v Přerově (Igor Wasserberger)
42 Rozhovor s Marcinem Wasilewským (Peter Motyčka)
44 Jazz Go To Town v Hradci Králové počtrnácté (Igor Wasserberger)
46 Bratislavské jazzové dny (Vilém Spilka). Jazz v Rudolfinu (Vladimír Kouřil)
NAHRÁVKY
48 Recenze
62 Přehled novinek
INFOSERVIS
66 Prezentace hudebních subjektů. Soutěž

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.