čtvrtek, 30. listopad 2006

Harmonie 12/2006

Napsal(a) 

Harmonie 2006/12 Harmonie 2006/12

Milé čtenářky a milí čtenáři,

masmédia nedávno přinesla zprávu, že se prý na víceletých gymnáziích připravuje testové přezkoušení studentů, aby se zjistilo, jestli mají na studium „mozkovou kapacitu“ nebo jestli se mají vrátit (s ostudou) na základní školu. Opět se jedná o jeden z děsivých nápadů pedagogických „odborníků“. Odměnou bude hřejivý pocit, že student, který si například výborně osvojil španělštinu, němčinu nebo italštinu, ale ne angličtinu, bude vykopnut, protože není studijní typ pro svět, který ovládá v lepší variantě jazyk Shakespeara, v horším případě řeč Dabljů Busche. V rámci „zvyšování“ úrovně našich gymnázií dochází i k marginálním úletům, které také odrážejí chaos našeho školství. Úroveň hudební výchovy je sice tristní, ale najdou se i spasitelé. Na jednom prestižním pražském nehudebním gymnáziu dostali studenti sekundy (tedy sedmé třídy) seznam témat k referátům: středověk – hudba a matematika, harmonická řada, mystika a logika, dokonalé intervaly, raný vícehlas, škola v Notre Dame. Vypadá to, že konečně bude v Praze dost muzikologů a katedry hudební vědy budou moci kontinuálně zásobovat úřady práce.

Jestliže studenti onoho gymnázia budou oceněni známkou, Komerční banka ocenila tři umělce Národního divadla českou korunou. Odborná komise, v níž bylo skutečných odborníků jako šafránu, rozhodla prý tajně a její verdikt znamenal největší hudební překvapení podzimu, když vyťala symbolický políček tuzemské pěvecké hvězdě Evě Urbanové. Ramfis začínajícího Zdeňka Plecha se jim líbil více nežli Kostelnička, jež je rolí, kterou Urbanová dobyla jeviště prestižních světových divadel, na rozdíl od Ramfise pana Plecha, o kterém se dá v této chvíli říci jen to, že je nadějný a hlasově zajímavý a který musí ke světovosti ujít ještě dlouhou cestu. Těžko však věštit, zda bude jednou stejně zářivý jako kdysi Gjaurov a dnes Terfel. Doma není nikdo prorokem...

Osobností měsíce prosince je zpěvák, o kterém naopak už není žádných pochyb, že patří do světové špičky – Joseph Calleja.

I HARMONIE má svoje ocenění, na které je hrdá. Jsou to desítky dopisů, v kterých oceňujete, že je několikrát v roce součástí magazínu kompaktní disk s dobrou hudbou. Jsem rád, že je tento mimořádný projekt tak úspěšný. V tomto čísle Vám představujeme další zajímavou značku. Jedná se o italskou firmu Dynamic Records.

Pro ty, kteří by si chtěli zabalit CD do papírového obalu, doporučujeme zasurfovat na web našeho nakladatelství, kde si jej budete moci vytisknout. Vstupte na internetovou adresu:

http://www.muzikus.cz/casopis-harmonie

Krásný advent, pokojné Vánoce a odpočinkový konec roku Vám všem přeje

vyšlo: 30. 11. 2006

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 12/2006

obsah

4 Seriál: Hudba v Čechách a na Moravě v době německého protektorátu 12 (Jindřich Bálek)
7 Profil houslisty Alexandera Shonerta (Jolana Matějková)
8 Seriál: Wolfgang Amadeus Mozart (Milada Jonášová)
11 Brněnská filharmonie má nového ředitele (Markéta Jůzová)
12 Co je nového u Haasova kvarteta (Marie Kulijevyčová)
14 Vzpomínka na Due Boemi (Petr Veber)
15 Debut – Markéta Janoušková (Dita Hradecká)
17 Kdo byl František Max Kníže? (Petr Kozák)
18 Osobnost: Joseph Calleja (Petr Veber)
21 Profil: Bohemia Piano (Luboš Stehlík)
23 Soudobá hudba: Musikfest Berlin (Milan Slavický)
24 Supraphon – z historie lvíčka s lyrou, 2. část (Bohuslav Vítek)
27 O renesanci niněry (Lucie Koryntová)
29 Kritiky
33 Svět opery (Curych, Plzeň, Drážďany, Verona, Praha)
36 Rozhovor s Vertigo Quintet (Ondřej Konrád)
38 Znáte txalapartu? (Jiří Moravčík)
40 Brad Mehldau v Praze (Vilém Spilka)
41 Rozhovor s Madeleine Peyroux (Petr Vidomus)
43 Diana Krall a Madeleine Peyroux (Marian Jaslovský)
46 Recenze
61 Infoservis

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.