středa, 30. listopad 2005

Harmonie 12/2005

Napsal(a) 

Harmonie 12/2005 Harmonie 12/2005

Milí přátelé HARMONIE,

prosincové vydání je ozdobeno duchovně zvonivým portrétem skvělé české sopranistky Martiny Jankové, která podobně (i když po svém) jako Kožená, Pecková a Urbanová včas utekla z pavučinového objetí českého pěveckého školství a jejíž hlas v cizině rozkvetl, stejně jako ona sama, do krásy a podmanivosti. Prvním mozartovským zpravodajstvím rozjíždíme bohatou sérii článků k Wolfiho životnímu jubileu v příštím roce. Připomeneme si výročí obětavého lékaře, nadšeného varhaníka, filozofa, humanisty, velkého člověka a křesťana Alberta Schweitzera. Jedna česká firma letos vydavatelsky explodovala nádhernými nahrávkami s Janem Werichem. Po poslechu werichovského cédéčka Vyznání jsem se rozhodl překročit vážnohudební mantinely časopisu a nabídnout Vám letmou vizitku pozoruhodných činů této velké malé firmičky. V prosinci sice končí unikátní celoroční seriál o libretistech, nicméně Vám slibuji, že už v lednu jej vystřídá další zajímavý dvanáctidílný seriál.

Vážené čtenářky a vážení čtenáři, přeji Vám klidný Advent, nádherné Vánoce a nadějeplný Silvestr. Nám všem pak skutečný "klid na práci", ovšem ne ve smyslu vyjádření některých politiků, když se dostanou pod "otravný" tlak občanů.

vyšlo: 25. 11. 2005

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 12/2005

obsah

3 Velké malé zprávy
4 Teodoro Anzelotti na Strunách podzimu
6 Glosy o Albertu Schweitzerovi
8 Nahrávky s Janem Werichem
10 Rozhovor s Jaroslavem Krčkem
14 Klavírní nositel slavného jména Milstein
14 Filmový festival MOFFOM
16 Mozart forever
19 Osobnost: Martina Janková
22 Libreto v proměnách století: 20. století - každý svou cestou
24 Rozhovor s Peterem Mikulášem
26 Soudobá hudba
28 Kritiky
33 Svět opery
36 George Mraz - Půlnoční rozhovor
38 Český a slovenský jazz na DVD
40 Brad Mehldau ve Vídni
40 Beatlesovský Frisell na Hradě
41 Novinky z dílny Davea Douglase
42 Gary Burton a Makoto Ozone na Strunách podzimu
44 Recenze
61 Novinky nahrávacího průmyslu
62 Infoservis, soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.