pondělí, 30. říjen 2023

Harmonie 11/2023

Napsal(a) 

Harmonie 11/2023 Harmonie 11/2023

Smetana v dobré společnosti

Vláda, která původně slibovala doplout v podpoře kultury k jednomu procentu státního rozpočtu, čemuž se stále více vzdaluje, prohlásila, že Rok české hudby 2024 (RČH) a projekt Smetana200 jsou její kulturní prioritou. RČH bude mít dokonce překvapivě štědrý, dvěstě milionový polštář. Sice je zvláštní, že plánované špičkové sály v Brně a Ostravě, které přinesou na rozdíl od RČH nadčasové hodnoty, slíbila podpořit jen 300 miliony, ale budiž. Je hodné chvály, že ministerstvo kultury výjimečný penězovod do kultury prosadilo.

Pilířem RČH bude oslava výročí Bedřicha Smetany, jenž bude opět v dobré společnosti. K tomu ministr kultury Martin Baxa prohlásil: „Dvousté výročí narození Bedřicha Smetany vnímám jako silný impulz k propagaci české kultury u nás i za hranicemi naší vlasti. Výročí je pro Českou republiku celonárodním tématem, které se neomezuje jen na oblast hudby, ale má světu ukázat Českou republiku jako kulturní velmoc a Bedřicha Smetanu jako skladatele světového formátu…“ Uhranuti číselnou výzvou, uvedou celé Smetanovo operní dílo v Ostravě a v Plzni. Velkou pozornost asi vzbudí Smetanova Litomyšl, festival, který v roce 1949 založil komunistický ministr a muzikolog Zdeněk Nejedlý, jenž uvede monumentální poctu Smetanovi. Dovolím si prorokovat, že klíčovou roli bude mít v RČH Česká filharmonie, která jej novoročním koncertem s hvězdným Jakubem Hrůšou zahájí, během roku uvede koncertně Libuši, několikrát Mou vlast, spoustu Dvořáků a jiné české komponisty, a Týdnem české hudby v New Yorku v prosinci 2024 i zakončí včetně koncertů v legendární Carnegie Hall. (Aby neukrojila z oné státní dotace příliš velký krajíc, doufám že prestižní americký zájezd bude štědře podpořen nadací PPF, globálním partnerem České filharmonie.)

Připomeňme si, že tradice RČH vznikla v roce 1924 kvůli doslova celonárodním oslavám stého výročí narození Bedřicha Smetany. Na rozdíl od naší doby byla tehdy jeho hudba vnímána jako tmel nové republiky. Snad si organizátoři RČH vzpomenou, že náš hudební demiurg byl prvním hudebním předsedou staroslavné Umělecké besedy, která slaví 160. výročí, a že existuje důležité Muzeum Bedřicha Smetany… Naštěstí roky české hudby nezamrzly a osobnostní vějíř se rozšiřoval – Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Josef Suk… RČH 1994 a další připomněly největší tragédii českých hudebních dějin, kdy v roce 1944 z tohoto světa odešli kvůli nacistům a kolaborantům geniální hudebníci Hans Krása, Viktor Ullmann, Pavel Haas a řada dalších. Čtyřkami jsou tak či onak poznamenány životy Martinů, Nováka (Vítězslava i Jana), Foerstera, Tomáška, Vorlové… Doufám, že oslněni Smetanou200 se nezapomene na jeho jubilující kolegy a kolegyně.

Na RČH nemám záplavu pozitivních vzpomínek. Vždy mi vadila jeho pomíjivost a kalkulace, že stát zaplatí něco, co by se stejně uskutečnilo. Jen málokdy se odehrálo něco trvalého a vpravdě „světového“. Za sebe musím dodat přízemní přání, že bych měl doslova dětinskou radost, kdyby někdo konečně po desítkách letech slibů učinil z náměstí Jana Palacha (bývalé Náměstí císařovny Zity, Smetanovo náměstí, Mozart platz, náměstí Krasnoarmějců) krásný, kultivovaný, příjemný prostor, kterým bychom se mohli v EU chlubit, a já se při každém příchodu k Rudolfinu nemusel propadat studem a často i bahnem. Dočasně stálá socha Antonína Dvořáka z roku 2000 to nezachraňuje.

Osobnost listopadu je dvojjediná – klavíristé a bratři Arthur a Lucas Jussenovi, hosté Festivalu Rudolfa Firkušného. Určitě se zastavte u portrétu houslové rodiny Fišerových a jsem rád, že se po čase vrací na stránky Harmonie světově proslulý klávesista a komponista Ondřej Pivec. Ale je toho mnohem víc – Järvi, Vallet, Martinů, Kalkun, podruhé Lambert…

Coda. Smetana200 bude mít i komický trhák. Jejím originálním singlem má dle prohlášení Supraphonu být trojjazyčná nahrávka Smetanovy Vltavy popovou formací 4 Tenoři. Chudáci všichni, kdo se budou brodit tímto veledílem. Pavarotti a spol. byli vlastně proti nim programoví sluníčkáři… Cenu ministerstva kultury za hudbu pro rok 2023 dostal k mé radosti český muzikolog, pedagog, diplomat, spisovatel a skladatel Jaroslav Mihule (*1930). Radost má jistě i Bohuslav Martinů.

Třicetiletá Harmonie nalezla nový život. Novým majitelem je mediální společnost A11, vydavatel tisku a provozovatel zajímavé digitální televize s regionálním akcentem. V každém životě je důležitá naděje a taková je i tato zpráva. Časopisu, milí čtenáři, přeji dalších obecně prospěšných třicet let.

Luboš Stehlík

vychází 1. 11. 2023

elektronické vydání

zveřejněné články z Harmonie 11/2023

obsah

4 Pohoda s Arthurem a Lucasem Jussenovými (Magdalena Nováčková)
Mladí, vtipní a bezstarostní bratři zahájí 11. ročník Firkušného festivalu.

10 Vzpomínka na Mirka Škampu (Tomáš Jamník)

12 Kristjan Järvi (Alena Sojková)

16 Jiří, Jakub a Jan Fišerovi (Luboš Stehlík)

26 Roger Treece: Stavím dům, ve kterém můe hudba žít (Patricie Windsor)

36 Vyslanci francouzské kultury Pierre Vallet a Elizabeth Sombart (Mirka Zemanová)

41 Příběh knihovny 2
Místo, kde se dobře tráví čas (Jiří Slabihoudek)

44 Patrick Lambert o české hudbě (Petr Kadlec)

50 Stokrát Bohuslav Martinů (Kateřina Nová)

58 Ondřej Pivec
Ke krásným hlasům mám velkou úctu (Tomáš S. Polívka)
Kdykoliv mám v New Yorku čas, dopadne to tak, že skončím ve studiu a něco někomu produkuji.

63 Katalánsko-řecká cesta ke staré hudbě (Petr Dorůžka)

66 Mari Kalkun (Jiří Moravčík)

72 Recenze

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Více z této kategorie: « Harmonie 12/2013

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.