pondělí, 26. říjen 2020

Harmonie 11/2020

Napsal(a) 

Harmonie 11/2020 Harmonie 11/2020

Generální pauza

Původně jsem si chtěl říjnovým editorialem udělat pro tento rok pauzu s cenami, ale 28. září jsem změnil názor. Ke Dni české státnosti udělil předseda Senátu Parlamentu České republiky stříbrné pamětní medaile. Toto ocenění má sice tradici jen od roku 2012, zato má již dobrý kredit. Udělují se „významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných činitelů, kteří vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi“. Mezi oceněnými byla jedna osobnost, pro kterou je vztah ke klasické hudbě životním posláním. Medaile pro Magdalenu Koženou, jež ji převzala 29. září, mě překvapila. Nejlepší českou pěvkyni posledních více než dvaceti let a nejznámějšího českého hudebníka současného světa totiž dosud všechny tuzemské ceny a ankety (soukromé i státní), na rozdíl od ciziny, úspěšně opomíjely. Od Senátu to bylo odvážné, protože klasické hudbě se moc nevěnuje. (V roce 2012 dostal medaili skladatel Marek Kopelent.) Předseda Senátu a jeho kolegové a kolegyně tím vyslali silný signál, že horní komora Parlamentu České republiky si všimla nezpochybnitelné mezinárodní kvality. Jen si myslím, že za to, co Magdalena Kožená za čtvrtstoletí udělala pro českou hudbu, by si zasloužila medaili zlatou. (Nostalgicky vzpomínám, jak na počátku roku 1995 byla v Česku schopna plně docenit její talent z novinářů jen malilinkatá hrstka.)

Pátého října vyhlásila vláda „nouzový stav“. Tím jsme byli blíže realitě exitu virtuálního kulturního „brabce v kapse“ (editorial Harmonie 9/2020). Mimo jiné nastal konec veřejného zpěvu v Česku. (Ještě štěstí, že doma si můžeme zpívat jak chceme.) Pro operní scény nastalo tacet. Orchestry měnily programy koncertů nebo je rovnou rušily… a upravovaly počet lidí v sále. Například Česká filharmonie, aby vyhověla číslovce 500, udělala z jednoho koncertu dva. Nejhůře na tom však byly a jsou čistě soukromé specializované soubory staré a nové hudby.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula měl sice pravdu, že zpěv může být v dnešní době v interiéru riziková aktivita, ale kromě jiného mu tehdy nedošlo, že třeba Labutí jezero nebo Romeo a Julie jsou kapénkově stejně riskantní jako Nabucco nebo Prodaná nevěsta. Nicméně labutím jsem to přál, protože balet u nás strádá a pro někoho začalo být už samo slovo „balet“ nadávkou.

Respektuji sice proticovidová ochranná opatření, ale nejsem naštěstí epidemiolog, takže se nemohu zbavit pocitu, že koncerty s pěveckým kvartetem sólistů ve velkém sále a rozumným, inteligentním auditoriem nejsou rizikovější než český parlament, nákupní centra, menzy a restaurace v obědové špičce nebo hromadná doprava.

Jenže počet nakažených stoupal, stejně jako strach politiků, pan premiér prozřel, a tak vláda od 12. října zakázala veškerou kulturu a pro hudbu nastala G. P. Možná až budete tyto řádky číst, bude se už moci veřejně zpívat, spíše však ne. Vše asi odvisí od „reprodukčního čísla“, naplněnosti nemocnic a počtu mrtvých…

Hodně lidí by mrzelo, kdyby měly koncerty a opery generální pauzu i v listopadu a prosinci. Velkou ztrátou by mohlo být například stornování Janáčkových Příhod lišky Bystroušky se sirem Johnem Eliotem Gardinerem v pražském Rudolfinu. Internet, streamování ani ani cédečko živou hudbu nikdy nenahradí!

Osobností měsíce listopadu je třiatřicetiletý německo-ruský pianista Igor Levit, jenž stoupá na světovém hudebním nebi stále výš a jehož názory jsou neobyčejné. V listopadu by měl být hostem Festivalu Rudolfa Firkušného… snad. Určitě si nenechte ujít janáčkovskou zpověď Richarda Nováka, mimořádný rozhovor s Jiřím Suchým i portrét zpěvačky a skladatelky Veroniky Vítové. Stojí za to si celý časopis přečíst a zamyslet se. Jedno, jestli bude mít veřejná živá hudba dovolenou, nebo ne.

 

Nadějný listopad a hezké chvíle s hudbou přeje vám, sobě i celému světu

 

Luboš Stehlík
šéfredaktor

vychází 27. 10. 2020

elektronické vydání

zveřejněné články z Harmonie 11/2020

obsah

3 Komentáře

6 Igor Levit: Miluji komunikaci s lidmi (Dina Šnejdarová)
Mezinárodní kariéru Igora Levita, který pochází z Ruska a žije v Německu, odstartovalo před sedmi lety debutové album Beethovenových posledních klavírních sonát, vloni vydal kompletně všech dvaatřicet.

12 Richard Novák: V Lišce každá nota hraje (Petr Kadlec)
Únorový večer 2016. V pražském Rudolfi nu právě dozněl Revírníkův monolog ze závěru Janáčkových Příhod lišky Bystroušky…

17 Martin Rudovský: Jsme jedinečná „továrna“ na hudbu (Veronika Lucassen)

22 Hudba židovské zkušenosti od Mahlera k době poválečné (David Kalhous)

29 Hudba na televizních obrazovkách ve světě (Jiří Vejvoda)

32 Voskovec, Werich a „ten s tím knírkem“ (Dita Hradecká)

36 Moje cesta k pramenům (Jana Fojtíková)

42 Olomoucká muzikologie (Alena Burešová)

50 Mistr struny a smyčce Samo Smetana (Kateryna Kolcová-Tlustá)

56 Jiří Suchý: Koronavirus nám vzkazuje, že nejsme pánem všehomíra (Ivan Žáček)

62 Veronika Vítová: Ze zásady neřeším poptávku (Tomáš S. Polívka)
Publikum zná Veroniku Vítovou především z a cappella sexteta Skety, případně jako interpretku standardů s vlastním kvartetem.

67 Mikołaj Kostka: Spojujeme chlad s živelností (Milan Tesař)

70 Recenze

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.