čtvrtek, 29. říjen 2015

Harmonie 11/2015

Napsal(a) 

Harmonie 11/2015 Harmonie 11/2015

Vážení čtenáři, přátelé i partneři HARMONIE,

dost dlouho kolem sebe slýchávám stesky na platy tu ve veřejné sféře, jindy v soukromém sektoru, jak je vše stále dražší, komplikovanější. Skoro vše se stále valorizuje, roste... Ekonomika může podpořit nebo naopak podrazit i jakékoliv vydavatelské snahy. Existence HARMONIE je determinována a) grantovou podporou několika institucí, b) inzercí, c) zájmem čtenářů. Za a) jsme vděčni a je to alfa – omega naší existence, b) se snažíme rozvíjet, ale narážíme na určité limity, o c) usilujeme každým novým vydáním časopisu. K dalšímu rozvoji bude třeba činit odvážná rozhodnutí a hledat nové cesty. Jedno z nich vsotupí v život v prosinci! Cenu časopisu jsme drželi od roku 2000, což je neuvěřitelné, na úrovni 34 korun. Pro některé lidi cena rajská, pro jiné při kvalitě časopisu směšně nízká a těžko pochopitelná, pro další vysoká, a tak si raději koupí v bufetu Rudolfina za dvojnásobnou částku skleničku vína či sektu… Od prosince 2015 jsme se rozhodli cenu zvýšit o 16 korun s vírou, že pro všechny příznivce časopisu to bude pouhých 50 korun a ocení větší pestrost ediční nabídky, na kterém se podílejí špičkoví čeští novináři a muzikologové. (Pro ty z vás, kteří máte abonmá, se samozřejmě zatím nic nezmění a ceny předplatného budou ještě přitažlivější než v minulosti.) Vnější změnou k lepšímu bude další na­výšení počtu stran, velkorysejší polygrafické zpracování a jako určitý „bonus“ užší propojení s naším portálem casopisharmonie.cz, který podle mě v tomto roce našel svůj modus operandi a stal se nejserióznější platformou na českém internetu… Od roku 1993, kdy vznikl Váš časopis, se vine dlouhá cesta, někdy bolestná a složitá, ale převážně radostná. V roce 2015 je zde sebevědomý časopis, přinejmenším v České republice ve svém záběru nejlepší, který se chce dále rozví­jet. Věřím, že naše uvážlivé a nutné rozhodnutí přijmete s pochopením, budete nás i nadále podporovat a rádi HARMONII číst i doporučovat.

Listopadové vydání opět nabízí bohatý vějíř témat. Osobností měsíce je třiatřicetiletá německo-ruská houslistka Alina Pogostkina, hlavní host jubilejní sezony Filharmonie Brno. Dalším houslistou je Jan Talich, v tomto případě ovšem v roli dirigenta. Připomeneme sedmdesátiny Jose van Immerseela, elitního představitele tzv. historicky poučené interpretace hudby, a legendárního rusko-­německého učitele klavíristů, Harryho Neuhause. Exkluzivní rozhovory nám poskytli manažerka Zuzana Ceralová Petrofová, sopranistka Martina Janková, hobojista Vilém Veverka a muzikolog Tomislav Volek.

Jako první v tomto státě nabízíme rozhovor s významným nu-jazzovým DJ Ludovicem Navarrem, známým pod pseudonymem St Germain, který vydává po 15 letech nové album, které přináší směs soulu, blues, západoafrické hudby a překvapivě téměř žádný jazz; v listopadu bude mít koncert v Praze.

Přeji všem dobré dny a hodně zajímavých hudebních zážitků.

Luboš Stehlík

vychází 29. 10. 2015

elektronické vydání

zveřejněné články z Harmonie 11/2015

obsah

3 Jos van Immerseel a jeho Anima Eterna slaví narozeniny (Mirek Černý)
S pionýrem autentické interpretace staré hudby v Bruggách.

6 Alina Pogostkina (Vítězslav Mikeš, překlad Štěpán Kaňa)
Každou skladbu hraji tak, jako by byla napsaná pro mě.

10 Moravské srdce Martiny Jankové (Michaela Vostřelová)
Možná mnohé překvapí, že pro svou nejnovější desku zvolila moravské a ukvalské písně Leoše Janáčka, se kterými má společného víc, než by se na první pohled zdálo.

14 Na návštěvě u Petrofů (Věroslav Němec)
Sto padesát let existence jedné tuzemské rodinné firmy.

18 Harry Neuhaus (Zdeněk Hnát)
Pianistův zvuk je tón jeho duše.

24 Moře hudby za 82 milionů (Luboš Stehlík)
O proměnách v Českém rozhlase.

28 Nová deska Viléma Veverky (Luboš Stehlík)
Charismatický hobojista natočil hudbu velmistrů 18. století.

32 Tomislav Volek (Milada Jonášová)
Ve Vídni vychází, v Praze vzpomíná.

36 Jan Talich (Luboš Stehlík)
Mezi Šostakovičem a Baladou pro banditu.

39 Šedesát let brněnské filharmonie (Jiří Beneš)
Jak se sehrávají dva soupeřící orchestry.

42 Linda Keprtová (Michaela Vostřelová)
Stisknout myšlenku a vymačkat z ní mošt.

44 Kritiky

48 Svět opery

50 St Germain (Milan Tesař)
Sleduji jen jihoafrický house.

52 Luboš Soukup (Milan Tesař)
Points je má kapela snů.

54 Čeští jazzmani dětem (Tomáš S. Polívka)
S Beatou Hlavenkovou a Matějem Benkem o Pišlicích, Planetách a dalších dětských záležitostech.

58 Recenze

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.