pondělí, 30. listopad 2009

Harmonie 11/2009

Napsal(a) 

Harmonie 2009/12 Harmonie 2009/12

Vážení čtenáři a milé čtenářky,

je listopad roku 2009 a média ze všech stran propírají události roku 1989 a dvacetiletí, které následovalo. Po letitých zkušenostech jsem předpokládal, že umělecká hudba opět nebude novináře zajímat. Rozhodli jsme se tedy už na jaře, že v rámci našich omezených možností budeme minulost reflektovat. V září to byly vzácné názory Ivana Medka, v říjnu sumarizoval Petr Kadlec myšlenky Milana Slavického. V listopadu se setkáte s člověkem, který vzbuzuje u lidí protikladné pocity. Tomislav Volek je totiž pro někoho skvělý muzikolog, jeden z nejlepších znalců hudby klasicismu u nás a vtipný glosátor české hudební scény, pro jiného nerudný, zahořklý podivín, který propásl čas na první českou reprezentativní knihu o Mozartovi. Rozhodně nenechává nikoho v klidu, což je dobře. S jeho názory nemusíte souhlasit, některých se dotknou, ale určitě stojí za to si je přečíst a přemýšlet o nich. Přestože nesouzním se vším, co docent Volek píše a říká, tak jej respektuji a hlavně necenzuruji. Myslím, že toho jsme si užili dost před takzvanou sametovou revolucí. Samozřejmě do reflexe roku 1989 patří i důležitý hudební symbol té doby – Česká filharmonie...

Do HARMONIE již několik let přispívá jeden z nejlepších odborníků na balet u nás – Jana Hošková. Nedalo mi to a při této příležitosti jsem ji přemluvil k ohlédnutí za posledními dvaceti lety českého baletu. Je to ve ztuhlých vodách české žurnalistiky ojedinělý a velmi otevřený pokus o reflexi důležité části české kultury. Určitě se u něj zastavte!

Třetího prosince by měla Praha zažít po čase opět výjimečnou pěveckou událost – koncert afroamerické mezzosopranistky, vynikající představitelky Carmen nebo Dalily, Denyce Graves. Jako hors-d‘oeuvre uveřejňujeme rozhovor, který byl bohužel pouze e-mailový. Podobně vzniklo i interview se sopranistkou Lauren Flanigan, rovněž Američankou, renomovanou interpretkou romantické i současné hudby, která zavítá na Hudební fórum do Hradce Králové.

Na závěr informace pro ty čtenáře, pro které jsou životní nezbytností Internet a komunikační sociální sítě. HARMONIE je konečně i na Facebooku!

vyšlo: 1. 1. 2009

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 11/2009

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Hudba v životě: Jiří Rückl (Marie Kulijevyčová)
6 Lauren Flanigan míří do Hradce Králové (Pavel Sršeň)
8 Rozhovor s houslovou legendou (Jindřich Bálek)
10 Rozhovor s dirigentem Alanem Buribajevem (Martina Fialková)
12 Český balet 1989 – 2009 (Jana Hošková)
16 Profil dirigenta a sbormistra Jakuba Kleckera (Jana Slimáčková)
18 Osobnost: Denyce Graves (Petr Veber)
21 Portrét hornisty Radka Baboráka (Marie Kulijevyčová)
24 Sametová revoluce v České filharmonii 3 (Petr Kadlec)
25 Bilanční rozhovor s Tomislavem Volkem (Petr Kadlec, Jindřich Bálek)
28 Seriál: Alois Hába a proměny hudebního života XX. století – 11 (Vlasta Reittererová)
32 Kritiky
35 Svět opery (Ústí nad Labem, Salcburk, Glyndebourne, Brno)
JAZZ
39 Japonci a jazz (Karel Veselý)
40 Jazzmani sobě: Petr Zelenka o jazzových dojmech z Kanady
42 Mark Turner v Jazzdocku (Petr Vidomus)
44 Vizitka Miguela Zenóna (Peter Motyčka)
46 Oregon na festivalu Jazz Meets World (Jan Beránek)
NAHRÁVKY
48 Recenze
61 Novinky nahrávacího průmyslu
INFOSERVIS
62 Zprávy, prezentace hudebních subjektů a firem. Soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.