středa, 7. říjen 2009

Harmonie 10/2009

Napsal(a) 

Harmonie 2009/10 Harmonie 2009/10

Milí čtenáři,

za léta, kdy se pohybuji v hudebním světě, jsem se setkal se stovkami muzikantů různých oborů, praktiků i teoretiků. Měl jsem možnost sám pro sebe a v posledních patnácti letech s nerozumnou odvahou i veřejně hodnotit jejich hudební a občas i mravní kredit. U řady z nich obě polohy ani zdaleka nebyly v harmonickém souznění. Naštěstí mnohé životy vzbuzují úctu. K nim patří i dvě silné osobnosti, které mají nesmazatelnou stopu v českých hudebních dějinách. Prvním umělcem je klavírista Ivan Moravec, člověk se skromností, jaká bývá v našich končinách vzácná. Druhý bohužel nedávno odešel a zanechal v srdcích smutek. Je jím skladatel, učitel a hudební režisér Milan Slavický. Jestliže v minulém čísle jsme uveřejnili v rámci naší „sametové minisérie“ k výročí událostí roku 1989 rozhovor s Ivanem Medkem, rozhovor s Milanem Slavickým se již ukutečnit nepodařilo. Proto uveřejňujeme myšlenky z jeho přednášek, které jsou sondou do atmosféry v bývalém totalitním režimu Československé socialistické republiky i ve Svazu sovětských socialistických republik.

Hlavní článek tentokrát patří jazzu, a to velmi uznávané ženě – zpěvačce Cassandře Wilson. Když se odvážím přirovnání, tak Wilson je pro její žánr stejně důležitá jako Cecilia Bartoli v opeře. Pakliže se nestane nic vážného, tak ji Praha poprvé uslyší na konci října v Rudolfinu v rámci festivalu Struny podzimu.

Jazzu najdete v HARMONII opět hodně a stojí za pozornost. Kromě rozsáhlejších materiálů o festivalech v Rudolstadtu a Nice a rozhovoru s africkým mágem Seunem Kutim, který si skutečně nebere servítky, nepřehlédněte reportáž z koncertu na počest kontrabasisty Jaromíra Honzáka, který slavil v pražské Akropoli padesátiny.

Článek o před časem objevených a tento rok Českou filharmonií vydaných nahrávkách Václava Talicha možná není nápadný, nicméně se jedná o nejvýznamější čin České filharmonie za dlouhou dobu.

Vše dobré Vám přeje

Luboš Stehlík

vyšlo: 1. 10. 2009

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 10/2009

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Hudba v životě: Jiří Anderle (Marie Kulijevyčová)
6 Jak dělal Jiří Menzel v Itálii Dalibora (Markéta Jůzová)
7 Na slovíčko s Janine Jansen (Šárka Mrázová)
8 Rozhovor s Ivanem Moravcem (Luboš Stehlík)
12 Sametová revoluce v České filharmonii 2 (Petr Kadlec)
13 Milan Slavický o hudbě v době totality (Petr Kadlec)
16 Rozhovor s Gilem Shahamem (Luboš Stehlík)
17 Fenomén Martinů v Českém muzeu hudby (Aleš Březina)
18 Osobnost: Cassandra Wilson (Daniel Konrád)
22 Vaclav Talich live (Eva Hallerová)
23 Surfujte (Ivan Matějka)
24 Tanec: Bohemia Balet. O verbuňku (Jana Hošková)
26 Seriál: Alois Hába a proměny hudebního života XX. století – 10 (Vlasta Reittererová)
30 Zapomenutí mistři starší české hudby: Jan Antonín Losy (Miloslav Študent)
33 Profil: Kate Royal (Petr Veber)
34 Kritiky
37 Svět opery (Praha, Halwyll, Pesaro, Bayreuth, Verona)
JAZZ
42 Rudolstadt 2009 (Jiří Moravčík)
44 Nice Jazz Festival (DJ Mobley)
46 Seun Kuti (Jiří Moravčík)
48 Jaromír Honzák slavil v Akropoli (Václav Vraný)
NAHRÁVKY
50 Recenze
61 Novinky nahrávacího průmyslu
INFOSERVIS
62 Zprávy, prezentace hudebních subjektů a firem. Soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.