
Vážení a milí čtenáři,
původně jsem požádal Vlastu Reittererovou o glosu k roku 1918. Nakonec se rozrostla k mému potěšení na nejen osmičkové téma (mimochodem skvěle jej letos zpracovává Český rozhlas 3 - Vltava), ale na letmý exkurz dějinami českých zemí. Navíc závěr historické sondy mi připadl zvláště v dnešní době až nepříjemně aktuální. Server Aktuálně.cz přinesl 9. září zprávu, že ministerstvo kultury dostane podle návrhu státního rozpočtu na rok 2009 7,1 miliardy korun, což je hluboko pod 1% státního rozpočtu (plán na rok 2009 - 1053 miliard), přičemž letos to bylo kolem 8 miliard. Pokles, jestliže nedojde ke změně, v což doufám, tedy bude činit 11,3%. Kde jsou priority vlády, ukazuje potenciální skóre ministerstva obrany (57,8 miliard - 2009, 54,2 - 2008, +6,6%) nebo ministerstva vnitra (56 - 2009, 57 - 2008, -0,4%).
I když by se mohlo zdát, že pro většinu politiků je kultura pouze formální protokolární standartou a že boj našeho kulturního ministerstva je marný, tak v textu Přípravy nové kulturní politiky na léta 2008 (?) - 2013 na portálu ministerstva kultury čteme vznešenou tezi: "Umění, zejména literatura, je nositelem identity národa." Mezi 25 slabinami v oblasti kultury je také "...nepochopení kulturní úrovně jako obecného ukazatele vzdělanosti...", "...nedostatečné naplnění rozpočtu MK ve vztahu ke státnímu rozpočtu..." Mezi riziky se zde uvádí mimo jiné "ztráta talentů v důsledku nedosažitelnosti základního uměleckého školství..." (Základní umělecké školství je svým rozsahem a kvalitou mezinárodně unikátní a je jediným článkem naší školské soustavy, který může být v Evropské unii vzorem. Problémem jsou však normativní mantinely pro rozvoj kapacit škol a limitování přijímání žáků. Zásadní chybou je, že jestliže do osmnácti let platí žák 25 % školného, po dosažení plnoletosti nebo po vstupu na vysokou školu by měl student platit na
ZUŠ plné školné, které může dosáhnout i 15 000 Kč. Základním uměleckým školstvím projde u nás přibližně 25 % populace dětí.) Najdete zde však i formulace, které samy o sobě znějí jakoby z jiného světa: "Zvyšovat produktivitu a konkurenceschopnost v rámci EU, s přihlédnutím k možnostem rozvoje tzv. kulturního průmyslu." Analýza současného stavu kultury v ČR obsahuje řadu pěkných myšlenek. Kéž bychom v historicky blízké době přešli od proklamací k realizaci!
Hlavní osobností tohoto čísla je izraelská písničkářka Chava Alberstein. I když nerad užívám slovo "charismatický", tak ve vztahu k ní mě nic jiného nenapadá. Volný cyklus Hudba v životě pokračuje zpovědí tanečníka Alexandra Katsapova, jinak prvního sólisty baletu pražského Národního divadla. Určitě nevynechejte zajímavou reportáž Petra Vebera z jeho cesty do Anglie a Walesu.
Luboš Stehlík
vyšlo: 1. 10. 2008
zveřejněné články Harmonie 10/2008
obsah
KLASICKÁ HUDBA
4 Rozhovor s předsedou poroty Zlaté Prahy 2008 (Markéta Jůzová)
6 Profil: Marta Beňačková (Jana Slimáčková)
8 Hudba v životě: Alexandre Katsapov (Marie Kulijevyčová)
10 Poklad pod Rudolfinem (Dita Kopáčová Hradecká)
12 O Dětské opeře Praha (Olga Kittnarová)
14 Seriál: Korespondence Karla Ančerla s Ivanem Medkem - 10 (Petr Kadlec)
17 Drumware 2008 (Wanda Dobrovská)
18 Osobnost: Chava Alberstein (Petr Dorůžka, Luboš Stehlík)
22 Tanec: Poučení z Japonska. Balet po francouzsku (Jana Hošková)
25 Reportáž: Letadlem i vlakem do Británie (Petr Veber)
28 Profil: Jan Stanovský (Jana Slimáčková)
29 Kritiky
33 Svět opery (Vídeň, Salcburk, Bregenz, Eisenach)
JAZZ
37 Rozhovor: Zeurítia (Veronika Vlachová)
39 Rozhovor: Lucia Lužinská (Marian Jaslovský)
41 Jaký byl Jazzfestival Saalfelden 2008 (Peter Motyčka)
NAHRÁVKY
45 Recenze
61 Novinky
INFOSERVIS
62 Prezentace hudebních subjektů. Po uzávěrce. Soutěž