pátek, 3. říjen 2008

Harmonie 10/2008

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2008/10 časopis Harmonie 2008/10

Vážení a milí čtenáři,

původně jsem požádal Vlastu Reittererovou o glosu k roku 1918. Nakonec se rozrostla k mému potěšení na nejen osmičkové téma (mimochodem skvěle jej letos zpracovává Český rozhlas 3 - Vltava), ale na letmý exkurz dějinami českých zemí. Navíc závěr historické sondy mi připadl zvláště v dnešní době až nepříjemně aktuální. Server Aktuálně.cz přinesl 9. září zprávu, že ministerstvo kultury dostane podle návrhu státního rozpočtu na rok 2009 7,1 miliardy korun, což je hluboko pod 1% státního rozpočtu (plán na rok 2009 - 1053 miliard), přičemž letos to bylo kolem 8 miliard. Pokles, jestliže nedojde ke změně, v což doufám, tedy bude činit 11,3%. Kde jsou priority vlády, ukazuje potenciální skóre ministerstva obrany (57,8 miliard - 2009, 54,2 - 2008, +6,6%) nebo ministerstva vnitra (56 - 2009, 57 - 2008, -0,4%).

I když by se mohlo zdát, že pro většinu politiků je kultura pouze formální protokolární standartou a že boj našeho kulturního ministerstva je marný, tak v textu Přípravy nové kulturní politiky na léta 2008 (?) - 2013 na portálu ministerstva kultury čteme vznešenou tezi: "Umění, zejména literatura, je nositelem identity národa." Mezi 25 slabinami v oblasti kultury je také "...nepochopení kulturní úrovně jako obecného ukazatele vzdělanosti...", "...nedostatečné naplnění rozpočtu MK ve vztahu ke státnímu rozpočtu..." Mezi riziky se zde uvádí mimo jiné "ztráta talentů v důsledku nedosažitelnosti základního uměleckého školství..." (Základní umělecké školství je svým rozsahem a kvalitou mezinárodně unikátní a je jediným článkem naší školské soustavy, který může být v Evropské unii vzorem. Problémem jsou však normativní mantinely pro rozvoj kapacit škol a limitování přijímání žáků. Zásadní chybou je, že jestliže do osmnácti let platí žák 25 % školného, po dosažení plnoletosti nebo po vstupu na vysokou školu by měl student platit na

ZUŠ plné školné, které může dosáhnout i 15 000 Kč. Základním uměleckým školstvím projde u nás přibližně 25 % populace dětí.) Najdete zde však i formulace, které samy o sobě znějí jakoby z jiného světa: "Zvyšovat produktivitu a konkurenceschopnost v rámci EU, s přihlédnutím k možnostem rozvoje tzv. kulturního průmyslu." Analýza současného stavu kultury v ČR obsahuje řadu pěkných myšlenek. Kéž bychom v historicky blízké době přešli od proklamací k realizaci!

Hlavní osobností tohoto čísla je izraelská písničkářka Chava Alberstein. I když nerad užívám slovo "charismatický", tak ve vztahu k ní mě nic jiného nenapadá. Volný cyklus Hudba v životě pokračuje zpovědí tanečníka Alexandra Katsapova, jinak prvního sólisty baletu pražského Národního divadla. Určitě nevynechejte zajímavou reportáž Petra Vebera z jeho cesty do Anglie a Walesu.

Luboš Stehlík

vyšlo: 1. 10. 2008

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 10/2008

obsah

KLASICKÁ HUDBA
4 Rozhovor s předsedou poroty Zlaté Prahy 2008 (Markéta Jůzová)
6 Profil: Marta Beňačková (Jana Slimáčková)
8 Hudba v životě: Alexandre Katsapov (Marie Kulijevyčová)
10 Poklad pod Rudolfinem (Dita Kopáčová Hradecká)
12 O Dětské opeře Praha (Olga Kittnarová)
14 Seriál: Korespondence Karla Ančerla s Ivanem Medkem - 10 (Petr Kadlec)
17 Drumware 2008 (Wanda Dobrovská)
18 Osobnost: Chava Alberstein (Petr Dorůžka, Luboš Stehlík)
22 Tanec: Poučení z Japonska. Balet po francouzsku (Jana Hošková)
25 Reportáž: Letadlem i vlakem do Británie (Petr Veber)
28 Profil: Jan Stanovský (Jana Slimáčková)
29 Kritiky
33 Svět opery (Vídeň, Salcburk, Bregenz, Eisenach)
JAZZ
37 Rozhovor: Zeurítia (Veronika Vlachová)
39 Rozhovor: Lucia Lužinská (Marian Jaslovský)
41 Jaký byl Jazzfestival Saalfelden 2008 (Peter Motyčka)
NAHRÁVKY
45 Recenze
61 Novinky
INFOSERVIS
62 Prezentace hudebních subjektů. Po uzávěrce. Soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.