pondělí, 1. říjen 2001

Harmonie 10/2001

Napsal(a) 

10/2001 10/2001

Vážení přátelé,

původní koncept editorialu mi připadl po 11. září natolik malicherný, že jsem nebyl schopen jej realizovat. Pod dojmem nepopsatelně krutého útoku fanatického komanda na newyorské Světové obchodní centrum (a washingtonského Pentagonu), na jehož konci jsou tisíce mrtvých, mi několik dnů připadalo naše lidské hemžení, problémky a strasti nicotně malicherné. Už jedenáctého večer, když jsem se díval na newyorskou apokalypsu, jsem si uvědomil absurdnost tohoto pracovního dne. Odpoledne jsem byl totiž hostem slavnostní prezentace nové desky Škampova kvarteta, na které jsou zachyceny oba Janáčkovy kvartety. Zpětně jsem si uvědomil, že když Škampovci hráli novinářům 1. smyčcový kvartet "Z podnětu L. N. Tolstého Kreutzerovy sonáty" a syrově obnažili tuto geniální hudbu až na dřeň, tak právě v těchto okamžicích teroristický pilot-kamikadze narval dopravní boeing do druhé věže stodesetipatrového Světového obchodního centra, který vzápětí uvnitř budovy explodoval. Pokusil jsem se představit si hrůzu nevinných cestujících v letadle, kteří nepochybně věděli, co je čeká, a šok a paniku ticíců úředníků v budově. Nechci domýšlet, co asi cítili turisté na vyhlídkové střešní plošině, když se na ně řítilo obrovské letadlo.

Leoš Janáček komentoval vznik svého prvního kvartetu slovy: "Měl jsem na mysli ubohou ženu, trápenou, bitou, ubitou..." Škampovci mimoděk v tu chvíli alespoň z části vyjadřovali atmosféru, která panovala o tisíce kilometrů jinde. Když padala jižní věž Světového obchodního centra, tak jsme my novináři popíjeli poklidně kávu, plácali o "důležitých" hudebních tématech, probírali hudební klepy a pojídali chlebíčky. Život je někdy pořádně absurdní.

Mluví se o tom, že po této největší katastrofě v dějinách Spojených států už svět nebude takový jako dřív. Mám pocit, že se to musí nutně projevit nějakým způsobem i v hudbě. Nové století nezačalo pro naši civilizaci dobře.

Luboš Stehlík

World Trade Center je nyní často představován jako symbol obchodu a finanční moci USA. Ovšem nebyla to pouze strnulá kancelářská budova. Bylo to živé centrum na dolním Manhattanu s denním provozem odpovídajícím našemu krajskému městu. Mělo vlastní stanici metra. Více než 1,2 miliardy kubických yardů země bylo při stavbě vyvezeno z pozemku a nasypáno do Hudson River, aby dalo pukajícímu městu 23 akrů nové země: dnešní Battery Park City.

Zároveň poskytovalo zázemí kultuře města. Z více jak stometrového anténního stožáru na Severní věži vysílalo do metropolitní oblasti svoje programy deset hlavních televizních stanic. Stejný stožár zásoboval New York hudbou všech žánrů pomocí velmi krátkých vln. Součástí turistické plošiny na střeše Jižní věže byl kinosál a výstava architektonických modelů města New Yorku. V podzemním nákupním centru bylo dohromady pět obchodů věnovaných zábavě, hudbě a videu.

WTC sestávalo ze sedmi budov, které obklopovaly malé náměstí zvané "Plaza". Na něm se konaly často hudební produkce. Během letošního léta tam mimo jiné vystoupilo na 40 hudebníků v rámci pravidelných CenterStage Concerts, mnoho dalších nechávalo prostor pulzovat salsou, rockem, jazzem. Ve World Trade Center začal 5. září taneční festival Evening Stars - Artists Who Defy Gravity. Dne 11. září 2001 měla vystoupit Parsons Dance Company.

vyšlo: 3. 10. 2001

zveřejněné články Harmonie 10/2001

obsah

4
Varhanní festivaly (Dina Šnejdarová). Novosvětská na festivalu Pontes (Luboš Stehlík)
6
Brněnský kytarový festival (Věra Šustíková).
7
Pozvánka na barokní hostinu (Marc Niubo)
8
Portrét a exkluzivní rozhovor s tenoristou Ramónem Vargasem (Věra Drápelová, Luboš Stehlík, Dina Šnejdarová)
11
Elisabeth Leonskaja přemýšlí o obsahu (Dina Šnejdarová). Pavel Šporcl debutoval s Českou filharmonií v kůži a s šátkem (Luboš Stehlík)
12
Česká smyčcová kvarteta: Vlachovo kvarteto Praha (Eva Vítová)
14
Tři Pé Jury Pavlicy (Lenka Foltýnová)
16
Joshua Bell nahrál West Side Story Suite (Miroslav Srnka)
17
Seriál ČF: Jiří Hudec (Petr Veber)
18
Jubileum: Richard Novák (Markéta Jůzová)
20
Hana Minutillo - nová Carmen pražského Národního divadla (Luboš Stehlík)
22
Skladatel měsíce: Jan Pieterszoon Sweelinck (Dina Šnejdarová)
24
Z kanceláře na pěvecké výsluní - rozhovor s Editou Randovou (Luboš Stehlík)
25
Na terezínská provedení Brundibára Hanse Krásy vzpomíná Anna Hanusová (Jana Slimáčková)
26
Svět opery. Muzikál (Antverpy, Aix-en-Provance, Salcburk, Londýn, Bayreuth, Praha)
28
John Cage - náhoda v kleci (Jaroslav Šťastný)
30
Tři týdny na "zlatém severu" (Jaroslav Šťastný)
31
Průsvity výročí Karla Vlacha (O. F. Korte)
33
Novinky, Živě
34
Kam se řítí jazz (Vilém Spilka)
37
Donal Lunny - klenotník z Prosperous (Jiří Moravčík)
40
Zdena Kloubová...je pod rohožkou (Luboš Stehlík)
42
Recenze
51
Novinky
54
Servis

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.