čtvrtek, 23. prosinec 2010

Harmonie 1/2011

Napsal(a) 

časopis Harmonie 01/2011 časopis Harmonie 01/2011

Milí čtenáři,

v roce 2011 Vám nabídneme hodně nového. Vizuální novinkou je celobarevná podoba časopisu. Ostře sledované a snad i přínosné vždy byly seriály. Putování životem a dílem Gustava Mahlera se završí v prvních měsících roku 2011. Od ledna Vás Petr Kadlec vtáhne do života největšího českého dirigenta Václava Talicha. Z podstatně jiného soudku bude cyklus článků Jaroslava Foltýna. Musím se přiznat, že když mi nabídl k uveřejnění kapitoly z dějin houslové hry na Pražské konzervatoři, tak jsem neváhal ani minutu. Jistě bude zajímavé tímto reprezentativním způsobem oslavit 200 let nejstarší konzervatoře ve střední Evropě, ale připomenout jména Slavík, Laub, Bennewitz, Ševčík, Kubelík a další, která významně zasáhla do českých hudebních dějin, mi připadá pozitivní a vzrušující. Na popud Vás čtenářů, kteří jste si o to řekli v několika anketách, jsme se rozhodli pro ediční počin, který je v novodobé české žurnalistice zásadní. Díky Vlastě Reittererové bude HARMONIE uveřejňovat stručné dějiny hudby pro „normální lidi“, tedy nikoliv pro muzikology a hudebníky. Projekt je plánován na několik let; tedy jestli vydrží časopis i autorka...

Na obálce prvního čísla roku 2011 je špičkový český tenorista Aleš Briscein, který zpívá v cizině daleko více nežli doma. O České televizi bylo v loňském roce napsáno mnoho. V lednu se dozvíte pro změnu něco o třetím programu Českého rozhlasu. Vltava totiž má pro klasickou hudbu, jazz a literaturu podstatně větší význam nežli televize. Tanec sice nemá v našem časopise takový prostor, jaký by si zasloužil, ale není to žádná Popelka. Svědčí o tom i rozhovor s legendární balerínou Janou Kůrovou. Ještě menší prostor mívají v HARMONII hudební soutěže. Částečně tento dluh splácíme inspirativním zamyšlením profesora Jiřího Hlaváče, u nás v tomto směru asi nejkompetentnějšího znalce této části hudebního života.

HARMONIE vychází od roku 1993. Za tu poměrně dlouhou dobu prošla okamžiky dobrými i zlými. Když se mě moji přátelé, kteří nemají nic společného s hudbou, ptají, jak se daří časopisu, vždy odpovídám, že každý rok je vítězství. Odráží to nejistotu, ve které se toto médium nachází, kdy na konci každého roku nevíme, zda ufinancujeme rok další. Nikdy jsem však na Silvestra neměl tolik otázek, jako teď. Doufám, že odpovědi budou nakonec pozitivní a HARMONIE bude i nadále pro Vás solidním informačním médiem, inspirací i potěšením.

Luboš Stehlík

vyšlo: 30. 12. 2010

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 1/2011

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Gustav Mahler 13 (Vlasta Reittererová, Milan Palák)
6 Události (připravil Ivan Matějka)
7 Komentáře (připravil Luboš Stehlík)
8 Rozhovor s jubilantem Zdeňkem Mácalem (Šárka Mrázová)
10 Lukáš Hurník o Českém rozhlase (Luboš Stehlík)
12 Hudební soutěže (Jiří Hlaváč)
15 Texty Ivana Medka 3 (připravil Petr Kadlec)
16 Osobnost: Aleš Briscein (Rudolf Rouček)
20 Čtyřletí Pražské konzervatoře (Luboš Stehlík)
22 Václav Talich 1 (Petr Kadlec)
25 Housle na Pražské konzervatoři 1 (Jaroslav Foltýn)
28 Ambasador české kultury ve Švýcarsku (Martina Fialková)
30 Rozhovor s varhaníkem Johnem Scottem (Jana Slimáčková)
32 Dějiny hudby pro každý den 1 (Vlasta Reittererová)
34 Tanec: Rozhovor s Janou Kůrovou. Baletní novinky (Jana Hošková)
37 Kritiky
43 Svět opery
JAZZ
47 Nové album Dr. Johna (Daniel Konrád)
48 Rozhovor s Belmondem (Milan Tesař)
50 Nils Wogram (Lubomír Dorůžka)
NAHRÁVKY
52 Recenze
61 Novinky
INFOSERVIS
62 Prezentace hudebních subjektů, reklama, soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.