středa, 7. leden 2009

Harmonie 1/2009

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2009/01 časopis Harmonie 2009/01

Vážené čtenářky a vážení čtenáři,

mám pocit, že jedním z tabu současnosti je morální rozměr české hudby v letech 1948–1989. K hluboké reflexi vlastně dosud nedošlo. Je totiž velmi snadné se strefovat do lidí typu Zdeňka Nejedlého nebo Václava Dobiáše, choulostivé to začne být, když se má psát o životech a činech „řadových“ skladatelů, muzikantů, muzikologů, řídících pracovníků a novinářů. Pro mnoho lidí je to nepříjemné, nejradši by na všechno zapomněli, udělali listopadem 1989 tlustou čáru za minulostí. Loyalita s totalitním režimem měla různé úrovně – od účasti na schůzích SSM, členství v KSČ, plamenných článků v Hudebních rozhledech, například na margo Martinů nebo Kabeláče, až po patolízalství a spolupráci se Státní bezpečností. Materiály o lidském marasmu kolem Karla Ančerla, které jsou codou za dvanáctidílným seriálem loňského roku, vnímám jako určitý test hudební občanské společnosti, jestli jsme už ochotni pohlédnout do zpětného zrcátka našich životů.

Rok 2009 bude ve znamení několika vý-ročí, z nichž některá se promítnou i do HARMONIE. Dle mého názoru pro nás nejvýznamnějšími jsou jubilea Bohuslava Martinů v letech 2009 – 2010. Silně se projevují už v lednovém vydání, jednak renomovaným houslovým interpretem Martinů Bohuslavem Matouškem, jednak novým seriálem, kdy vám významní zahraniční odborníci přiblíží různé stránky díla a života geniálního skladatele. Připravujeme však ještě další zajímavé martinůovské projekty. Nic z toho bychom však nemohli realizovat, kdyby nebylo pomoci Institutu Bohuslava Martinů, především Aleše Březiny a Lucie Berné. Jim patří můj dík.

Celý rok vás bude provázet vzrušující historií domácí hudební kultury hlavně 1. poloviny 20. století Vlasta Reittererová se svým týmem. I tento projekt je v populárně odborné publicistice svým způsobem unikátní.

Nesmím zapomenout na mimořádný rozhovor s legendárním jazzovým kytaristou Johnem Scofieldem, který se podařil Danielu Konrádovi. Moc doporučuji tento materiál vaší pozornosti.

Ekonomické problémy kolem nás nejspíš zasáhnou i HARMONII. Jen v tuto chvíli nevím jaké a jak moc. Nicméně doufám, že nebude ohrožena existence nejlepšího časopisu o vážné hudbě a jazzu v této zemi.

vyšlo: 5. 1. 2009

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 1/2009

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3
Karel Ančerl v osidlech StB – 1. díl (Petr Kadlec)
6 Co je nového v Supraphonu (Luboš Stehlík)
8 Studie – Martinů a sport (Anthony Bateman)
12 Tanec: Sněhurka v Praze, Sedm krasavic v Baku (Jana Hošková)
14 Soudobá hudba: Contempuls, Hudební fórum Hradec Králové
(Jaromír Havlík, Markéta Jůzová)
16 Opera 2009
18 Osobnost: Bohuslav Matoušek (Marie Kulijevyčová)
22 Seriál: Alois Hába a proměny hudebního života XX. století – 1 (Vlasta Reittererová)
24 Evropský český velín a hudba (Luboš Stehlík)
27 Kritiky
31 Svět opery (Brusel, Brno, Olomouc, Vídeň, Pesaro, Banská Bystrica, Bratislava,
Baden-Baden)
JAZZ
39
Rozhovor s Johnem Scofieldem (Daniel Konrád)
42 Trilogie Erika Truffaze (Petr Vidomus)
43 Womex 2008 (Jiří Moravčík)
NAHRÁVKY
48
Recenze
61 Přehled novinek
INFOSERVIS
62
Prezentace hudebních subjektů. Soutěž

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.