úterý, 1. leden 2008

Harmonie 1/2008

Napsal(a) 

časopis Harmonie 2008/01 časopis Harmonie 2008/01

Milí čtenáři,

v lednu 1993 vyšlo první číslo HARMONIE. Ten rok byl zkušební, byl to skok do neznáma, proto měl časopis dvojměsíční periodicitu. Měsíční rytmus nabral o rok později. Za patnáct let existence v něm prezentovalo svůj cit pro jazyk, odbornou erudici a nadšení desítky lidí. Většinou to byli mladí muzikologové, kteří se zde leccos naučili, nabyli sebevědomí, získali užitečné zkušenosti a kontakty. Pro mnohé z nich byla HARMONIE dobrým odrazovým můstkem za další seberealizací a k budování kariéry. Věřím, že za deset patnáct let bude většina vedoucích hudebních manažerů v Čechách pocházet z líhně HARMONIE. Na to jsem neskromně velmi hrdý, neboť to bylo smyslem otevřenosti časopisu pro publicisty nezatížené minulostí. Svým způsobem je absence historické dlouhověkosti výhodou i pro HARMONII. Nemusí se jako některá jiná média zabývat problémy svých dějin. V tomto smyslu vlastně prožíváme jaro života.

Jestliže zrod spadal do období hudební konjunktury, od prvního roku nového tisíciletí občas říkávám – každý rok je malé vítězství nad ekonomickou realitou současnosti. Obávám se však, že kultura ještě neklesla na ekonomické dno a že může být ještě

hůře. Podobně jako podle mého názoru potřebuje naše základní i střední hudební školství zásadní reformu, potřebuje restrukturalizaci (vnější, včetně zákonného rámce, i vnitřní) také kultura. Hudbě pak navíc stále schází pravdivá reflexe minulých období. V současném kulturním marasmu však naštěstí svítí řada menších i větších světýlek, které doufám nezhasnou. Byl bych rád, kdyby jedním z těch malých, ale vytrvalých byla nadále i Vaše HARMONIE.

Už první číslo osmého roku 21. století naznačuje tematické novinky, které jinde nenajdete. Seriál, který vynáší z archivů hudební žurnalistiku a která může být mnohdy i zrcadlem pro současnost; první uveřejnění komunikace mezi Karlem Ančerlem a Ivanem Medkem z počátku normalizace; názory (někdy až meditace) na hudbu jakoby zvnějšku nabídnou výrazné osobnosti české, nehudební části společnosti. Jako první se zpovídá ze své lásky k hudbě významný český lékař, profesor Josef Koutecký.

Jsem velmi rád, že hlavní osobností prvního čísla jubilejního roku HARMONIE je flétnistka Clara Nováková, dcera vynikajícího českého skladatele Jana Nováka, u nás stále ještě plně nedoceněného, posledního žáka Bohuslava Martinů. Kontrapunktem k ní jsou povídání s Ivanem Kusnjerem, Karlem Špelinou, Teodorem Anzellottim nebo Liborem Šmoldasem.

Radost a štěstí v osobním životě a hodně potěšení s Vaším časopisem přeje

PhDr. Luboš Stehlík

šéfredaktor

vyšlo: 1. 1. 2008

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 1/2008

obsah

KLASICKÁ HUDBA
3 Hudba – základ života: Vzpomínky Josefa Kouteckého (Marie Kulijevyčová)
6 Událost: Festival melodramu (Vlasta Reittererová)
7 Debut: Lukáš Klánský – klavír (Dita Hradecká Kopáčová)
8 Hudba očima interpreta: Clara a Fanny (Martina Janková)
10 Životní retrospektiva violisty Karla Špeliny (Markéta Vejvodová)
13 Tanec: Jubileum Vasilije Medvedeva. Slovenské hostování v Praze (Jana Hošková)
15 Profil: AD Trio (Marie Kulijevyčová)
16 Rozhovor s akordeonistou Teodorem Anzellottim (Wanda Dobrovská)
18 Osobnost: Clara Nováková (Eva Nachmilnerová)
22 O podporování české hudby (Luboš Stehlík)
23 Surfovací glosa Ivana Matějky
24 Rozhovor s barytonistou Ivanem Kusnjerem nejen o Národním divadle (Olga Janáčková)
28 Seriál: Zaprášená kritika (Eva Hazdrová Kopecká, Vlasta Reittererová,
Dita Hradecká Kopáčová)
31 Neznámá korespondence: Karel Ančerl – Ivan Medek (Petr Kadlec)
34 Kritiky. Svět opery (Vídeň, Brno, Freiburg, Bratislava, Pesaro, Berlín, Lipsko)
JAZZ
40 WOMEX 2007 (Jiří Moravčík)
42 Rozhovor s Liborem Šmoldasem (Ferdinand Valent)
44 Studiové pokusy Milese Davise (Petr Vidomus). Regina Carter hostem Strun podzimu (Vladimír Kouřil)
NAHRÁVKY
46 Recenze
61 Novinky
INFOSERVIS
Zprávy, prezentace orchestrů

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.