úterý, 2. leden 2007

Harmonie 1/2007

Napsal(a) 

Harmonie 01/2007 Harmonie 01/2007

Vážení spolumilovníci klasické a jazzové hudby,

na prahu nového roku se sluší poděkovat těm, bez jejichž pomoci a přispění by tento časopis už neexistoval a opět by zde zavládla doba jednoho oktrojovaného názoru jako tomu bylo před rokem 1993. Moje díky patří Ministerstvu kultury, Nadaci Bohuslava Martinů, Nadaci Leoše Janáčka, všem veřejnoprávním a soukromým subjektům, pro které není klasika a jazz „zbytným zbožím“. Speciální poděkování za přízeň, slova chvály i podnětné kritiky náleží Vám čtenářům. Bez Vás by nemělo smysl takovýto časopis vytvářet. Pro mě osobně je pak velkou ctí, že mohu být už čtrnáctým rokem při tom, a i když je to spojeno s mnoha omezeními, zvláště ekonomickými, a nejistotou, tak právě kvůli Vám má takovéto médium smysl.

Pro rok 2007 připravujeme pro Vás další velký seriál, který jsme nazvali Hudební křižovatky. Autoři jednotlivých dílů se pokusí, nutně ve zkratce a výběrově, přiblížit vztahy a kontakty mezi Českem a konkrétní zemí či geografickou oblastí. (Výraz Česko sice nemám rád, ale bohužel ještě nikdo nenabídl takovou alternativu, která by našla všeobecnou oblibu.) Ve fázi příprav jsou další projekty, o kterých Vás budu informovat později. Samozřejmě Vám budeme přibližovat velké osobnosti světové a naší hudební scény. Tou první je svým původem exotický, pro vývoj v tomto století typický fenomen současného klavírního Olympu – Lang Lang. Prahu si svou hrou podmanil a činí tak v každé zemi, kterou navštíví. Číně tak ušetří každý rok mnoho peněz za PR. Není divu, že bude jednou z hlavních hvězd při zahájení olympijských her v roce 2008.

V prosinci skončila celoroční oslava Mozarta. Upřímně řečeno jubilejí bylo v uplynulých letech tolik, že asi vděčně přijmeme pro změnu rok bez velkého jubilea. Nicméně několik, pro řadu lidí možná „méně významných“, jich bude a měla by být důvodem k zamyšlení. Na dvě z nich, která redakce považuje za velmi důležitá, upozorňujeme kresbou Josefa Blechy na novoročním přání čtenářům na straně 60. Je spojeno s malou novoroční hádankou a budeme rádi, když se jí zúčastníte.

Vše dobré do roku 2007 Vám přeje Luboš Stehlík

vyšlo: 25. 12. 2006

elektronické vydání

zveřejněné články Harmonie 1/2007

obsah

3 Hudební křižovatky (Vlasta Reittererová)
8 Rozhovor s Manfredem Honeckem (Petr Veber)
10 Reportáž z Polska (Petr Špalek)
11 Minirozhovor s Garrickem Ohlssonem (Jindřich Bálek)
12 Debut: Marek Šedivý (Dita Hradecká)
13 Festival hudebního divadla Opera 2007
14 Výlet na Island (Eva Hallerová)
15 Jaká byla oslava Mozarta v Praze? (Luboš Stehlík)
16 Nové souborné vydání děl Antonína Dvořáka (Jarmila Gabrielová)
18 Osobnost: Lang Lang (Petr Veber)
22 Maraton soudobé hudby (Wanda Dobrovská)
23 Tanec: Baletní návštěva Kuby. Romeo a Julie v Národním (Jana Hošková)
26 Kritiky
32 Svět opery
34 Rozhovor s polskou jazzovou hvězdou Annou Mariou Jopek (Peter Motyčka)
36 Laco Deczi má novou Cellulu (Václav Vraný)
38 Rozhovor se Zuzanou Lapčíkovou (Jan Sobotka)
40 Temné stránky duše Milese Davise (Petr Vidomus)
41 Recenze
59 Infoservis

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.