Letošní Lípa Musica: Uměleckým garantem bude Josef Špaček, program připomene pád komunismu

Festival Lípa Musica oznámil program letošního 18. ročníku. Od poloviny září až téměř do konce října se na 15 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v přilehlé části Saska uskuteční 22 festivalových akcí.

Dobývání Číny Českou filharmonií

V Číně už jsou všichni. A také Česká filharmonie. Letošní zájezd navazuje na předchozí aktivity Jiřího Bělohlávka a je nový v tom, že orchestr zahájil v Nankingu pětiletou rezidenci. To znamená nejen stáže mladých čínských hudebníků u našeho tělesa, ale též pravidelné vystupování filharmoniků v tomto bývalém hlavním městě Číny.

Vítězným hobojistou na soutěži PJ je Martin Daněk

Hobojová soutěž dospěla do svého finále. Kandidáti rozložili své koncerty do dvou pražskojarních festivalových vystoupení. V 16:00 zahrál nejprve Martin Daněk a Gabriel Pidoux koncert Ralpha Vaughana Williamse. Po přestávce tito dva hobojisté přednesli Koncert pro hoboj a malý orchestr od Bohuslava Martinů.Tento koncert doprovodil výběr hráčů z orchestru FOK pod vedením dirigenta Ondřeje Vrábela. Stejný scénář se opakoval od 20:00, kdy ve Dvořákově síni Rudolfina zahráli stejné skladby Yun Seong z Korejské republiky a Takahashi 

Smetanova Má vlast česko-německá

13. květen 2019 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Smetanova Má vlast česko-německá

Dříve, než byla v neděli 12. 5. 2019 festivalovému publiku zpřístupněna Smetanova síň Obecního domu, zrodil se hudebními legendami 20. století opředený příběh o mimořádném začátku Pražského jara 2019. Letos osmatřicetiletý Jakub Hrůša festival nezahajoval poprvé. Úvodní koncert dirigoval již v roce 2010, tehdy s orchestrem Pražské komorní filharmonie. Kritiky před lety nešetřily chválou a poněkud nekriticky 

Umělci ND píší otevřený dopis Janu Burianovi kvůli novému šéfovi opery, situace je podle nich kritická

Zaměstnanci a výkonní umělci Opery Národního divadla a Státní opery dnes odeslali otevřený dopis řediteli ND Janu Burianovi. Vyjadřují tím znepokojení nad současnou situací v Opeře Národního divadla a Státní opery.

Anna Talácková je mezi finalisty pražskojarní soutěže fléten

12. května v 9:00 ráno posluchači zaplnili téměř celý Majakovského sál Národního domu na Vinohradech. Těšili se na výkony dvanácti semifinalistů pražskojarní soutěže v oboru flétna. Soutěžící mají letos za úkol představit se v jejich nejlepší formě v padesátiminutovém programu, který zahrnuje repertoár čtyř století.

Věčná naděje pro terezínské skladatele podruhé

Nadační fond Věčná naděje pořádá ve dnech 18.–25. srpna 2019 druhý ročník mezinárodního hudebního festivalu Věčná naděje: Gustav Mahler a terezínští skladatelé. V Praze a Terezíně přiblíží tvorbu skladatelů spjatých s kontextem středoevropské hudební kultury. Zohledněna budou díla jubilujících autorů Pavla Haase a především Gideona Kleina. Koncerty budou hodinu před začátkem uvedeny přednáškou.

Mladí pianisté budou v Praze opět soutěžit na Steinwayi

V pátek 17. května 2019 se sejde padesátka klavíristů do 11 let, kteří předvedou své umění na VIII. ročníku soutěže „Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons“. Soutěž, kterou pořádá Gymnázium a Hudební škola hl. města Prahy na Žižkově, je určena dětem z Prahy a Středočeského kraje.

Ensemble Inégal vzdá hold patronce hudebníků Zelenkovou mší

Zřídka uváděná mše k poctě Svaté Cecílie zazní v podání souboru Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory v kostele Panny Marie pod řetězem 17. května od 19:30 hodin. Dílo s názvem Missa Sanctae Caeciliae ZWV 1 složené k poctě patronky hudby a hudebníků tak zazní v podání těch, kteří se věnují objevitelské práci na odkazu vynikajícího hráče na violon (předchůdce dnešního kontrabasu) a respektovaného skladatele Jana Dismase Zelenky. Sólisty večera jsou pěvci Gabriela Eibenová, Kai Wessel, Tobias Hunger, Marián Krejčík a Jaromír Nosek. Úvodní slovo ke koncertu bude patřit historikovi Pavlu Kosatíkovi.

Zítřejší finále hoboje na PJ zná finalisty, Martin Daněk je mezi nimi

Druhé kolo hobojové soutěže započalo v sobotu 11. května v 9:00. Program byl pestře vymyšlen. Každý kandidát přednesl skladby jak s klavírem, tak i s cembalem. Na programu byla povinná skladba od Francoise Couperina – Královský koncert číslo 11 s doprovodem bassa continua a cembala. Hned po prvním poslechu jsem musel s uspokojením konstatovat, že Sál Martinů je ideální prostor pro toto komorní uskupení. Se všemi semifinalisty skvěle spolupracovali cembalistka Monika Knoblochová a specialistka na barokní hudbu, hráčka na gambu, Hana Fleková. Druhou skladbou programu byla Suita pro hoboj a klavír Klementa Slavického. 

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.