Letní hudební akademie Kroměříž v srpnu přivítá Michaelu Fukačovou, Dalibora Karvaye, Tomáše Netopila či Ivo Kahánka

Kroměříž opět ožije klasickou hudbou. V termínu od 18. do 25. srpna nabídne mladým hudebníkům výuku pod vedením špičkových interpretů klasické hudby, ale také atraktivní program pro veřejnost. Doprovodný program přinese koncert s dvěma dirigenty, barokní ansámbl, přednášky i mimořádné výkony umělců. Publiku se tak kromě dirigenta Tomáše Netopila představí například Fedor Rudin, Jiří Vodička nebo Barbara Maria Willi. Vstupenky jsou již v prodeji na webu akademie.

Poutní místo dobré hudby

4. červenec 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Poutní místo dobré hudby

Letošní 65. Smetanovu Litomyšl uzavřel italský program. Byl originálně sestaven, i když Orchestru FOK chyběl kus temperamentu a lesku, zejména v první polovině. Program nazvaný Ciao, Italia! kombinoval hudbu inspirovanou Itálií a hudbu přímo italskou. Dirigoval Tomáš Brauner a hostem byl tenorista Raffaele Abete v nejznámějších italských písních. Jeho hlas působil nejprve trochu sevřeně, ale postupně se rozezpívával a závěrečné O sole mio vyšlo víc než důstojně. Program mohl začít výraznějším otvírákem, než je Schubertova Předehra v italském slohu, a také v Čajkovského Italském capricciu se mohli muzikanti víc snažit.

Ševčíkova akademie a festival popáté, letos s nádechem folkloru

Ševčíkova akademie a festival odstartuje 6. srpna v Horažďovicích svůj pátý ročník. Projekt, který je připomínkou odkazu houslisty a pedagoga Otakara Ševčíka, přivítá i letos na padesát účastníků z Česka i zahraničí a zve na patnáct různorodých koncertů.

Jakub Hrůša získal cenu Opus Klassik 2023 v kategorii Dirigent roku

Český dirigent byl letos nominovaný dokonce dvakrát ve stejné kategorii za dvě různé nahrávky. Ceny budou předány 8. října při slavnostním ceremoniálu v Berlíně.

Korejští novináři a influenceři přijeli za Rokem české hudby

Zahájení festivalu Smetanova Litomyšl, premiéru Straussovy opery Salome v brněnském Janáčkově divadle či ikonická místa historie hudby v Praze navštívili v uplynulém týdnu novináři a influenceři z Jižní Koreje. Jejich cestu zorganizovaly společnými silami kanceláře agentury CzechTourism a Českého centra Soul jako svůj první větší společný projekt, který je cílený na přípravy propagace Roku české hudby 2024 a Smetanova výročí narození.

Kalabis   Ligeti 100 v režii Lieder Company Prague

Další projekt s unikátní dramaturgií a zároveň přínosem odkrývajícím publiku méně známou tvorbu nabídl v neděli 25. června spolek Lieder Company Prague. Ve Velkém sále pražské Novoměstské radnice vystoupili pěvci – sopranistka Jana Sibera, tenorista Ondřej Holub a barytonisté Roman Janál s Vojtěchem Šemberou ve spolupráci s klavíristy Janem Duškem a Bohumírem Stehlíkem. Ti přednesli písňová díla dvou skladatelských osobností se shodnými letopočty narození a úmrtí, a to ve své úplnosti. Zněla tak hudba Viktora Kalabise a Györgye Ligetiho.

Trio Incendio získalo cenu Hanse Gála

29. červen 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Trio Incendio získalo cenu Hanse Gála

Trio Incendio získalo prestižní cenu Hanse Gála, kterou uděluje Akademie věd a literatury v Mohuči společně s nadací Villa Musica. Členové poroty sdělili, že trio bylo zvoleno zejména díky „svému espritu, stylové přesvědčivosti a citlivosti, se kterou přistupují k interpretaci.“ Cena, jejíž součástí je i finanční obnos ve výši 10 000 eur, bude českému triu, které hraje od začátku svého působení ve složení Karolína Františová (klavír), Filip Zaykov (housle) a Vilém Petras (violoncello), udělena na galakoncertu 1. prosince, na němž trio uvede právě i jedno z děl skladatele Hanse Gála.

„Kdo v zlaté struny zahrát zná“ aneb Jan Martiník a David Mareček na Smetanově Litomyšli

Písňový recitál je jedním z tradičních dramaturgických pilířů národního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Letos měl své místo v kalendáři v pátek 23. 6. 2023, a to v příjemných historizujících prostorech Smetanova domu, který byl stavěn v podstatě současně se skladbami, které onoho podvečera figurovaly na programu. Festivalové podium letos patřilo basistovi Janu Martiníkovi a generálnímu řediteli České filharmonie Davidu Marečkovi, tentokrát v roli partnera u klavíru. Písňové recitály náležejí společně s koncerty komorní hudby k náročnějším žánrům artificiální hudby. Mohou však být i příjemným setkáním s repertoárem, v němž se lidský hlas za doprovodu klavíru prolíná s poezií a sofistikovanými literárními texty vůbec. Takový pocit jsem měl z Martiníkova recitálu, který spojil populární a nejpopulárnější písně českých skladatelů 19. a 20. století s repertoárovými návraty a překvapeními.

Letní Hudební výlety: jazz v muzeu Tatra i mistři klarinetu v novém univerzitním komorním sále

Hudební výlety SHF otevírají skvosty architektury Moravskoslezského kraje. Nyní rozezní Muzeum nákladních automobilů Tatra jazz & jazz fusion pianisty Pavla Wlosoka se Zbigniew Kaleta Triem, a následně i starobělský Husův sbor. První červencový večer bude patřit světoznámým klarinetistům, kdy na nové Fakultě umění Ostravské univerzity vystoupí Andrew Marriner a Gabor Varga v doprovodu Zemlinského kvarteta, které posléze čeká koncert s Igorem Františákem v kostelíku ve Velké Polomi.

Otakar Ševčík v Americe

27. červen 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Studie
Otakar Ševčík v Americe

Je fascinující sledovat, jak hlubokou stopu zanechal houslista a pedagog Otakar Ševčík v zahraničí. Když jsem před šesti lety spolu s přáteli inicioval založení Ševčíkova institutu, jedním z vytyčených cílů bylo postupné mapování Ševčíkova bohatého života. Díky stipendiu Fulbright-Masaryk mi bylo umožněno na půl roku se přestěhovat s rodinou do USA a ponořit se do studia tří cest, které Ševčík za oceán podnikl.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.