Letošní Dobršská brána se otvírá houslím

19. červenec 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Letošní Dobršská brána se otvírá houslím

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána v druhé půli srpna už několikátým rokem dodržuje svoji mezinárodní úroveň dramaturgie na platformě malé komorní události, situované do venkovského prostředí malé pošumavské vesničky Dobrš. Znají ji příznivci jazzu z mnoha zemí světa. Festival nabízí experimentální současný jazz, ale i hudbu s přesahy do klasiky nebo popu. Zapojuje se tak do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou. Jednotícím prvkem sedmého ročníku festivalu, konajícího se ve dnech 18. a 19. srpna, je tentokrát nástroj housle.

Třetí ročník skladatelské soutěže festivalu Konvergencie oznamuje jména laureátů

Skladatelská soutěž slovenského festivalu komorní hudby Konvergencie, jejímž hlavním cílem je iniciovat vznik a uvádění nových děl s generačním propojením skladatelů a interpretů, získala ve svém třetím ročníku titul mezinárodní soutěže.

Martin Ballý, osobnost non plus ultra

15. červenec 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Rozhovory
Martin Ballý, osobnost non plus ultra

Martin Ballý je klavírista a pedagog. Než mu operace ruky znemožnila aktivně vystupovat, byl vyhledávaným interpretem a členem komorního souboru Ars trio. Supraphon právě vydává trojalbum jeho archivních nahrávek, jak sólových, tak pořízených s tímto souborem.

Operní festival v Glyndebourne uvede poprvé Händelovu operu Semele, zazní pod taktovkou Václava Lukse

Dirigent a umělecký šéf Collegia 1704 Václav Luks se v rámci rezidence v Glyndebourne již podruhé v tomto roce ujal vedení londýnského orchestru dobových nástrojů Orchestra of the Age of Enlightenment. Nové scénické provedení opery Semele Georga Friedricha Händela zhlédnou diváci ve festivalové premiéře 23. července. Do konce srpna pak organizátoři festivalu naplánovali celkem 11 repríz.

Blues, jak se hraje na Sahaře

15. červenec 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Jazz
Blues, jak se hraje na Sahaře

Do hudební historie se zapsala úctyhodná řádka světových přístavů. Jakou roli sehrála poušť?

Hudební svět si v příštím roce připomene 200. výročí Bedřicha Smetany

V roce 2024 uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany. Ministr kultury Martin Baxa proto vládě v úterý 11. července předložil záměr programu „Smetana 200“ v rámci Roku české hudby 2024, který vláda schválila. Základním cílem programu je oslava osobnosti Bedřicha Smetany a jeho díla, šíření povědomí o jeho hudbě v České republice i zahraničí a v této souvislosti i propagace obrazu České republiky jakožto země s obrovským hudebním a kulturním potenciálem. Program bude spojovat projekty napříč kulturní sférou, podněcovat spolupráci a oslovovat co nejširší část veřejnosti prostřednictvím prestižních hudebních událostí až po podporu edukačních programů a zájmových aktivit.

Zvuk a ticho jako vzpomínka na BIIb. Koncert Památníku ticha připomene oběti terezínského rodinného tábora

Památník ticha i letos připomene červencové události spojené s likvidací terezínského rodinného tábora v Osvětimi. 13. 7. v 19:00 ve Velké dvoraně Veletržního paláce vystoupí Petr Kotík, český skladatel, dirigent a flétnista žijící v New Yorku, který svou hudební vzpomínku věnovanou místům spojeným s deportacemi části vlastní rodiny nazval Zvuk & ticho (Sound & Silence).

Souborné nahrávky Otto Klemperera vycházejí u Warner Classics

Warner Classics vydávají kompletní edici instrumentálních, a v menší míře také vokálně-instrumentálních, především symfonických nahrávek jednoho z největších dirigentů 20. století Otto Klemperera, které natočil pro vydavatelství EMI Columbia, HMV, Electrola a Parlophone. Nově zremasterované verze, pořízené přímo z původních zvukových záznamů, vycházejí na 95 discích v reprezentativní kolekci s originální grafickou úpravou na labelu Warner Classics.

Přímočará Salome v Brně

11. červenec 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Svět opery
Přímočará Salome v Brně

Je to zvláštní pocit, když si uvědomíte, že k prvním představitelkám titulní hrdinky opery Richarda Strausse patřila roku 1906 v Berlíně, rok po drážďanské světové premiéře, Ema Destinnová. Připomene nám to, jak musela tato opera být tehdy šokující. Platilo to ovšem už pro její předlohu, hru Oscara Wildea, podle níž vytvořil skladatel libreto opery. Podivný příběh z doby prvních křesťanů, konflikty mezi Židy a římskými vládci, barbarská nenávist i vášeň ve chvíli, kdy je všechno dovoleno. Konfliktní společnost žijící v silně rozvolněných vzájemných vztazích má protipól ve vznikajícím křesťanství, jehož představitele, Jana Křtitele, Jochaanana, vězní tetrarcha Herodes Antipas v cisterně. Vězňův hlas, vyčítající Římanům jejich nemravný život, zaujme Herodovu nevlastní dceru Salome, jíž tetrarcha věnuje mnohem větší pozornost, než by jako její nevlastní otec měl a směl.

Dech jako fenomén pokračuje na festivalu Za poklady Broumovska koncertem PBtet – Prague Brass Quintet

V sobotu 15. července vystoupí na festivalu Za poklady Broumovska žesťové kvinteto PBtet – Prague Brass Quintet. Koncert startuje v 18 hodin v otovickém kostele sv. Barbory a dobrovolné vstupné přispěje na obnovu kostelů broumovské skupiny.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.