Hornolužické městečko Seifhennersdorf ležící přímo na česko-německé hranici se v sobotu 14. října poprvé rozeznělo tóny pod hlavičkou mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Ten každoročně expanduje několika koncerty do Německa s cílem propojit historickými okolnostmi uměle přetrhané vazby v regionu okolo Lužických hor. V Seifhennersdorfu sídlí od roku 1992 závod tradičního německého výrobce klavírů Bechstein, a tak se nanejvýš hodilo umístit do místní koncertní síně Bechstein VielHarmonie klavírní recitál letošní umělecké garantky festivalu Jitky Čechové.
Mýty a hudba Bílé hory: Komponovaný večer spojuje historii a hudbu
17. říjen 2023 Napsal(a) RedakceV předvečer výročí bitvy na Bílé hoře, dne 7. listopadu 2023, se na symbolickém místě Letohrádku Hvězda uskuteční jedinečný komponovaný večer s názvem „Mýty a hudba Bílé hory“. Událost slibuje nejen hudební poslech, ale také filosofické zamyšlení nad událostmi, které formovaly českou historii. Více informací a předprodej vstupenek je k dispozici na webu Českého královského institutu.
Andreas Scholl: Hudba je stvořena k tomu, aby s námi hýbala
17. říjen 2023 Napsal(a) Zuzana LedererováBylo to zvláštní odpoledne: brněnský Zelný trh byl v letním žáru už skoro prázdný a rozlehlé prostory tamní historické budovy Moravského zemského muzea odrážely vzdálené tóny barokní hudby tu a tam přerušované poznámkami dirigenta. Tak jsem ve správném čase na správném místě: mám tu totiž domluvený rozhovor s Andreasem Schollem, kontratenorem světového renomé, který tu právě zkouší z Czech Ensemble Baroque na blížící se koncert.
Koncert Viléma Veverky s Michalem Pavlíčkem překonal očekávání
16. říjen 2023 Napsal(a) Marta TužilováDlouho avizovaný koncert hobojisty Viléma Veverky No Limits 2, koncipovaný jako další směřování našeho špičkového interpreta do světa mimoklasické hudby, byl jasným posunem Veverkova umění uplatnění hoboje na pomezí lidských možností, k němuž směřuje svými projekty již více let a jímž nepřestává překvapovat a fascinovat. Ve středu 11. října nabídla Pražská křižovatka svůj unikátní středověký prostor hudbě, v níž hlavní protagonista naznačoval vývoj hudby v dalších desetiletích 21. století. Nejednalo se o paradox, ale o Veverkou dlouho promýšlený posun hranic hobojové hry, který zahájil nejprve s komorním ansámblem Ultimate W Band, posléze s TRIOplus a tentokrát ještě s rockovým kytaristou Michalem Pavlíčkem.
Vítězem varšavské Chopinovy mezinárodní soutěže na dobové nástroje je kanadský pianista Eric Guo. V Praze vystoupí dvakrát, s Collegiem 1704 i sólově
16. říjen 2023 Napsal(a) RedakceEric Guo, mladý talentovaný rodák z Toronta, ve čtvrtek 19. října přednese v Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu Collegia 1704 pod taktovkou Václava Lukse Klavírní koncert č. 1 e moll Fryderyka Chopina. O tři dny později, v neděli 22. října, vystoupí se svým sólovým recitálem v rámci komorní série Hudební cesty Evropou ve vršovickém kulturním centru Vzlet.
Ensemble Opera Diversa a Ensemble Versus přinesou do Červeného kostela pozdní renesanci i světovou premiéru
16. říjen 2023 Napsal(a) RedakceDramaturgie letošního chrámového koncertu navazuje na tradici souborové linie usilující o uvádění (současných) duchovních děl v jejich původních prostorách, a zároveň doplňuje dvacetileté jubileum Ensemble Opera Diversa o další provedení světové premiéry od dlouhodobě spřízněného skladatele. Večer s názvem Exsultet, tedy velikonoční hymnus, proběhne 24. října od 19 hodin v Českobratrském evangelickém chrámu Jana Amose Komenského („Červený kostel“) v Brně. Vstupné na koncert je dobrovolné.
V letošní koncertní sezóně realizovala Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem mimořádně zajímavý projekt: nabídla svému publiku ve Dvořákově síni Rudolfina volný cyklus tří koncertů, jejichž program byl sestavený výhradně z orchestrálních skladeb Antonína Dvořáka. Závěrečný z trojice koncertů se konal 11. října 2023 (s reprízami 12. a 13. října).
Dvořákova opera Jakobín zahájila novou operní sezonu Národního divadla Brno, jejíž druhá část s sebou přináší Rok české hudby 2024. Jakobín sice patří spolu s Čertem a Káčou vedle všeobecně uznávané a ve světě hrané Rusalky do trojice u nás nejčastěji uváděných skladatelových oper, avšak, jak víme, české opery se u nás po době, kdy bývaly stálou součástí tak zvaného kmenového repertoáru našich divadel, uvádějí málo. Tím větším svátkem může uvedení české opery být, tím víc se na ně čeká. Brněnské Národní divadlo chystá v této sezóně tři české opery, po Jakobínovi na začátku února 2024 novou inscenaci Smetanova Dalibora v režii „nejčeštějšího“ anglického operního režiséra Davida Pountneyho, který má ve svém repertoáru čtrnáct českých oper. V době, kdy byl Pountney uměleckým šéfem a intendantem Welsh National Opera v Cardiffu, si vybral v roce 2016 jako hudebního ředitele opery našeho výtečného dirigenta Tomáše Hanuse, který působí v Cardiffu dodnes a nastuduje brněnského Dalibora s ním. Následovat bude nová inscenace Dvořákovy Rusalky v režii Davida Radoka a pod taktovkou šéfdirigenta Marka Ivanoviće, máme se tedy na co těšit.
V Kojetíně, což je z Kroměříže nedaleko, dozněl 21. září poslední koncert letošního, již 34. ročníku Forfestu Kroměříž. Na tamní Základní umělecké škole, která sídlí v krásných, teprve nedávno vybudovaných prostorách, se vzpomínalo na Aloise Hábu. Skladatele si připomínáme u příležitosti letošního 130. výročí jeho narození a 50. výročí úmrtí. Klavírista Miroslav Beinhauer se ve svém recitálu soustředil výhradně na jeho tvorbu. Na úvod zařadil Čtyři moderní tance, op. 39 a Shimmy-Fox, následovaly Dva kusy pro klavír, op. 2 a před pauzou ještě Tři fugy. Ve druhé části večera posluchači vyslechli Romanci a Valčík, Šest nálad, op. 102. Recitál uzavřely Hábovy Variace na Kánon od Roberta Schumanna, op. 1b.
Irena Troupová, Jana Hrochová a Graffovo kvarteto uvedou písně minulého století i světové premiéry
13. říjen 2023 Napsal(a) RedakceSpolek Lieder Company Prague uvede na svém dalším koncertě s názvem „Smyčce písním sluší“ skladby určené zpěvu a smyčcovému kvartetu. Koncert se uskuteční v prostoru Clubu Salsita v neděli 22. října od 19.30 hodin. Vystoupí na něm sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Jana Hrochová a brněnské Graffovo kvarteto. Na koncertě zazní kromě děl Respighiho, Hindemitha a Ullmanna i dvě světové premiéry určené interpretům večera z per skladatelky Terezie Švarcové a skladatele Miloše Štědroně. Všechny písně zaznějí v originálních jazycích a budou provázeny českými titulky.