Protiválečné requiem

23. únor 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Protiválečné requiem

V úterý 21. února provedl Pražský filharmonický sbor ve Dvořákově síni pražského Rudolfina Válečné requiem Benjamina Brittena, součást koruny duchovních kompozic 20. století (Martinů: Polní mše, Honegger: Jana z Arku na hranici, Messiaen: Offrandes oubliées, Pärt: Pašije pode sv. Jana, Penderecki: Polské requiem, Schönberg: De profundis, Stravinskij: Requiem Canticles). Známý je jeho příběh, kdy premiéra zazněla v roce 1962 v částečně obnovené katedrále sv. Michaela v Coventry, zničené za války leteckým úderem Luftwaffe. U nás je však málo známý obsah díla, protože se uvádí jen výjimečně. Je těžké důstojně naplnit požadavky a představy skladatele. Brittenův 66. opus vyžaduje mimořádné nasazení.

Nezapomenutelný Martinů

22. únor 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Nezapomenutelný Martinů

Vlivem různých závazků nenabízí Česká filharmonie moc ryze českých programů. Když už, tak jsou to povětšinou stále se vracející díla nebo premiéry současné hudby. Na málo známá díla českých klasiků prostě nezbývá v itineráři našeho prvního orchestru moc místa. Ocenil jsem tedy projekt hudby českých klasiků.

Ivo Kahánek, Český filharmonický sbor, Krása Quartet a další vystoupí na 6. ročníku Věčné naděje

Ve čtvrtek 23. února začíná 6. ročník festivalu Věčná naděje. Ten během šesti večerů představí díla skladatelů tvořících v koncentračních táborech během 2. světové války i hudbu, která v táborech zněla. Festival přinese koncerty, filmovou projekci a přednášku, vystoupí Ivo Kahánek, Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy a sólisté Jana Sibera, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Jozef Benci s klavírním doprovodem Heleny Fialové za řízení dirigenta Tomáše Braunera, Krása Quartet, Trio Bohémo nebo Terne Čhave.

Sergio Azzolini a Capella da Camera Praga završí cyklus Zelenkových triových sonát

Cyklus Stará hudba Pražských symfoniků nabídne koncert Triových sonát Jana Dismase Zelenky. Půjde o završení cyklu celkem šesti triových sonát tohoto barokního skladatele v hudebním nastudování fagotisty Sergia Azzoliniho. Společně s ním vystoupí hobojisté Giovanni de Angeli a Georg Fritz za doprovodu Capelly da Camera Praga. První tři sonáty zazněly v září loňského roku ve stejném obsazení. Koncert se uskuteční 28. února 2023 v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy.

Eugene Tzigane zastoupí Dominga Hindoyana v programu PKF inspirovaném Vídní

PKF — Prague Philharmonia uvede 26. února další ze svých orchestrálních abonentních koncertů. Pod taktovkou Eugena Tzigane zahraje orchestr díla Johannese Brahmse, Ludwiga van Beethovena a Arnolda Schönberga. Zmínění tři autoři mají společné jedno: všichni z nich prožili podstatnou část svého života ve městě hudby, ve Vídni. Koncert tak bude odrazem vývoje vídeňského hudebního života, zastoupena bude jak hudba klasicistní První, tak i Druhé vídeňské školy.

Semjon Byčkov uvede Rusalku v londýnské Královské opeře

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov nastudoval Rusalku Antonína Dvořáka v Covent Garden, v jednom z nejslavnějších operních domů na světě. Režie se ujaly Natalie Abrahami a Ann Yee, které vytvořily poetickou a zároveň nově pojatou inscenaci Dvořákovy lyrické pohádky, odhalující náš nelehký vztah k přírodě a snahy lidstva ji vlastnit a zkrotit. V titulní roli se představí uznávaná sopranistka Asmik Grigorian. Jejím Princem bude David Butt Philip. V dalších rolích vystoupí Alexej Isajev, Emma Bell a Sarah Connolly. Rusalka v novém nastudování premiérově zazní v úterý 21. února, do 7. března se uskuteční dalších pět repríz. Stanice BBC Radio 3 pořídí z představení zvukový záznam, který odvysílá v druhé polovině března.

Roztančený Valentýn

17. únor 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Roztančený Valentýn

Čtrnáctého února si křesťanská minorita připomíná popravu svatého Valentýna, přičemž dle legendy jsou tři možnosti – 269, 270 nebo 273 po Kristu. V nemilost císaře Claudia II. přišel oddáváním mladých římských párů. Nejdříve anglosaské země, později celý Západ pak spojil pohanskou tradici s křesťanskou a majorita slaví tento den jako „svátek lásky“, přičemž rádi zapomínáme na mučednictví biskupa a misionáře San Valentina.

Ekstase uvedla koncept Nového koncertu Viléma Veverky

Hobojista Vilém Veverka se v průběhu své umělecké kariéry věnuje s vrcholnými výkony doma i v zahraničí klasické hudbě od baroka po současnost, rozšířil své umění hobojové hry na artové ztvárnění rocku, jazzu či swingu založením ansámblu Ultimate W Band a nyní přichází s dalším posunem faktických možností hudby a nalézáním nových hudebních spojení. V pondělí 13. února představil v sále pražské Novoměstské radnice svůj koncept Nového koncertu, který s názvem Ekstase připravil společně se sopranistkou Alžbětou Poláčkovou a harfistkou Kateřinou Englichovou. V programu koncertu se skladbami Franze Liszta, Almy Mahler, jejíž píseň inspirovala k názvu večera, dále George Gershwina a Leonarda Bernsteina, uvádí Vilém Veverka princip Nového koncertu jako artový záměr realizace skutečné podoby živého umění jako celku, aby tato koncepce také hudebně rezonovala s představou vývoje jevištně dramatického umění. Trio vynikajících interpretů nastudovalo známá i méně známá díla s virtuózní výrazovou a technickou bravurou a dalo jim díky velkému tvůrčímu potenciálu novou podobu. Ta obohacuje kompozice svobodným přístupem k interpretaci při zachování vnějších i vnitřních hodnot a zaujme nevšedním rozvrstvením melodických a harmonických prvků každé jednotlivé skladby.

Gluckova Armide v Paříži změnila můj názor na Glucka – ne však úplně

Velmi působivou inscenaci vzácně uváděné Gluckovy opery Armide nastudovala pro významnou pařížskou scénu Opéra Comique švýcarská herečka a režisérka Lilo Baur; hrál výborný soubor Les Talens Lyriques pod taktovkou jeho zakladatele, dirigenta a proslulého cembalisty Christopha Rousseta. Opera změnila můj názor na Glucka – ne však úplně.

Musica Orbis 2023 podeváté uvítá mládežnické orchestry z celého světa

Již podeváté bude Praha hostit vybrané mládežnické orchestry z celého světa v rámci hudebního cyklu Musica Orbis. Letos se představí v předních pražských koncertních sálech tři orchestry z Japonska a USA, které přivezou i českou hudbu.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.