Ostravské dny přinesou novou českou hudbu ve světovém kontextu

Festival hudby dneška Ostravské dny nabídne vydatnou porci současných skladeb. V Ostravě posledních deset dní v srpnu dostanou unikátní příležitost i čeští skladatelé, a to v souvislosti s mezinárodně široce koncipovanou hudební scénou. Stane se tak v prostorách duchovních, industriálních, v kulisách moderní architektury městské galerie současného umění PLATO a uměleckého klastru Ostravské univerzity nebo v otevřeném prostoru Masarykova náměstí v samém centru města a nedaleké náplavce řeky Ostravice. Česká soudobá hudba bude prezentována také prostřednictvím nového dokumentárního filmu České televize. Vstupenky na jednotlivé koncerty i permanentky jsou v prodeji. Stěžejní body programu jsou zveřejněny na webu festivalu.

75 let Pražského jara

7. květen 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
75 let Pražského jara

V roce 2006 vydalo Pražské jaro rozsáhlou reprezentativní publikaci nazvanou Šedesát Pražských jar. Knihu připravil k vydání kolektiv dvanácti autorů, vedený tehdejším dramaturgem Pražského jara Antonínem Matznerem. Ve čtrnácti souhrnných statích a v šedesáti chronologicky řazených kapitolách „kroniky“ je v této publikaci detailně zmapována historie našeho nejvýznamnějšího hudebního festivalu od roku 1946 do roku 2005.

Pierre Boulez a Olivier Messiaen zazní v květnovém díle Cyklu soudobé hudby PKF – Prague Philharmonia

V úterý 16. května 2023 se v pražském Divadle NoD uskuteční pátý koncert Cyklu soudobé hudby PKF – Prague Philharmonia, tentokrát věnovaný Francii. Hlavními protagonisty se tak stanou přední zástupci francouzské hudby přelomu 20. a 21. století – Pierre Boulez a Olivier Messiaen. 

Blake Morgan: In the Right Place at the Right Time

“The most sensitive musical instrument is the human soul. The next is the human voice.” This quote from Arvo Pärt was chosen for the cover of one of the most recent VOCES8 albums, aptly called After Silence. Expressing the inexpressible through human voices seems to be the mission of this vocal ensemble and one of its members, Blake Morgan, who kindly revealed to us what his life is like, working internally as a singer and externally as a composer.

78. Pražské jaro přinese český debut Klause Mäkeläho, Johna Adamse či Les Talens Lyriques

V pátek 12. května začíná již 78. Pražské jaro, tradičně Mou vlastí Bedřicha Smetany, tentokrát s Orchestrem Velšské národní opery a dirigentem Tomášem Hanusem. Přes čtyřicet koncertů a akcí se do 2. června odehraje v Rudolfinu, Obecním domě a na dalších jedenácti místech Prahy. Jeden z nejvyhledávanějších violistů současnosti, Francouz Antoine Tamestit se stane rezidenčním umělcem festivalu. Vystoupí na čtyřech různých koncertech, zasedne také v čele poroty mezinárodní hudební soutěže v kategorii viola. Významný prostor dostane i nová hudba, a to zejména v rámci projektu Prague Offspring díky rezidenčnímu ansámblu Klangforum Wien a rezidenčnímu skladateli Georgu Friedrichu Haasovi.

Jaro s Filharmonií Hradec Králové přinese klasiku, jazz i benefici

Recitál, symfonický koncert, benefici, jazzový večer či vystoupení na festivalech nabídne v následujících dnech i týdnech Filharmonie Hradec Králové.

Umění hudby a myšlenek

V roce 1997 uspořádal Petr Kotík na Pražském hradě, na pozvání kanceláře prezidenta Václava Havla, Festival hudby výjimečných délek: osm koncertů, ve kterých měla každá skladba alespoň hodinovou délku. Na jednom z koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava zazněly kompozice Johna Cage, Vlastislava Matouška a Pauline Oliveros. Ta byla tenkrát přítomná coby sólistka ve svých Čtyřech meditacích pro orchestr.

Skrjabin a Suk s Trifonovem, Hrůšou a ČF

Na závěrečném koncertu abonentní řady „B“ 26. dubna 2023 ve Dvořákově síni Rudolfina nabídla Česká filharmonie svým posluchačům exkluzívní program: Klavírní koncert fis moll op. 20 Alexandra Skrjabina a Smuteční symfonii c moll Asrael op. 27 Josefa Suka. Neméně exkluzívní byli i hostující umělci – pianista Daniil Trifonov a dirigent Jakub Hrůša.

SOČR představuje program druhé sezony s Petrem Popelkou v čele orchestru

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v nové koncertní sezoně 2023/24 představí bohatou dramaturgii včetně čtyř premiér a pozve své posluchače do nové koncertní řady v Betlémské kapli, která nahradí cyklus v Anežském klášteře. Vystoupí sólisté a dirigenti Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, María Dueñas, Omer Meir Wellber, Ilan Volkov nebo Brad Mehldau. Celkem pět koncertních řad nabídne dohromady 29 koncertů. V čele SOČRu bude stát již druhou sezonu šéfdirigent Petr Popelka a hlavní hostující dirigent Robert Jindra.

Letním slavnostem staré hudby budou vládnout Múzy

Festival Letní slavnosti staré hudby opět rozezní prázdninovou Prahu. Od 18. července do 8. srpna zve na výpravy za skvosty a tajemstvími dějin evropské hudby v podání předních interpretů mezinárodní i domácí scény. V souladu se svým podtitulem Musae je letošní ročník zasvěcen Múzám – ušlechtilým, krásným a vševědoucím bohyním múzických umění, dcerám řeckého boha Dia. Během sedmi festivalových večerů festival představí rozmanitost inspirací Múzami a v širším pojetí i řeckou mytologií v tvorbě evropských skladatelů 16. až 18. století.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.