Festival Janáček Brno 2024 ve znamení Roku české hudby

Tři týdny hudebních a divadelních zážitků, světoví interpreti Jakub Hrůša, Nicky Spence, Adam Plachetka, Josef Špaček, Robert Carsen, Christian Thielemann, Claus Guth a soubory Staatsoper Berlin, Bamberger symphoniker nebo Pavel Haas Quartet. Festival Janáček Brno představuje program 9. ročníku, který se uskuteční v rámci Roku české hudby ve dnech 1.–24. listopadu 2024. Aktuální informace o festivalu a možnost on-line zakoupení vstupenek naleznou návštěvníci na stránkách festivalu. Pro návštěvníky festivalu je připraven festivalový pas, díky kterému získají při nákupu tří a více představení 25% slevu a při nákupu pěti a více představení 30% slevu.

Prague Pop Symphonics přinesou do Kongresového centra symfonickou show filmové hudby

Orchestr Prague Pop Symphonics uvádí koncert filmové hudby Christmas in Hollywood. 15. prosince v pražském Kongresovém centru představí symfonickou show se zvukem i obrazem. Večerem v roli moderátorky provede herečka Patricie Pagáčová. Známé písně zazpívá populární zpěvačka Markéta Poulíčková a orchestr se sborem bude vést dirigent Robert Kružík. Záštitu nad projektem převzal ministr kultury Martin Baxa.

Festival Věčná naděje zve na podzimní část, nabídne také hudebně-literární program pro děti či prohlídku synagogy

Festival Věčná naděje zve na podzimní část šestého ročníku. Ta začne již 5. listopadu hudebně-literárním dopolednem pro děti v prostoru Velkého mlýna v Libni. Vystoupí mladí houslisté Matteo Hager, David Hernych a Marek Pavlica, z knihy Tři kapitoly bude číst Lukáš Hurník. Program představí dílo Antonína Dvořáka, Bély Bartóka, Wolfganga Amadea Mozarta, Jean-Marie Leclaira a Georga Phillipa Telemanna.

Rozhlasoví symfonikové uvedou ve světové premiéře skladbu Šimona Vosečka na erotické texty

Koncert pod vedením hlavního hostují­cího dirigenta SOČRu Roberta Jindry v pondělí 6. listopadu zahájí světová premiéra nové skladby Šimona Vosečka na objednávku SOČRu, v níž zhudebnil erotickou poezii francouzských satirických básníků 17. století. Pěvecká sóla přednesou Jana Kurucová a Daniel Luis de Vicente. Po přestávce zazní Brucknerova Symfonie č. 4 zvaná „Romantická“. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne 8. 11. ČRo D-dur.

Bennewitzovo kvarteto a Martin Kasík provedou hudbou tří období

Na pódiu v kostele sv. Šimona a Judy dojde 14. listopadu k jedinečnému setkání. Toho večera vystoupí Bennewitzovo kvarteto s klavíristou Martinem Kasíkem. Koncert z cyklu Komorní hudba FOK vyvrcholí společným provedením Šostakovičova Klavírního kvintetu g moll. Před tím se umělci představí samostatně – kvarteto s Haydnem a klavírista s Chopinem.

Kompletní Smetanovo operní dílo a galakoncert. Smetanova Litomyšl odtajnila programové vrcholy jubilejního ročníku

Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uvede u příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka všechny jeho opery. Stane se tak poprvé v jednom ročníku v téměř osmdesátileté historii festivalu. Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, který je patronem projektu Smetana 200 a zároveň jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024. Titulní role se debutově ujme sopranistka Kateřina Kněžíková, Přemyslem bude Adam Plachetka. Prodej vstupenkových balíčků na uvedená vystoupení byl zahájen dnes na webových stránkách festivalu. Celý program, čítající čtyři desítky titulů, Národní festival Smetanova Litomyšl představí v únoru příštího roku.

Listopadové Hudební výlety budou ve znamení Myslivečka, Mozarta, Bacha i Dvořáka

Václav Luks a Luca Giardini, klarinetisté Nicola Bulfone a Igor Františák se Zemlinského kvartetem, nebo basista Martin Gurbaľ se Stadlerovým klarinetovým kvartetem – koncerty těchto a dalších interpretů se uskuteční od 4. do 25. listopadu po celém Moravskoslezském kraji v rámci Hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu.

Building a house in which music can live. Interview with Roger Treece

“Mad genius.” “Genius, plain and simple.” “A game-changer.” “Vocal and choral innovator.” “Out of control.” These are just a few of the terms people use when talking about Roger Treece. A mastermind behind many projects, including VOCAbuLarieS with Bobby McFerrin, a “unique masterpiece of brilliant and unprecedented choral timbres and sounds”, “setting new standards for choral recordings”, “the future of choral music.” His revolutionary music teaching method, Musical Fluency, equally accessible to both singers and instrumentalists, is considered to be a watershed in music education theory and practice.

Peter Grimes se vrací do Brna v obnovené premiéře

Peter Grimes bude letos opět k vidění v Janáčkově opeře. V obnovené premiéře se na něj můžou diváci těšit ve sváteční den, v pátek 17. listopadu od 17 hodin. Reprízy pak jsou naplánovány na 19. listopadu a poté 13. a 15. prosince 2023.

Pražské jaro zahájí Berlínští filharmonikové. Ozdobou festivalu budou i proslulé soubory staré hudby a světové premiéry

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro zveřejnil program nadcházejícího 79. ročníku, který se uskuteční mezi 12. květnem a 3. červnem 2024. Mnoha koncerty oslaví Rok české hudby a také dvě stě let od narození Bedřicha Smetany. Návštěvníci si budou moci vybrat z nabídky takřka padesáti koncertů, jíž budou vévodit zahraniční symfonické orchestry, tělesa specializovaná na starou hudbu a zajímaví sólisté či projekt zaměřený na současnou hudbu Prague Offspring.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.