Irokézové od Curyšského jezera rozpálili začátek Dvořákovy Prahy

Rok se s rokem sešel a v předvečer 182. výročí narození Antonína Dvořáka zazářil na schodech pražského Rudolfina festivalový rudý koberec Dvořákovy Prahy. Zatímco publikum pózuje na koberci a spěchá do sálu, turisté a náhodní kolemjdoucí aplaudují Dvořákovým Fanfárám z roku 1891, napsaným ke slavnostnímu otevření Zemské jubilejní výstavy v Praze. Upřímně jsem rád, že toto zapomenuté, ne-li rovnou nejzapomenutější Dvořákovo dílo každý rok ožívá alespoň na schodišti Rudolfina, vždy na začátku a na závěr Dvořákovy Prahy.

Mezinárodní letní škola staré hudby slaví 35 let

Již po 35. se letos v červenci uskutečnila Mezinárodní letní škola staré hudby. Po prvních čtyřech ročnících, které se konaly v Kroměříži, se ještě v předrevolučním létě 1989 škola přesunula do Valtic, s jejichž prázdninovou atmosférou je dodnes neodmyslitelně spjata. Od svého založení Společností pro starou hudbu, z popudu Miroslava Venhody, prošly tyto kurzy historicky poučené provozovací praxe staré hudby velkým vývojem, který odrážel vývoj na poli staré hudby v Československu a později České republice a zároveň do něj přímo zasahoval. Množství tamních studentů se pro specializaci ve staré hudbě rozhodlo právě díky valtické škole. Za všechny jmenujme například Janu Semerádovou, která na školu jezdila každoročně od dětství, a setkání s tamními lektory ji přivedlo k zájmu o barokní traverso. Později se vrátila také jako lektorka.

SHF o víkendu zavítá do Orlové, Dětmarovic i Nové Horky u Studénky

Beethovenova Mše C dur v novogotickém skvostu Ludgeřovic, virtuózové Josef Špaček a Tomáš Jamník, mladé energické saxofonové kvarteto The WHOOP Group nebo mimořádné trio Accademia Ottoboni na zámku Nová Horka – to vše nabídne jubilejní ročník SHF ve dnech 8.–10. září.

Magdalena Kožená: V civilu jsem ráda nenápadná

Světovými pódii žádaná, kritiky oceňovaná a posluchači obdivovaná, všestranná a okouzlující hvězdná Magdalena Kožená. V nitru však stále moravské děvče, které baví na pódiu extravagance, ale v soukromí tenisky, a které stále vnímá zodpovědnost za každý zazpívaný tón.

Perleťové odlesky a bleší trh zvuků

6. září 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Perleťové odlesky a bleší trh zvuků

Zatímco pondělní koncert Ostravské bandy nabídl zamyšlení nad účinky hudby a tím, co může nést a předávat, druhý koncert rezidenčního tělesa Ostravských dnů ve čtvrtek 31. srpna se zaměřil především na samotnou znějící matérii.

Slavný návrat

6. září 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Slavný návrat

Válečné requiem Benjamina Brittena je zvláštní dílo – historií, obsahem i pacifistickým paradigmatem. Coby protiválečný a proukrajinský apel zaznělo 21. února tohoto roku v Rudolfinu, a bylo to hudebně více než uspokojující. V neděli 3. září zorganizovala společnost Prague Sounds jeho opětovné provedení téměř beze změn, na velmi podobné úrovni a s podobným étosem ve Vladislavském sále Pražského hradu. Možná by stačilo odkázat na moji reflexi na tomto portálu, ale kontext reprízy se natolik vymykal z běžné koncertní praxe, že si komentář zaslouží.

Dvořákovu Prahu 2023 zahájí Paavo Järvi s Tonhalle-Orchesterem a Anastasiou Kobekinou

Ve čtvrtek 7. září ve 20 hodin odstartuje ve Dvořákově síni Rudolfina letošní již 16. ročník festivalu Dvořákova Praha. Jeho první tóny budou tradičně patřit Violoncellovému koncertu Antonína Dvořáka, který v předvečer výročí skladatelových narozenin přednese sólistka Anastasia Kobekina. Doprovodí ji curyšský Tonhalle-Orchester a jeho šéfdirigent Paavo Järvi, kteří v duchu novodobé tradice provedou v druhé části koncertu Dvořákovu „Novosvětskou“. Vedle díla Antonína Dvořáka vzdávají pořadatelé v programu festivalu hold skladbám jeho blízkého přítele Johannese Brahmse i dalšímu z letošních jubilantů, Sergeji Rachmaninovovi. Nejen prostřednictvím hudby festival připomene Dvořákova génia. Pod názvem „Dvořák Dreams“ nabídne před Rudolfinem po dobu prvního festivalového týdne k zhlédnutí také originální digitální audiovizuální instalaci.

Dopolední recitály na jevišti Stavovského divadla přiblíží interprety divákům

Osm písňových recitálů v sezoně 2023/2024 přispěje k pestrosti repertoáru Opery Národního divadla. Dopolední koncerty na jevišti Stavovského divadla navážou na provedení Schubertovy Zimní cesty v lednu 2023. Vzájemná blízkost interpretů a diváků umožní intenzivní vzájemné prožití přednášených skladeb v jindy skrytém prostředí divadelního jeviště.

Zahajovací koncert festivalu Lípa Musica v plném lesku

Severočeský hudební festival Lípa Musica se dnes řadí k nejvýznamnějším akcím svého druhu a program letošního, již dvaadvacátého ročníku, snese – co do dramaturgie i co do výběru interpretů – ta nejpřísnější měřítka.

Hlubší pohled na hudbu dneška

3. září 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Hlubší pohled na hudbu dneška

První letošní večer s Ostravskou bandou v prostoru Trojhalí v pondělí 28. srpna obsahoval, řečeno s vlídnou nadsázkou, sice „jen“ dvě světové premiéry, ale ani žádné ohlédnutí za tvorbou minulého století; nabídl skladby vzniklé v letech 2014–2023. Lze také říci, že měly společný hlubší pohled na zvukový materiál, důkladné zamyšlení nad určujícími koncepty, účinkem prezentované hudby či některými z jejích ne vždy zcela zjevných charakteristik a zákonitostí.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.