Záhadná krajina Antonína Dvořáka a Lesní scény Jana Ryanta Dřízala

Program festivalu Dvořákova Praha sestává z několika pozoruhodných tematických řad. Mimořádně atraktivní je řada nazvaná „Dvořák Collection“, v níž mají být postupně uvedeny všechny Dvořákovy smyčcové kvartety. Do této řady patřil i festivalový koncert Sedláčkova kvarteta v Anežském klášteře 12. září 2023. V první půli tohoto večera se k Sedláčkovu kvartetu, hrajícímu ve složení Michal Sedláček, Jan Maceček, Tomáš Krejbich a Matěj Štěpánek, připojil klavírista Matouš Zukal.

Maximální Maxim Vengerov a Tomáš Brauner

Během tří dnů slyšeli Pražané dvojí provedení Brahmsova Houslového koncertu D dur od dvou světově uznávaných houslistů. Zvláštní shoda, ale velmi užitečná, dokonce bych řekl edukativní: 10. 9. – Gil Shaham, Lahav Shani, Izraelská filharmonie v Rudolfinu (Dvořákova Praha); 13. 9. (s reprízou o den později) – Maxim Vengerov, Tomáš Brauner, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v Obecním domě (zahajovací koncert sezony). V případě Shaniho byly konduktem k Brahmsovi Symfonické tance Sergeje Rachmaninova, Tomáš Brauner zvolil dílo svého favorita Bohuslava Martinů Symfonické fantazie. 

Filharmonie Hradec Králové zahajuje novou sezonu s novým ředitelem

Slavnostním koncertem dnes otevírá Filharmonie Hradec Králové svou 46. koncertní sezonu. Pro své posluchače má připravenou širokou paletu hudebních zážitků, inspirativních uměleckých osobností a novinek. Oproti minulým sezonám se odehrála jedna podstatná změna, a to na pozici ředitele, kterým se na základě březnového výběrového řízení stal Vladimír Šrámek.

Světové koncertní turné ke 100. výročí narození Marie Callas zavítá i do Prahy

Projekt Callas 100 je poctou ke 100. výročí narození Marie Callas, již lze označit za snad vůbec nejvýznamnější operní divu 20. století. První koncert byl ve světové premiéře uveden 23. července 2023 ve Florencii. Vzpomínkové koncertní turné zavítá kromě dalších italských měst také do Prahy, New Yorku a do Vídně. V unikátním divadelně-koncertním programu se v Praze v Obecním domě představí v čele s italským dirigentem Olegem Caetanim Pražská komorní filharmonie a Vojtěch Dyk, společně s polskou sopranistkou Aleksandrou Kurzak, italským tenoristou Marcem Bertim a maďarskou mezzosopranistkou Andreou Edinou Ulbrich. Jediný koncert v České republice se uskuteční 1. listopadu ve Smetanově síni pražského Obecního domu.

Ve znamení Brahmse

13. září 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Kritiky
Ve znamení Brahmse

Izraelská filharmonie patří mezi orchestry se zajímavou historií. Vytvořil ji Bronislav Huberman v roce 1936 hlavně z imigrantů, tehdy ještě pod názvem Palestinský symfonický orchestr. Zahajovací koncert řídil Arturo Toscanini. Po vzniku samostatného Státu Izrael přijal orchestr dnešní název. Z řadového tělesa na orchestr mezinárodní kvality jej vytvaroval mezi lety 1977 až 2019 šéfdirigent a hudební ředitel Zubin Mehta, čímž v délce angažmá překonal i Herberta von Karajana u Berlínské filharmonie. Od roku 2020 ji vede Lahav Shani, společně pak uvedli na festivalu Dvořákova Praha v Rudolfinu 10. a 11. 9. dva programy.

Archaion Kallos počtrnácté přinese klenoty byzantské a postbyzantské pravoslavné hudby

Na podzim Praha již tradičně ožije mezinárodním festivalem Archaion Kallos, který pravidelně nabízí ojedinělé koncerty z celého spektra hudby východního křesťanství od byzantského chorálu po tvorbu renomovaných autorů postmoderny. Festival i letos nabídne od 21. září rozmanitou škálu pěti koncertů, unikátní bohoslužbu a řadu doprovodných akcí. Zazní byzantská hudba ze staré Konstantinopole, světová premiéra performance a interaktivní zvuková instalace Tomáše Pálky a Michaely Pálka Plachké (ve světové premiéře) v Gotické věži HAMU, duchovní hudba kyjevských skladatelů, skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu, jako je celonoční bdění Sergeje Rachmaninova, a v neposlední řadě také kouzelná duchovní hudba Libanonu a Kypru v podání libanonské zpěvačky Ribale Salem Wehbé.

Finálové večery soutěže Concertino Praga určí vítěze komorní i sólové kategorie

Mezinárodní soutěž mladých hudebníků Concertino Praga se blíží ke svému závěru. Finálové koncerty 15. a 16. září určí vítěze obou kategorií – komorní a sólové. O kvalitě výkonů před publikem v Anežském klášteře a v Rudolfinu bude rozhodovat mezinárodní porota, výsledky budou oznámeny bezprostředně po koncertech.

Nezapomenutelný večer s Kahánkem, Järvim a Tonhalle-Orchestrem Zürich

Na svém druhém koncertě festivalu Dvořákova Praha (8. 9. 2023, Dvořákova síň Rudolfina) uvedl proslulý Tonhalle-Orchester Zürich se svým šéfdirigentem Paavem Järvim zajímavou kombinaci dvou skladeb – Beethovenův Klavírní koncert č. 3 c moll op. 37 a Brucknerovu Symfonii č. 9 d moll. Sólistou Beethovenova klavírního koncertu byl jeden z našich nejvýznamnějších pianistů Ivo Kahánek.

Moravský podzim s podtitulem Paralelní dějiny hudby představí velká díla pozapomenutých skladatelů a pozapomenutá díla velikánů

Letošní ročník Moravského podzimu nabídne díla, která zaznívají spíše vzácně. Přinese skladby od baroka po současnost, mnohdy v české či světové premiéře. Od 1. do 22. října čeká na posluchače celkem čtrnáct koncertů. Nejvíce v Besedním domě, k tomu tři velké v Janáčkově divadle, ale také třeba v krytu 10-Z, ve vile Tugendhat, na Petrově nebo v kostele na náměstí Míru. Speciální koncert se chystá i do Červeného kostela – pro mimořádný ohlas zde již potřetí zazní Poslední pohanské obřady Broniuse Kutavičiuse.

Irokézové od Curyšského jezera rozpálili začátek Dvořákovy Prahy

Rok se s rokem sešel a v předvečer 182. výročí narození Antonína Dvořáka zazářil na schodech pražského Rudolfina festivalový rudý koberec Dvořákovy Prahy. Zatímco publikum pózuje na koberci a spěchá do sálu, turisté a náhodní kolemjdoucí aplaudují Dvořákovým Fanfárám z roku 1891, napsaným ke slavnostnímu otevření Zemské jubilejní výstavy v Praze. Upřímně jsem rád, že toto zapomenuté, ne-li rovnou nejzapomenutější Dvořákovo dílo každý rok ožívá alespoň na schodišti Rudolfina, vždy na začátku a na závěr Dvořákovy Prahy.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.